Gevallen man belaagt politie en hulpverlener 'Mensen met een leuk Naar Raad van State om jachthaven 20 ZEEUWS-VLAANDEREN VRIJWILLIGERS PATIËNTENVERENIGING Afdeling Zeeuws-Vlaanderen van de Reumapatiëntenvereniging stopt wegens gebrek aan bestuursleden. FF Een kwaliteitsslag is nodig, stelt het onderzoeksbureau in het the marapport WoON. Bij een stagne rende bevolkingsgroei passen ook geen optimistische bouwplannen meer, aldus Scoop. Het rapport, opgesteld op verzoek van de pro vincie als hulpmiddel voor nieuw woningbouwbeleid, bevat een reeks aanbevelingen. Zoals: ver sterk allereerst de centra van ste den en grotere dorpen. Er is in Zeeland een trek van het platte land naar de stad, maar de kwali teit van de woningen daar kan be ter, blijkt uit onderzoek. Een ander advies is: maak wonen mogelijk in leegstaande panden met winkelbestemming. Dat is ze ker met het oog op de toekomst verstandig, omdat steeds meer winkels in binnensteden perma nent verdwijnen. „Dat maakt de binnensteden zowel onaantrekke lijker als onveiliger", aldus onder zoeker Dick van der Wouw van Scoop. Ook raadt Scoop de provin cie en gemeenten aan niet nieuw te bouwen maar te verbouwen. „In Limburg, waar dit ook speelt, is het provinciale beleid dat er al leen nieuw mag worden ge bouwd als een bestaand huis ge sloopt wordt." Beter dan nieuw bouw is het om de bestaande wo ningvoorraad goed te laten aan sluiten op de woonwensen. Die veranderen door vergrijzing, ont groening en de behoefte aan meer vierkante meters zowel binnen- als buitenshuis. Leegstand is er vooral in Zeeuws-Vlaanderen, de Bevelanden en op Schouwen. Het aantal 75-plushuishoudens stijgt, maar het aantal voor ouderen be stemde woningen blijft achter, vooral in Zeeuws-Vlaanderen. Wethouder Cees Liefting van Ter- neuzen: „Daar werken wij hard aan. Zo zijn hier in Terneti/.en flats helemaal aangepast. Onder tussen wordt er ook wel nieuw ge bouwd, maar dan in combinatie met zorg. Doorstromen naar zo iets nieuws kun je als woningeige naar pas als je je oude woning ver kocht hebt. Wij zijn daarnaast met drie genieenten én de provin cie bezig met het project Upgra de. Dat houdt in dat verpauperde woningen opgekocht worden en voor tijdelijke verhuur aangebo den, of gesloopt." TERNEUZEN - Het is een békend ge geven: bestuursleden vinden voor een vereniging is bijzonder lastig. Om mensen te vinden voor een club als de Reumapatiëntenvereni ging is nóg moeilijker: de leden zijn per definitie niet erg gezond. „Met mensen met reuma kan het opeens een stuk slechter gaan verklaart secretaris Simone Her mans. „Of iemand moet worden geopereerd, waardoor hij of zij er maanden uitligt. Daardoor heb ben we een extra grote groep no dig." Die is echter niet voorhan den. De afdeling Zeeuws-Vlaande ren van de Reumapatiëntenvereni ging, goed voor enkele honderden leden, houdt daarom na 26 jaar op te bestaan. „We hebben genoeg le den en onze activiteiten zijn suc cesvol, maar er zijn te weinig mensen die de kar willen trek ken", concludeert Hermans. Doordat de vereniging de afgelo pen jaren erg actief was, laat ze een flinke leegte achter. Het club- blad verdwijnt, maar ook de orga nisatie van lezingen en informa tiebijeenkomsten en de dag- en weekendtripjes. Nog erger zou de verdwijning van oefensessies voor leden zijn. „Zo'n 150 van on ze leden doen oefeningen. Een groot deel van hen in extra warm water", legt Hermans uit. „Ze heb ben daar veel baat bij." Het is te danken aan de vasthoudendheid van het huidige bestuur dat in elk geval die activiteit grotendeels blijft. „We zijn bezig om de boel over te dragen. De eigenaar van Bodyline, waar we nu ook al in de vestigingen in Terneuzen en Hulst oefengroepen hebben, neemt mogelijk de watergroepen over. En voor de mensen die oefe nen in het ziekenhuis in Terneu zen, bekijken we ook of die daar terecht blijven kunnen." Het be stuur heeft overwogen een aantal taken af te stoten. „Maar dan kun nen we niet al onze leden meer vertegenwoordigen. Veel mensen zijn lid vanwege de oefengroepen, anderen louter voor de uitjes. Die zouden niets meer aan ons heb ben als we niet alles meer doen. Zo'n tweedeling wilden we niet." Het bestuur heft zichzelf eind de ze maand op. De website, met praktische informatie, blijft voor lopig wel in de lucht: www.rpvzeeuwsvlaanderen.nl REUMA VERENIGING Bij de Zeeuws-Vlaamse afde ling van Ypsilon, vereni ging voor verwanten van mensen die aan psychoses lijden, is aan bestuursleden geen gebrek. „We hebben vijf mensen in onze stuurgroep, en daaromheen een handvol vrijwilligers die ons daar bij helpen", verklaart voorzitter Magda de Feijter. „Dat is momen teel voldoende." De afdeling heeft zo'n vijftig le den. „Maar daar komen nog steun- leden en een aantal hulpverleners bij." De stuurgroep houdt elke twee maanden een thema- of lot- genotenbij eenkomst. Daar is het nooit heel erg druk. „Maar dat hoeft ook niet", vindt De Feijter. „Die bijeenkomsten zijn best in tensief. Dan hoefje niet met tien tallen mensen in een grote zaal te zitten." De stuurgroep organiseert niet al leen activiteiten, maar stuurt ook vertegenwoordigers naar bijeen De agressie ontstond nadat de man aan de Christiaansenstraat van een balkon was gevallen. Hij viel van circa 3,5 meter hoogte in het gras. Zijn verwondingen vie len mee; hij liep alleen een bloed neus op. De man was zichtbaar onder invloed van alcohol. Tijdens de behandeling in de am bulance werd hij agressief en duw de een verpleegkundige het voer tuig uit. Hij werd in bedwang ge houden door agenten, terwijl hij hen probeerde te schoppen en in hun richting sloeg. Daarom werd hij onder begeleiding naar het zie kenhuis in Terneuzen gebracht. Daar richtte hij zijn agressie op het ziekenhuis personeel. Ook be dreigde hij opnieuw agenten. In zijn jas werd nog een busje pep- perspray aangetroffen. De agressie veling is na onderzoek overge bracht naar het cellencomplex in Middelburg. De strafeis bij geweld tegen poli tiemensen en anderen (veelal hulpverleners) met een publieke taak wordt meestal verhoogd. De Sluise gemeenteraad keurde eind september het bestemmings plan voor de aanleg van een jacht haven in de monding van het Uit wateringskanaal goed. Die moet in 2016, tegelijk met kustverster- kingswerk, worden aangelegd. De bewoners van Deurloo, die overigens op enkele honderden meters van de toekomstige haven wonen, denken dat de haven niet te exploiteren is. Die zou, met 125 plekken, daarvoor te klein zijn. Ook zou er, doordat de kustver- sterking door het Rijk wordt be taald, sprake zijn van staatssteun en is het parkeren niet goed gere- geld Extra vaarbewegingen zouden ver der de kans op ongelukken op de Westerschelde vergroten en er Vereniging van Eigenaren van Deurloo meent dat de jachthaven in Cadzand-Bad niet te exploiteren is. zouden geen deugdelijke onder-' zoeken naar toename van verkeer en geluid gedaan zijn. Ook is niet uitgezocht hoeveel extra stikstof er in de lucht komt door het druk kere verkeer dat gepaard gaat met de komst van de haven, betoogt de WE. Naast de Vereniging van Eigena ren is ook een eigenaar van een appartement in hotel De Wielin gen, direct naast de toekomstige haven, naar de Raad van State ge stapt. Ook die twijfelt aan de haal baarheid van de exploitatie en ver wacht dat de haven zal verzan den. De eigenaar wijst er verder op dat zijn vrije uitzicht ver dwijnt. Deze reclamant acht ook een horecagelegenheid bij de ha ven onnodig. Steeds meer leegstand door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - De leegstand in Zee land is toegenomen: meer dan tien duizend huizen worden niet be woond, blijkt uit cijfers van het CBS. Onderzoeksbureau Scoop waarschuwt dat vraag en aanbod van de woningmarkt niet meer op elkaar aansluiten. Niemand wil kar trekken bij reumaclub I Appartementencomplex Maxima in Terneuzen is een voorbeeld van hoe het volgens Scoop wél kan. Nieuwbouw, maar dan met aandacht voor ouderenzorg en bundeling van diensten, foto Peter Nicolai door Martijn de Koning In Nederland zijn zo'n tachtig loka le en regionale reumapatiëntenver enigingen actief. Doordat die geen landelijke koepelorganisatie boven zich heb ben, zijn die verenigingen in grote mate op zichzelf aangewezen. Het Reumafonds zorgt wel voor begeleiding en financiering van de len van de activiteiten van de pa tiëntenverenigingen. De meeste clubs richten zich op voorlichting en lotgenotencontact. door Martijn de Koning AARDENBURG - Een twintigjarige man is zondagmiddag in Aarden burg om één uur door het lint ge gaan tegen ambulancepersoneel en politiemensen. Hij werd uiteinde lijk in het ziekenhuis aangehouden. CADZAND-BAD - De vereniging van eigenaren van appartementencom plex Deurloo in Cadzand-Bad stapt naar de Raad van State om de aan leg van een jachthaven in Cadzand- Bad tegen te houden. Diezelfde club voert momenteel ook een pro cedure tegen de bouw van apparte mentencomplex De Branding, naast Deurloo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58