GEZOND 3 'Nepoperatie' aan meniscus werkt ook Vraagtekens bij nut operatierobot Nare herinnering te wissen met schokjes HUISELIJK GEWELD kostte die ouders enorm veel energie hun dochter op tijd van insuline te voorzien." De vertrouwensarts schakelde in dit geval de thuiszorg in en benaderde ook de school van het meisje. Hulp waarvoor deze ouders zich niet hoeven te schamen. Goed opvoederschap houdt volgens Meulmees- ter namelijk in dat je aangeeft steun nodig te hebben. „En dat kan voor iedereen gel den." Het is een misvatting ervan uit te gaan dat huiselijk geweld alleen in de economisch lagere milieus voorkomt. „Het merendeel van de ouders handelt uit onmacht. On macht om het belang van je kind te zien, onmacht om met een problematische situa tie om te gaan. Dit speelt ook in de hogere sociale milieus. Alleen is men daar over het algemeen verbaal wat beter in staat ons bui ten de deur te houden en is er meer geld om zelfhulp in te schakelen. Afgezien daar van zijn de klappen die in een villa in Was senaar worden uitgedeeld nou eenmaal minder goed te horen." Het is beslist niet de opzet van het AMK, maar een enkele keer krijgt het meldpunt te maken met buren die elkaar een hak wil len zetten met een valse melding van kin dermishandeling. „Er zijn hier in Den Haag en in Delft buurten waar ze elkaar dat, al scheldend, weieens toeroepen", zegt Meulmeester. Ook in vechtscheidingen maakt zij het mee dat een ex zich onte recht tot het AMK wendt. „Als we in ge sprek zijn gegaan met de ouder waarover is bericht, komen we altijd terug bij degene die de melding plaatste. Dat wil voor som mige mensen weieens een onaangename verrassing zijn." Het zijn gelukkig uitzonderingen. Meldin gen van huiselijk geweld of mishandeling worden niet zomaar gedaan. „Mensen krij gen van ons het advies de problemen eerst te bespreken en te vragen of zij die per soon kunnen helpen. Want een melding via ons is altijd een bom in het gezin. En die mag daar vallen hoor, maar alleen als het nodig is." Er is volgens Meulmeester een groot aantal ouders dat uiteindelijk blij is met de inter ventie door het AMK. „Wij krijgen aan het einde van de rit heel wat bedankjes. Ik wil niet zeggen dat elke ouder dankbaar is, maar veel ouders zijn blij dat er iets is ver anderd. Ze weten zelf op een gegeven ogen blik ook wel dat het allemaal niet zo soepel loopt." DINSDAG 14 JANUARI 2014 www.meldcode.nl Als mensen vanwege een beschadigde meniscus langdurig pijn in hun knie hebben, volgt vaak een operatie waar bij de arts de beschadigde meniscus geheel of gedeeltelijk verwijdert. De afname van de pijn daarna is niet per se toe te schrijven aan het weghalen van de beschadigde meniscus, tonen Finse onderzoekers nu aan. Mogelijk leidt de operatieprocedure op zich al tot een afname van de pijn (place bo-effect), blijkt uit hun onderzoek bij 146 mensen met een gescheurde meniscus. Deze hadden allen langer dan 3 maanden pijn in hun knie. Bij de helft van de patiënten verwijderden de artsen de meniscus. Bij de anderen voerden ze een nepoperatie uit (en werd de meniscus niet verwijderd). In Nederland zijn twintig operatiero bots in gebruik waarbij de chirurg via joysticks en een beeldscherm de ope ratie-instrumenten op afstand be stuurt. Er is tot nu toe echter weinig bewijs dat deze manier van opereren voordeel oplevert voor de patiënt, concluderen Nederlandse onderzoe kers op basis van bestaande weten schappelijke artikelen. Deze vorm van opereren leidt tot een langere opera- tietijd en meer kosten (600 tot 3.000 euro extra per operatie). Bewijzen dat het opereren met de robot ook leidt tot aantoonbare voordelen voor de pa tiënt ontbreken echter, stellen de on derzoekers. Operatierobot blijkt duur. foto Getty Images Bron: Surgical Endoscopy Meer dan 45 procent van de Ne derlandse bevolking was ooit slachtoffer van huiselijk geweld: li chamelijke, psychische of seksu ele vormen van geweld waarbij meestal sprake is van een machts verschil. Jaarlijks hebben ruim 200.000 slachtoffers te maken met herhaal delijk huiselijk geweld. Naar schat ting 119.000 kinderen worden mishandeld. Het Steunpunt Huiselijk Geweld, SHG, is gericht op geweld in huise lijke kring in brede zin. Het Ad vies- en Meldpunten Kindermis handeling, AMK, is er speciaal voor vermoedens van kindermis handeling. In 2012 is 65.340 keer contact op genomen via 0900-1231230 met een AMK met een melding of en vraag om advies hoe het best te handelen. Wanneer melders buren, grootou ders en slachtoffers zelf zijn, blij ven ze anoniem. Gaat het daadwerkelijk om kinder mishandeling, dan schakelt het AMK hulp in bij medische/hulpverlenende instan ties, deskundigen en opvoeders. De overheid heeft een onlineplat- form opgericht waar professionals alle informatie over de meidcode kunnen vinden. Na een jaar waren de patiënten in bei de groepen even tevreden over het re sultaat, meldden even veel afname van de pijnklachten en waren even goed in staat hun knie weer zonder problemen te belasten. emoties bij de proefpersonen veroor zaakten. Vervolgens riepen zij de her innering aan één van beide verhalen op waarna een deel van de proefperso nen elektroshocks kreeg toegediend. Een dag later wisten deze proefperso nen zich wel het verhaal te herinneren dat niet in herinnering was opgeroe pen, maar niet het verhaal dat vlak voor de elektroshock in herinnering was opgeroepen. De proefpersonen die niet waren be handeld met elektroshocks konden zich beide verhalen even goed herin neren. Vervelende herinneringen zwakken ook af door mensen tijdens het oproepen van deze herinnering te behandelen met het medicijn propa- nolol blijkt uit Amsterdams onder zoek dat al eerder is gepubliceerd. reageren? Sjp gezondheid@depersdienst.nl Bron: New England Journal of Medici ne. Bron: Radboudumc De herinnering aan een vervelende ge beurtenis is te vervagen door tijdens het ophalen van de herinnering de hersenen kleine stroomstootjes toe te dienen (elektroshocks). Nijmeegse on derzoekers vertelden proefpersonen twee verhalen die sterk negatieve

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 35