De toets is een prima hulpmiddel jongens bestraft Mobiele verpakkingslijn in de maak Cijfers Celstraf geëist voor messteken voor inbraak 1-0# commentaar ZEELAND 19 z In 1994 promoveerde hij op dat onderwerp. Hij herinnert zich nog dat de discussie over de kwali teit van scholen voortkomt uit het fenomeen zwarte scholen dat in die tijd de kop opstak. De con clusie was dat dat niets te maken heeft met de kwaliteit van de be treffende school. Van der Wouw heeft zich vooral verdiept in de keus voor de basisschool. „Die wordt in belangrijke mate ge maakt door de ouders. De keus voor het voortgezet onderwijs komt veel meer van de kinderen zelf." Het is hem wel opgevallen dat - als het om basisonderwijs gaat - kwaliteit pas gaat spelen als er geen school in de eigen woonplaats/dorp is. De keus voor een middelbare school is veel diffuser. Dan gaan zaken een rol spelen als: waar gaan vriendjes naar toe, doet de school iets bijzonders in de sfeer van bijvoorbeeld sport of cultuur of, heel subjectief, waar voelt de leerling zich thuis? Daar komt bij dat het lastig is middelbare scho len te vergelijken, omdat leerlin gen wisselende vakkenpakketten hebben. Bij de keus voor een middelbare school spelen ook de adviezen van de basisscholen een grote rol. Het is de ervaring van Van der Wouw dat de scholen een hoger niveau adviseren dan uit de Cito- toets zou blijken. Nadat tien jaar geleden de discus sie over de kwaliteit van scholen opkwam zijn er allerlei toetsen voor de kwaliteit van de scholen ontwikkeld. Aanvankelijk waren schoolbestuurders en ook de on derwijsinspectie daar nogal huive rig voor, weet Van der Wouw nog. „Tegenwoordig kunnen ouders de toetsen prima gebrui ken om een beeld van de kwali teit van de school te krijgen. Ze ker op het oordeel van de inspec tie moeten ze kunnen varen." Dat heeft weer geleid tot media- interesse, met als gevolg dat ook enkele landelijke kranten jaarlijks met een onderwijstoets komen. Die interesse komt voort uit het idee dat ouders ook daadwerkelijk iets met die toetsen gaan doen. HULST - Vier jongens/veertien tot zestien jaar oud, zijn zondagmid dag gepakt nadat ze hadden inge broken in een loods aan de Absdaalseweg in Hulst. Agenten troffen het kwartet na een tip op de Spoorweg, waar ze bekenden in de loods te zijn ge weest. De twee jongens van veer tien en vijftien jaar zijn doorver wezen naar Halt, de twee van zes tien jaar kregen een boete van 230 euro. Budelpack verpakt producten voor de voedingsmiddelenindus trie. Dat gebeurt in Poortvliet. Met een mobiele verpakkingslijn wordt het ook op locatie mogelijk, bijvoorbeeld bij of in de kas van een tomatenkweker of in de schuur van een tuinbouwer. Voor al bij pieken in het oogstseizoen kan verpakking op het erf van de klant logistieke winst opleveren: vrachtwagens die minder kilome ters maken en tijd die daarmee wordt bespaard. „Niet alleen dat. Sommige fruitsoorten en groen ten zijn kwetsbaar. Je wilt de pro ducten zo min mogelijk oppak ken. Verpak je op locatie, dan kun je de waar meteen inladen en naar de afnemer transporteren", zegt Rutger van der Male, project manager maintenance, logistiek en industrie bij Impuls. Naar verwachting is de mobiele verpakkingslijn komende zomer klaar om te worden getest. Het is één van de logistieke innovaties die onder de vlag van het Zeeuws Kenniscentrum Logistiek worden ontwikkeld. Naast Impuls zijn Zeeland Seaports, Verbrugge Ter minals, Budelpack, Rabobank, de provincie en de HZ aangesloten bij het kenniscentrum. Het Zeeuwse onder wijs reageert nogal kalm op de bekende lijstjes met school prestaties. Zelfs de topscorers relativeren hun prestatie. Ze be seffen dat ouders vaak weinig te kiezen hebben. Zijn al die beoordelingen dan zinloos? Zeker niet. Want de scholen worden vaak jaren ach tereen nauwkeurig gevolgd. Zit- tenblijvers, achterblijvers, sla gingspercentages, examencij- fers, het wordt allemaal meege wogen. Het resultaat geeft wel degelijk een indicatie van de onderwijsprestaties. Daar zijn ouders bij gebaat, ook al geven factoren als afstanden, school cultuur of vriendjes misschien de doorslag. Een andere reden om de rang lijsten goed in de gaten te hou den, is de verwachte krimp van de bevolking. Zeeland heeft mogelijk steeds minder scholen nodig. Bij de harde keu zes die dan moeten worden ge maakt, verdient een school met constant goede prestaties een streepje vóór. De verwarde man zou op 24 de cember 2012 zijn dochter met een mes meerdere malen hebben ge stoken. Hoewel de man volgens gedragsdeskundigen verminderd toerekeningsvatbaar was, ging het toch om een poging tot moord, al dus de officier. Hij wees erop dat de man in de keuken van zijn wo ning plotseling een mes pakte toen zijn dochter op bezoek kwam en haar daar een eerste maal stak. De man kon zich nauwelijks iets herinneren van wat er die dag is gebeurd, zo zei hij. Volgens een verklaring van de dochter kwam ze die dag op bezoek met een ca deau en pakte haar vader, toen ze in de keuken waren, een gekar teld vleesmes en begon haar te ste ken. Pas na enige tijd, en zwaar bloedend, lukte het haar om uit de woning weg te komen en de politie te waarschuwen. Agenten konden vervolgens voorkomen dat de man zelfmoord pleegde. In haar slachtofferverklaring liet de dochter weten dat ze nog steeds veel van vader houdt. Maar ze hoopt ook dat de man nu de tijd krijgt om tot zichzelf te ko men. Raadsman J. Wouters stelde dat er geen bewijs is voor een po ging tot moord. Uitspraak op 27 januari. DINSDAG 14 JANUARI 2014 door René Schrier MIDDELBURG - Ouders hebben er een hulpmiddel bij om de keus van een middelbare school voor hun kinderen te bepalen, zegt Dick van der Wouw. Hij is als beleidsmede werker van Scoop dé man in Zee land die veel van schoolkeuzes af weet. zich niet gek maken Rita van de Vijver, docente biologie op het Reynaertcollege in Hulst, geeft uitleg aan brugklas 1H. foto Mark Neelemans door Frank Balkenende POORTVLIET - Budelpack werkt sa men met ontwikkelingsmaatschap pij Economische Impuls Zeeland het plan voor een mobiele verpak kingslijn uit. MIDDELBURG - Een 53-jarige inwo ner van de gemeente Terneuzen moet een celstraf van 48 maanden krijgen waarvan 12 voorwaardelijk en daarna opname in een psychia trisch ziekenhuis, eiste officier van justitie W. Suijkerbuijk gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57