Familie Teuteberg ruimt Blok moet bakzeil halen over adviescolleges: Kamer is tegen Het circus heeft het zwaar. Oneerlijke concurrenten uit het buitenland 'kapen' publiek. 4 BINNENLAND TELOORGANG CIRCUS 'Kamer wil uitleg satellietstation VS' De Tweede Kamer wil op heldering over het gedeelte van een satellietstation in het Friese dorp Burum dat alleen voor Amerikanen toe gankelijk is. In Burum verga ren Nederlandse inlichtin gendiensten informatie. Op een deel van het terrein zou het bedrijf Inmarsat actief zijn met Amerikaanse defen- sie-apparatuur, meldde Nieuwsuur gisteren. Arbiters benoemd in Greenpeacezaak De vijf rechters die moeten bekijken of Rusland Green- peaceschip Arctic Sunrise mocht enteren, zijn bekend. Onder de arbiters is één Ne derlander, professor Fred Soons (65) van de universi teit van Utrecht. Nederland en Rusland mochten ieder één arbiter benoemen. Rus land heeft niets van zich la ten horen. De collega's van Soons komen uit Ghana, Po len, Australië en Mexico. GGD: onderzoek naar dioxine in ei De GGD in Friesland wil een landelijk onderzoek naar de concentraties dioxi ne in eieren van hobbyboe ren. Aanleiding is dat bij kleine kippenboeren rond Harlingen te veel van de kan kerverwekkende stof in eie ren is aangetroffen. Verder onderzoek is volgens de ge meente en GGD nodig om uit te sluiten dat sprake is van een landelijk probleem. Blindengeleidehond mag altijd taxi in Taxichauffeurs mogen men sen met een blindengeleide hond binnenkort niet meer weigeren. Staatssecretaris Wilma Mansveld gaat daar deze zomer een wet voor maken als gemeenten tegen die tijd de taxichauffeurs in hun regio nog niet gedwon gen hebben hun leven te be teren. DEN HAAG - Ondanks de bijna 1,5 miljoen bezoekers in 2012, lukt het Nederlandse circussen nauwe lijks het hoofd boven water te houden. Voornamelijk vanwege oneerlijke concurrentie van 'post buscircussen' uit het buitenland, klagen ze. Die worden zo ge noemd, omdat de directie onvind baar is voor de fiscus. De buitenlanders doen het Neder lands cultureel erfgoed de das om, vindt voorzitter Adri Lam- mers van de Vereniging Neder landse Circusondernemingen (VNCO). Daarom sluiten circusdi recteuren zich nu aan bij ker misexploitanten om samen bij de overheid aandacht te vragen voor hun problemen. Ruim 486.000 mensen hebben in de afgelopen kerstperiode een be zoek gebracht aan een wintercir- cus ergens in Nederland. Een mooie stijging van 8 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Maar die toename is klein en komt voor sommigen te laat; Ne derlandse circussen staan onder zware druk. „Er moet verande ring komen, anders leggen ze het loodje", zegt Adri Lammers. Deels moeten circussen zelf veran deren door samenwerkingsverban den te zoeken, met scholen bij- Ik daag u uit een directeur te vinden. U vindt alleen een postbusnummer voorbeeld, door workshops te ge ven en op zoek te gaan naar spon soring, zegt Lammers. Circussen worden bedreigd door dat mensen in de voorgaande ja ren van economische crisis de hand steviger op de knip hielden. Maar er is meer. Evenementen als winterfairs strijden om de gun sten van het hooggeëerd publiek, er trekken circusacts naar de thea ters en ook heeft de branche ave rij opgelopen door acties van die renactivisten die zich teweerstel len tegen het gebruik van (wilde) dieren in de piste. Maar de belangrijkste oorzaak van de malaise is volgens Lammers toch de toenemende concurrentie van 'postbuscircussen', vaak van Duitse en Oostenrijkse origine. „Het lijkt wel of heel Duitsland in Nederland toert. Niks ten nadele van de goede collega's als Krone en Knie, maar veel buitenlandse circussen zijn van een bedenke lijk niveau en trekken zich werke lijk nergens iets van aan", zegt Lammers. De VNCO-voorzitter beweert dat de directeur vaak een stroman is waardoor ze zich aan de fiscus onttrekken. „Ik daag u uit een di recteur te vinden. U vindt alleen een postbusnummer. Dat is oneer lijke concurrentie." Nederlandse circussen zijn sinds december onderdeel van de Natio nale Inventaris Immaterieel Erf goed. Vanuit dat oogpunt wil Lammers aan tafel bij de politiek. „We willen serieus genomen wor den. Dat is nu niet het geval en daarom bundelen we onze krach ten met kermisexploitanten, om samen met de overheid zicht te krijgen op de oneerlijke concur rentie." En wellicht een subsidietje los te peuteren voor het gebruik van die sel. „Want die kosten rijzen de pan uit." DORDRECHT - Na 118 jaar gaat een beroemde vaderlandse circus- naam verloren: Circus Royal houdt op te bestaan. De tent is ge sloten, de piste is opgeruimd. „Het wintercircus in Dordrecht was onze laatste strohalm om de naam Circus Royal in ere te hou den. Maar het is ons niet gelukt", zegt directeur Tonie Teuteberg, de jongste telg van de wereldbe roemde circusfamilie. Het circus is op de fles. De familie is terug bij af. In 1896 begon overgrootvader Teu teberg in Groningen met Circus Royal. Een groot succes werd het nog niet. Het circus ging pas echt lopen nadat kleinzoon Joop, de va der van de huidige directeur To nie, wereldfaam verwierf als clown. Joop gaf ooit zelfs privévoorstellin- gen voor de prinselijke familie van Monaco en hij vierde met zijn clownsact Los Gino's grote successen bij circussen van naam als Boltini, Sarrasani, Bouglione en Althoff. Zijn internationale clownscar rière bracht Joop een goedgevulde bankrekening. Met dat geld gaf hij Het plan van minister Stef Blok (Rijksdienst, WD) om de ver plichte reactie op adviezen te schrappen, zal dus hoogstwaar schijnlijk sneuvelen in de Tweede Kamer. Gisteren maakte deze krant be kend dat vooraanstaande advi seurs van de regering boos zijn op het kabinet; zij vrezen dat hun raad straks onderin de la ver dwijnt en hun rol gemarginali seerd wordt. Een van die advi seurs, Jaap de Hoop Scheffer van de Adviesraad Internationale Vraagstukken, stelt dat de rege ring 'het hart uit het adviesstelsel snijdt'. Coalitiepartij PvdA en oppositie partijen (SP, CDA, D66, Christen- Unie en GroenLinks) delen de vrees en kritiek van de adviescol leges. Zij benadrukken dat de ver plichte kabinetsreactie een nood zakelijke bouwsteen is voor goed beleid en goede wetten. PvdA-Tweede Kamerlid Manon Fokke: „Als een adviescollege advi seert dan mag van het kabinet worden verwacht dat zij daarop reageert." Het CDA hamert op het belang van goed georganiseerde tegen spraak, de Christenunie (CU) sluit zich hierbij aan. CU-Kamer- lid Gert-Jan Segers: „Het is heel dom om de adviesclubs zo op af stand te zetten." GroenLinks-Kamerlid Linda Voortman: „Het kabinet moet zich altijd verantwoorden en ver dedigen, ook als het even niet uit komt. Zo werkt de democratie." SP'er Ronald van Raak: „Als je de adviescolleges belangrijk vindt moet je inhoudelijk reageren. Als je dat niet vindt, moet je ze af schaffen." D66-Kamerlid Gerard Schouw noemt het plan 'idioot'. „Het is raar om na advies te zeggen 'we zien wel wat we ermee doen'." Al leen coalitiepartij WD steunt het plan van de eigen minister. Ka merlid Roald van der Linde: „We vinden de adviescolleges erg be langrijk maar we willen af van de onnodige bureaucratie die een ver plichte reactie met zich mee brengt. Als er een goed advies bin nenkomt, wordt dat gezien door kabinet en Kamer. Dan komt het zeker tot zijn recht. Met de inhou delijke reactie van de regering ge beurt nu vaak niets." Volgens D66'er Schouw kan wel Partijen benadrukken dat de verplichte kabinetsreac tie een noodzakelijke bouw steen is voor goede wetten gekeken worden naar de agenda van de adviesclubs. „Als je vindt dat de adviseurs met nutteloze ad viezen komen, kun je samen een betere agenda maken met relevan te onderwerpen." Gisteren trokken de elf adviescol leges (onder meer de Sociaal-Eco nomische Raad, de Raad voor het Openbaar Bestuur en de Weten schappelijke Raad voor Regerings beleid) in een brief aan de Kamer aan de bel. Minister van Staat en voormalig voorzitter van de Raad van State, Herman Tjeenk Wil link, sprak in een toelichting zelfs van 'dommigheid'. „Evenwicht is onmogelijk zonder tegenwicht. Sa menspraak is onmogelijk zonder tegenspraak. Dat besef is in poli tiek en bestuur vaag geworden." TT DEN HAAG HAMBURG HARLINGEN DEN HAAG Circussen strijden om door Frank Schouten Adri Lammers, Vereniging Circusondernemingen Tonie Teuteberg en zijn vrouw bij de restanten van het failliete Circus Royal. door Niels Klaassen DEN HAAG - De Tweede Kamer ziet niks in het schrappen van de ver plichte kabinetsreactie op inbreng van adviescolleges. Een ruime meerderheid schaart zich hiermee achter de kritiek van prominente adviseurs op het kabinet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4