langdurige stembus VERDIEPING 9 Aan de bezuinigingswoede van achtereenvolgende kabi netten leek jarenlang geen einde te komen. In totaal staat de teller al op ruim 50 miljard euro aan besparingen en belastingverhogingen. De coalitie van WD en PvdA hoopt vurig dat het dit jaar een nieuwe bezuinigingsronde kan voorko men. Maar dan moet de economie wel aantrekken en zouden de belastinginkomsten nu eens niet moeten tegenvallen. Rond 1 maart maakt het kabi net bekend hoe de vlag er bij hangt. Vorig jaar werd besloten 4,3 miljard euro extra op te halen in 2014. Dat plan belandde vervolgens - onder druk van sociale partners - even in de ijskast en kwam uiteindelijk zelfs uit op 6 miljard euro. Nog een keer zo'n boodschap zou, nog geen drie weken voor de verkiezingen, lijken op electorale zelfmoord. Het vermaledijde wetsvoor stel ligt nog niet eens in de Tweede Kamer, maar opposi tiepartijen SP en PVV heb- ben de messen al geslepen. De door het kabinet gewenste her vorming van de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (AWBZ) wordt door die par- tijen steevast aangeduid als 'afbraak'. In geld uitgedrukt, lijkt dat zeker zo te zijn: gaat er nu nog jaarlijks 27 miljard euro om in de AWBZ, straks is dat nog maar 12 miljard. Het grootste deel van het budget voor ouderenzorg gaat over naar gemeenten en zorgverzekeraars, zodat er een kern-AWBZ overblijft voor de 'onverzekerbare' zorg waar de AWBZ oorspronkelijk voor bedoeld was. De netto-bezuiniging komt neer op bijna 3 miljard euro, die gehaald wordt bij de thuiszorg en de huishoudelijke hulp. Staatssecretaris Martin van Rijn (Volksgezond heid, PvdA) heeft afgelopen jaar veel moeite ge daan om de zorgsector en de gemeenten achter zijn plan te krijgen. Dit jaar moet blijken of die in spanningen voldoende zijn om ook het parlement te overtuigen. Het jaar 2014 is een verkie zingsjaar. Met op 19 maart de gemeenteraadsverkiezin gen en op 22 mei de Europe se verkiezingen. Politiek Den Haag staat de komende vijf maanden permanent in de campag nestand en dat is een garantie voor nervositeit. Coalitiepartijen WD en PvdA hopen vooral dat het herstel van de economie doorzet en dat daar door enig krediet van de kiezer mag worden ver wacht. De grootste tegenstand lijkt te komen uit de hoek van de PW en het CDA. Geert Wilders zet al zijn kaarten op de Europese verkiezingen en doet slechts in twee gemeenten aan de raadsverkiezingen mee. Maar mocht hij er in slagen in Den Haag en Almere de grootste par tij te worden, dan creëert hij voor zichzelf wél een ideale springplank naar Europees succes. Bij winst voor de PW plaatst hij de coalitie in een lastig parket: is het bezuinigingsmantra dan nog wel vol te houden? Ook het CDA heeft veel te win nen bij een goede uitslag. De partij profileert zich al bijna een jaar rechts naast de WD. Het CDA hoopt dat die strategie bij de komende verkiezin gen vruchten afwerpt. Dat zou een teken zijn dat de partij op de goede weg is. En dan zijn er nog de zich voortslepende dossiers die even onvoorspelbaar als ex plosief kunnen zijn. Minister Jet Bussemaker (Onderwijs, PvdA) rekent misschien wel te gemakzuchtig op de steun van D66 en GroenLinks voor haar sociale leenstelsel, dat so wieso vertraging oploopt. Haar partijgenoot Ronald Plasterk (Binnenlandse Zaken) bevindt zich in een waar mijnenveld nu het werk van de inlichtingendiensten zo op de kor rel wordt genomen en zijn droom over een Rand stadprovincie bij gebrek aan draagvlak op een nachtmerrie lijkt uit te draaien. De strafbaarstelling van illegaliteit vormt voor de PvdA een wond die elk moment weer opengere ten kan worden. De WD houdt tegelijkertijd de adem in in af wachting van de aanklacht tegen Jos van Rey, met mogelijke schade voor partijprominenten als Fred Teeven en Frans Weekers. En dan is het maar te hopen dat alles goed gaat bij de militaire missie in Mali. DINSDAG 14 JANUARI 2014 iiMIHiiiHpiH ,.5V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9