'Schouwen loopt voor de muziek uit' Programma's lokalen Goes en Noord-Beveland _lA 22 BEVELANDEN en THOLEN A M M M Staatsbosbeheer voert buitenrijpas in. Van de opbrengst worden ruiterpaden in natuur onderhouden. BURGH-HAAMSTEDE - Paardenlief hebbers die graag door de natuur gebieden van Staatsbosbeheer rij den, moeten daarvoor binnenkort bij hun sportbond een pasje aan schaffen. „Wij bezinnen ons op de vraag hoe wij om moeten gaan met te ruglopende financiering door de overheid," legt woordvoerder Mar- jet Heins van Staatsbosbeheer, uit. „Voor het onderhoud van rui terpaden krijgen we geen geld meer. Voor wandel- en fietspaden nog maar weinig." Als antwoord hierop voert Staats bosbeheer de buitenrijpas in. Van de opbrengst onderhoudt de na tionale natuurbeheerder de ruiter paden in bos, duin en veld. Wat het pasje gaat kosten en wat de ruiter ervoor terugkrijgt, kan Heins nog niet vertellen. „Daar is nog geen invulling aan gegeven. We zijn nog volop in onderhande ling met de KNHS." (de Koninklij ke Nederlandse Hippische Sportfe deratie, red.) „Het gaat voor de paardenliefhebber niet alleen om betalen. We gaan ook bekijken hoe Staatsbosbeheer tegemoet kan komen aan de wensen van ruiters", aldus Heins. De woord voerder verwacht dat Staatsbosbe heer de buitenrijpas over enkele maanden presenteert. Voorzitter Paul van der Nat van de KNSH, regio Zeeland schrikt niet van dit voornemen van Staatsbosbeheer. „Nee, want Natuurmonumenten DUIKPAS EN VAARBELASTINC doet ook al zoiets. Als je in de Voornse Duinen wil rijden, heb je een ruiterkaart nodig. Ik ver wacht dat de gemiddelde ruiter op zich niet negatief staat tegen over de buitenrijpas. Het is na tuurlijk nog wel de vraag wat het gaat kosten en vooral wat we er, naast perfect onderhouden pa den, nog meer voor terug krijgen. Daar moeten .goede afspraken over worden gemaakt." Elles van der Klooster uit Scharen- dijke is bestuurslid recreatie van de vereniging Schouwse Ruiters. Zij is op zich ook niet tegen invoe ring van de buitenrijpas. „Maar ik vraag me wel af waarom alleen ruiters moeten betalen voor het recreëren in de natuur. Komt er straks ook een wandelpas of een fietspas? Wij hoeven toch niet al leen de dupe van rijksbezuinigin gen te worden?" Van der Klooster maakt zich verder zorgen om het effect dat de buitenrijpas op het toerisme zal hebben. „Precieze aantallen weet ik niet, maar er ko men gewoon veel mensen naar Schouwen-Duiveland om paard te rijden. Ze nemen vaak hun ei gen paard mee. In de zomer zie je rond Renesse veel Duitse paarden liefhebbers." Voor het onderhoud van ruiterpaden krijgen we geen geld meer. ZIERIKZEE - Boswachter Dirk Fluijt van Staatsbosbeheer is een posi tief ingesteld mens. Hij verwacht van de opbrengst van de buitenrij pas leuke dingen te kunnen doen voor de ruiters op Schouwen-Dui veland. „Een bijzondere stalling of zo. Als tegenprestatie moeten we iets doen, natuurlijk." Fluijt kan dat zeggen omdat de zaken in zijn be- heergebied goed zijn geregeld. „Schouwen-Duiveland loopt, als het om natuuronderhoud gaat, echt voor de muziek uit. Het ATB-team onderhoudt zelf zijn parcours in de Boswachterij, de menvereniging Schouwen-Duive land houdt haar routes bij en de Schouwse Ruiters zorgen dat de ruiterpaden begaanbaar blijven. Ik ben heel blij met al die vrijwil lige inzet, vandaar dat ik denk dat we wel wat leuks terug kunnen doen." Staatsbosbeheer heeft mo menteel twaalf kilometer ruiterpa den op Schouwen-Duiveland. Be doeling is dat er in het westelijk deel nog een kilometer of tien bij komt. Ook Natuurmonumenten en waterschap Zeeuwse Stromen beheren ruiterroutes op het voor malige eiland. Verreweg de meeste van de 190 le den van de Schouwse Ruiters zijn bezig met dressuur of springen in de manege. Veel buitenrijders telt de vereniging niet. Maar degenen die het doen, dragen een steentje bij aan het onderhoud van de pa den. „Als er een tak overhangt, dan halen we die eraf," illustreert bestuurslid Elles van der Klooster van de Schouwse Ruiters. „Verder zeg ik regelmatig dat ze niet al leen in het midden van het pad moeten rijden. Als je de zijkanten meeneemt, hou je het pad breed. Er zijn zelfs ruiters die continu met een snoeischaar in hun tas rij den." Van der Klooster is al jaren bezig om een netwerk te maken van de Schouwse ruiterpaden. Dat gaat moeizaam, omdat er veel overhe den en organisaties bij betrokken zijn: „Schouwen heeft relatief veel ruiterpaden. Toch hebben ze het op Walcheren beter voor el kaar." De nieuwe politieke speler BE- trokken Noord-Beveland (BEN) houdt woensdag 22 januari een bijeenkomst over het concept-par tijprogramma en de voorlopige kandidatenlijst. Dat gebeurt vanaf 20.00 uur in het Drenthehuis te Geersdijk. Inmiddels is de websi te online: www.ben-b.nl. Daar presenteert de partij de uitgangs punten: onafhankelijk van welke ideologie dan ook; voorstander van burger- en ondernemersinitia tieven; transparante besluitvor ming; verandering en groei moet leiden tot kwaliteitsverbetering voor de lokale bevolking en terug houdendheid met grote projec ten. Het CDA Noord-Beveland mar keert donderdag 23 januari het be gin van de campagne met de titel Zorg Dichtbij. De raadsfractie gaat van 09.00 tot 15.00 uur stage lopen bij zorgcentrum Cleijen- borch in Colijnsplaat. De nieuwe lokale partij in Goes, de Partij voor Goes (PvG), heeft haar kandidatenlijst en ver kiezingsprogramma gereed. Ook is een website in de lucht: www.partijvoorgoes.nl. De PvG is afgesplitst van de PvdA. Op plaats 1 tot en met 3 staan de voormalige PvdA-raadsle- den Henk Hoogerland, Marian van Heugten en Leen van Zon. VERKIEZINGEN 2012 Daarmee is volgens de partij erva ring gewaarborgd. Vanaf plaats 4 t/m 6 dient zich jong en nieuw ta lent aan. Deze kandidaten ambië ren eventueel een raadszetel, maar missen nog de nodige erva ring. Op plaats 4 staat Stan Meul- blok. Hij heeft zich spontaan ge meld voor de Partij voor Goes. Hij had al enige tijd het idee om ac tief te worden in de politiek. Stan is directeur van een basisschool. Hij wordt op de lijst gevolgd door Badria Osman. Zij is actief als vrij williger in onder meer de Goese Polder. Verder staan op de lijst: 6. Gonneke de Boe, 7. Fonnie de Brouwer, 8. Wendy Tinbergen, 9. Benito Traas, 10. Eric van Zon, 11. Gerard de Wolff, 12. Arie van Heugten, 13. Dimphy van Delft en 14. Hans de Jonge. Voormalig PvdA-raadslid Hans de Jonge am bieert geen raadszetel na de ge meenteraadsverkiezingen. Hij fun geert daarom als lijstduwer voor de PvG. Het is voor het eerst dat een loka le partij meedoet aan de raadsver kiezingen in Goes. Het is volgens lijsttrekker Hoogerland dan ook moeilijk in te schatten met hoe veel raadszetels de-PvG uit de bus komt. Op basis van de vele reac ties die werden ontvangen is hij echter positief gestemd. Enkele punten uit het verkiezings programma van de PvG: Verantwoord sociaal minima-be- leid, een goed bereikbare binnen stad, geen lastenverzwaring voor de burger, regionale samenwer king stimuleren, stimuleren van bedrijvigheid en werkgelegen heid, duurzaam en levensloopbe- stendig bouwen. Het complete verkiezingsprogramma is te vin den op www.partijvoorgoes.nl Ruiter betaalt voor bosritje door Ton van den Nouweland Zeeland telt 2500 a 3000 ruiters, van wie 1500 zijn aangesloten bij de KNHS, regio Zeeland In het seizoen komen er naar schatting 500 toeristen met hun rijdieren naar Zeeland. Dat zijn Bel gen, Duitsers en Fransen. Duitse ruiters moeten een pen ning kopen om in de natuur te mo gen rijden. Die penning moet aan Marjet Heins,.Staatsbosbeheer het hoofdstel hangen. Waterbeheerders en de Nederland se Onderwatersport Bond zijn be zig met invoering van de duikpas. Zo'n beetje elke tien jaar klinkt in Den Haag de roep om een vaarbe- lasting voor watersporters. Daaruit zou het onderhoud van vaarwegen kunnen worden be taald. Elles van der Klooster: „Ik ben niet tegen de buitenrijpas, maar zijn ruiters de enigen die moeten betalen voor re creëren in natuur?" foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52