Marrea www.marrea.nl BUITENLAND 7 EIDSM Moldaviërs kunnen met een Roemeens paspoort naar alle lidstaten van Europese Unie. BELGRADO - Het lijkt steeds druk ker te worden bij de Roemeense consulaten in Moldavië. Heel wat Moldaviërs herinneren zich plots hun Roemeense achtergrond en vragen een paspoort aan. Het biedt ze een kans op een beter le ven in de EU-lidstaten. Moldavië, ingeklemd tussen Roe menië en Oekraïne, is één van de armste en slechtst georganiseerde landen van Europa. Zakendoen gaat er uiterst moeizaam, corrup tie en georganiseerde misdaad zijn wijdverbreid en tot overmaat van ramp is het land verdeeld. Het oostelijk deel van het land luistert eerder naar bevelen uit Moskou dan naar de regering in de hoofdstad Chisinau. Toetre ding tot de Europese Unie is, hoe wel niet onmogelijk, dan ook een verre ambitie, gereserveerd voor aartsoptimisten. Maar Moldaviërs hebben EU-toe- treding niet nodig om de kansen te krijgen die het rijkere westen biedt. Daar zorgt Roemenië voor. Het land gaf sinds Moldavië zich in 1991 losmaakte van de Sovjet- Unie, honderdduizenden Roe meense paspoorten afin zijn con sulaten in het buurland. De crite ria zijn losjes. Wie een Roemeen se grootouder heeft, kan hierop aanspraak maken. Aangezien dit gebied tot 1940 Roemeens was, geldt dat voor veel mensen. Bo vendien zijn de bureaucratische barrières voor een Roemeens pas poort de laatste jaren verkleind. Roemenië opende een flink aan tal extra consulaten in het land om aan de grote vraag naar pas poorten te voldoen. Schattingen over het aantal geïnteresseerden lopen flink uiteen. Een studie van het Open Society Institute conclü- deerde dat in de afgelopen twee decennia zo'n 260.000 Moldaviërs Roemeen werden, op een bevol king van vier miljoen. Maar de Roemeense president Basescu, een groot voorstander van de pas poortregeling, zegt dat hij de ko mende tijd honderdduizenden nieuwe aanvragen verwacht. Moldaviërs behoren hoe dan ook tot de meest emigratiebeluste werknemers ter wereld. Minstens Roemeense president verwacht de komende tijd honderdduizenden paspoortaanvragen een kwart van de bevolking werkt in het buitenland, veelal in Rusland of het zuiden van de EU. Het geld dat zij naar huis sturen is essentieel om de broze econo mie draaiende te houden. De naturalisatie tot Roemeen gaat vaak hand in hand met illegale praktijken. Berucht werd een ge val twee jaar geleden, toen bleek dat een huiseigenaar maar liefst 3600 Moldaviërs op hetzelfde adres in Boekarest had geregis treerd. Het is dat soort affaires dat de Eu ropese partners van Roemenië ze nuwachtig maakt. Wie Roemeen wordt, heeft immers rechten als staatsburger van een EU-land. Veel Roemeense Moldaviërs trek ken dan ook met hun nieuwe pas poort naar andere EU-lidstaten. Roemenië is bepaald niet het eni ge EU-land dat scheutig is met paspoorten. Hongarije en Malta kregen de laatste tijd ook zware kritiek op liberale burgerschaps- wetten. In Roemenië is de paspoortdiplo- matie populair. Veel Roemenen beschouwen Moldavië ronduit als een afgedreven stuk van hun ei gen land, in 1940 ingepikt door de Sovjet-Unie. Met het verkruime len van de Sovjet-Unie werd Mol davië onafhankelijk. Aansluiting bij Roemenië, waar sommigen van droomden, bleek niet reëel. Roemenië erkent het kleine staat je in het oosten wel als Republiek Moldova, maar noem het vooral geen Moldavië. Dat is immers een Roemeense regio, waar de repu bliek Moldova hooguit een deel van is. Het uitdelen van paspoor ten is voor de Roemeense rege ring het rechtzetten van een on recht, een geste aan 'burgers en hun nabestaanden die tegen hun wil het staatsburgerschap hebben verloren', zoals de wet luidt. De Roemeense premier Ponta noemt dit beleid 'een historische plicht' voor Roemenië. Aanslagen bij bezoek VN-chef Een reeks aanslagen in de Iraak- se hoofdstad Bagdad heeft gis teren minstens 21 levens geëist. Het dodelijke geweld viel sa men met een verrassingsbe- zoek van VN-chef Ban Ki-moon. Hij was in Bagdad om met de Iraakse regering te praten over het aanhoudende terrorisme en over de gevolgen van de burgeroorlog in buur land Syrië. De meest omvang rijke aanslag werd gepleegd in de voornamelijk door sjiitische moslims bewoonde wijk Sha' ab. Een autobom doodde ïx mensen, 28 omstanders raak ten gewond. 'Politie wil arrestaties in zaak-McCann' De Britse politie wil drie verdach ten in de zaak van het verdwenen meisje Madeleine McCann laten arresteren en hen verhoren. Dat heeft een woordvoerder van de fa milie McCann gisteren tegen Brit se media gezegd. Volgens de me diaberichten gaat het waarschijn lijk om drie inbrekers die actief waren in het resort in Praia da Luz in Portugal, waar 'Maddie' in mei 2007 verdween. Scotland Yard heeft bevestigd dat een brief aan de Portugese autoriteiten is gestuurd met een verzoek om hulp. De Londense politie wil ech ter niet ingaan op de precieze in houd van de brief. Nigeria verbiedt homorelaties Relaties van mensen van het zelfde geslacht zijn in Nigeria voortaan verboden. Homosek suelen die de wet overtreden, kunnen tot 14 jaar cel krijgen. President Jonathan tekende gis teren een wet waarmee het par lement al in mei instemde. De president had ondertekening lang uitgesteld, Westerse rege ringen hadden hem onder druk gezet. Sinds 2006 waren twee soortgelijke voorstellen ingediend, maar die haalden het niet. Zoals in andere lan den in Afrika bestaat er ook in Nigeria veel verzet tegen gelijk berechtiging van homo's. Minivakantie opTerschelling Supervoordelig naar Schiermonnikoog Boeken via www.marrea.nl/WÉG404 boek online of bel 0571 27 77 44 DINSDAG 14 JANUARI 2014 Achterdeur EU staat open door onze correspondent Joost van Egmond OEKRAÏNE MOLDAVIË Chisinau ROEMENIE OEKRAÏNE 50 km infographic DPd BAGDAD LONDEN ABUJA In het nieuwe jaar is het tijd om nieuwe plannen te maken. Wat dacht u van een leuk weekendje weg? Speciaal voor de lezers van Wegener hebben wij 2 supervoordelige hotelarrangementen samengesteld. Kiest u voor het altijd gezellige eiland Terschelling? Of u hier nu voor de eerste keer naar toe gaat of ieder jaar terugkomt, omgeven worden door zoveel natuur, wind en water blijft een belevenis. Of kiest u liever voor de stilte en rust van Schiermonnikoog? Dit eiland is één groot Nationaal Park en museum. Geniet van ongerepte natuur, van koeien op het fietspad en stille stranden. Wilt u een weekend in april of mei weg? Boek dan snel, want deze weekenden zijn als eerste volgeboekt. Hotel de Walisvaarder (3*) ligt midden op het eiland, in Lies. Gastvrijheid en vooral gezelligheid staan hier hoog in het vaandel. Dagelijks serveert men een 3-gangen diner met een uitgebreid salade buffet. Achter de boerderij vindt u 70 ruime kamers die van alle gemakken zijn voorzien. Ook is er een gezellige bar met open haard, een schoonheidssalon en sauna. Boeken via www.maffea.ni/WEG 40 Arrangement: Welkomstkoffie of thee 2 of 4 x overnachting incl. .uitgebreid ontbijtbuffet 2 of 4 x 3-gangen diner met saladebuffet Fiets tijdens het hele verblijf Informatiekrant De Sjouw Entree tot het Cranberry bedrijf 10% korting bij Huifkar-bedrijf Terpstra 20% korting op de overtocht met Fiederij Doeksen (m.u.v, m.u.v. feestdagen, evenemen ten en vakanties*) Prijs 3-daags: 149,00 p.p. 14 febr. t/m 4 juli en sept. t/m nov. 159,00 p.p. 5 juli t/m 31 aug. Prijs 5-daags: 261,00 p.p. 14febr.t/m 4 juli en sept. t/m nov. €281,00 p.p. 5 juli t/m 31 aug. Prijs p.p. o.b.v. een 2-persoons- kamer, excl. toeristenbelasting. Reserveringskosten: 6 9,95 per boeking. Geldig t/m 30 november 2014, m.u.v. feestdagen *zie website voor de voorwaarden. Hotel Graaf Bernstorff (4*) ligt midden in het dorp Schier monnikoog. Het hotel heeft een geweldig terras met een verwarmde veranda. Het restaurant van het hotel laat u op verrassende wijze kennismaken met de mediter rane keuken. Uw comforta bele hotelkamers is van alle gemakken voorzien. Arrangement: Weikomstdrahkje 2 pf 4 x overnachting 2 of 4 x uitgebreid ontbijtbuffet 2 x een 3-gangen dagmenu Fiets- en wandelroutes Koffie- en theefaciliteiten op de kamer Prijs 3-daags: 109,00 p.p. t/m 17 april 159,00 p.p. 18 april t/m 30 juni Prijs 5-daags: 159,00 p.p. t/m 17 april 229,00 p.p. 18 april t/m 30 juni Prijs p.p. o.b.v. een 2-persoonskamer, excl. toeristenbelasting.Toeslag bij aankomst op vrijdag en zaterdag: 10,00 p.p. Reserveringskosten: 9,95 per boeking. Geldig t/m 30 juni 2014, m.u.v. feestdagen W3SSSBS0K.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7