Tunesië 'poldert' naar een democratische toekomst Islamisten in Syrië executeren strijders Protest ontregelt stad 6 BUITENLAND De executies hadden plaats in het noorden van Syrië, waar ISIS ge bieden heeft heroverd op andere rebellen. Volgens een van de acti visten die in het gebied aanwezig zijn, gaat het om circa honderd strijders van het extremistische Nusra Front en de Ahrar al-Sham- brigade die in de stad Tel Abiad waren gevangengenomen. Onge veer zeventig lichamen van dode militanten met schotwonden in het hoofd zouden zijn overge bracht naar het lokale ziekenhuis. „Velen van de geëxecuteerden wa ren al gewond geraakt tijdens ge vechten. Dat het Nusra Front en Ahrar al-Sham een soortgelijke ideologie aanhangen, maakte voor ISIS niets uit", aldus een van de activisten. In het noorden van Syrië strijden verschillende organisaties van ge matigde tot radicale rebellen on derling om invloed. Vlakbij de grens met Turkije heroverde ISIS in het weekend dorpen en steden op andere islamisten. Volgens Ab- dallah Farraj van de oppositie groep Syrische Nationale Coalitie ontbreekt het de rebellen aan vuurkracht en organisatie om zich te verzetten tegen ISIS. Volgens cijfers van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Didier Reynders, zijn van de in to taal circa tweehonderd vertrok ken Belgische Syriëstrijders onge veer twintig om het leven geko men. Het blijft echter zeer moei lijk om exacte cijfers te geven, al dus de minister. Volgens hem is een grote meerderheid van de Bel gische strijders 'zo extreem islami tisch dat zelfs het Syrische vrij- heidsleger hen weigert'. Het is vandaag drie jaar geleden dat dictator Ben Ali naar Saudi- Arabië vluchtte. Dat was het be gin van een 'lente' die geen Ara bisch land onberoerd liet. Tunesië is, ondanks tegenslagen, het enige land waar de revolutie nog niet haar kinderen heeft opgegeten. Zoals in Egypte moest in Tunesië de democratisch gekozen leider het veld ruimen. Maar premier Ali Laarayed vertrok vorige week uit eigen beweging, hoewel onder druk van een achterban die hem verweet niet resoluut op te treden tegen moslimextremisten. Voor dat hij het licht uitdeed, legde Laarayed de laatste hand aan een conceptgrondwet die islamitische wetgeving verwerpt. Zijn vertrek was het resultaat van een politiek proces, dat iets weg had van een Nederlands poldermodel. Hij was aan het roer gekomen nadat de ge matigd islamitische Ennahda-par- tij in 2011 de verkiezingen had ge wonnen. Hij presideerde over een land waar fundamentalistische sa- lafisten, soms gehuld in Afghaan se kledij, onstuitbaar leken. Zij sta ken de Amerikaanse ambassade in brand, hakten in op mensen die alcohol consumeerden, en ver moordden politieke tegenstan ders. Laarayed werd gezien als hun handlanger. Wat zijn positie precair maakte, waren de moorden op een libera le advocaat in februari 2013 en een politieke opposant afgelopen juli. Die moord, op de linkse Moha- med Brahmi, was de katalysator. (►Tunesië is, ondanks tegen slagen, het enige land waar de revolutie nog niet haar kinderen heeft opgegeten Een seculiere oppositieleider, Be- ju Essebsi, vroeg de islamitische Ennahda-leider Rachid Ghan- nouchi vervolgens om een 'top' om het land te redden. De man nen zijn respectievelijk 86 en 76 jaar oud. Maar het verschil tussen hen kon niet groter zijn. Essebsi had onder dictator Ben Ali als minister gediend. Ghan- nouchi was door Ben Ali in de cel gegooid. Na zijn vrijlating bracht hij 22 jaar als balling in Engeland door. Essebsi was Franstalig, Ghannouchi sprak behalve Ara bisch vloeiend Engels. Het duurde een week voordat Ghannouchi op de uitnodiging reageerde. Essebsi was op dat mo ment in Parijs, maar Ghannouchi toonde zich bereid af te reizen. Na die ontmoeting gaf Ghan nouchi opdracht aan partijgenoot Laarayed het premierschap op te geven, en daarmee de weg te effe nen voor een kabinet van techno craten. Ghannouchi besefte dat zijn partij afstand moest nemen van de salafisten, die 1 procent van de Tunesische bevolking ver tegenwoordigden. Deze maand moet de Constitutio nele Assemblee, een voorlopig parlement, over de grondwet stemmen. Als de vereiste tweeder de meerderheid er niet in zit, wordt de grondwet aan het volk voorgelegd. Er is een gerede kans dat Thnesië het eerste Arabische land wordt met een grondwet die zowel vrijheid van meningsuiting als vrouwenrechten respecteert. Verschillende groeperingen van rebellen strijden in het noorden van Syrië om invloed BANGKOK - Een vrouw vuurt de mensenmenigte aan tij dens een demonstratie in de Thaise hoofdstad Bangkok. Tienduizenden demonstranten hebben gisteren het ver keer in het centrum van de stad platgelegd. Ze bezetten zeker zeven belangrijke kruispunten in de binnenstad en ontregelden het verkeer met protestmarsen door de stra ten. De actievoerders eisen het aftreden van de regering van premier YingiucK sninawaira. nei vreeutdme piuicsi werd aangevoerd door Suthep Thaugsuban die opriep tot een 'staatsgreep van het volk'. Volgens de actievoerders laat premier Shinawatra zich achter de schermen te veel leiden door haar broer Thaksin Shinawatra, die in 2006 als premier door het leger werd afgezet en in balling schap in het buitenland woont, foto HH ACHTERGROND TUNESISCHE REVOLUTIE door Cees van Zweeden PARIJS - Het toerisme is ingestort, de economie stagneert, liberale po litici eindigen met een kogel in het hoofd, en gewelddadige betogin gen komen dagelijks voor. De Tune sische Jasmijnrevolutie heeft vooral teleurstellingen gebaard. AMMAN - Leden van de extremis tische organisatie Islamitische Staat in Irak en de Levant (ISIS) hebben zondag in Syrië tientallen islamisten van andere terreurorga nisaties geëxecuteerd. Dat meld den activistische bronnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6