44 Als iemand gestopt is met ademhalen, moet je niet op de ambulance wachten 'Dat is nu eens een goed idee', dachten minstens 10.000 men sen toen de Hartstichting heel Nederland opriep een reanima- tiecursus te volgen. Froukje Wattel probeerde het ook. „Als de patiënt 'au' roept, komt hij bij kennis." at iemand met een hartstil- stand naast je neervalt en ijl jij niet bij machte bent iets te doen, je moet er niet aan m denken. Maar hoe weet je als leek eigenlijk wanneer ülfS8P^ iemand een hartstilstand heeft? Moet je mond-op-mondbeademing oefenen? Op naar een reanimatiecursus dus, een suc cesnummer van de Hartstichting waarvoor zich in een maand tijd meer dan 10.000 mensen aanmeldden, van 14 jaar tot boven de 70. Onder hen eenlingen, maar ook hele koren, gezinnen, voetbalteams en bedrijfs afdelingen, aldus de Hartstichting. Mijn cursus vindt plaats op een koude win teravond in een kerkgebouw. Instructeur Mario Snel, voormalig ic-verpleegkundige en werkzaam op de ambulance, gaat voort varend van start. „Als iemand gestopt is met ademhalen, moet je meteen ingrijpen en niet op de ambulance wachten", legt hij uit. Hij vertelt hoe een hartstilstand is te herkennen, bijvoorbeeld doordat de pa tiënt bewusteloos is en niet ademt. „Zorg voor een veilige omgeving en roep om hulp, zodat iemand anders 1-1-2 belt en een AED (automatische externe defibrillator, red.) haalt, terwijl jij reanimeert." Tijd om het zelf maar eens te proberen. We oefenen hoe je de luchtweg opent en be- gint met reanimeren. We beademen op een plastic torso met hoofd en verwissel baar plastic mondkapje. „Niet te zachtzin nig", moedigt Mario zijn reanimerende cur sisten aan. „Homeopathische hartmassage bestaat niet. Ga dichtbij het slachtoffer zit ten en druk 5 a 6 centimeter op de borst. Dat 30 keer, dan 2 keer beademen en op nieuw 30 keer." „En als je de tel kwijt raakt?" vraagt iemand. „Dan ben je altijd bij 25", antwoordt Mario beslist. Na de koffiepauze komen de AED's aan de beurt. Een AED analyseert wat er aan de hand is en of een shock nodig is. Als ie mand een hartstilstand heeft en jij reani meert, is het zaak iemand anders weg te sturen om zo snel mogelijk een AED te ha len. En dan? „Open maken en plak de pads (elektrodes, red.) zo snel mogelijk op de ontblote borstkas van de patiënt", luiden Snel's instructies. „Volg altijd de gesproken instructies van de AED en ga door tot je een teken van leven krijgt." „Als iemand bij kennis komt, zie je dat hij ademt, of roept hij 'au' tijdens de hartmas sage, zegt Snel. 'Braken is géén teken van le ven. Dan moet je de patiënt in stabiele zij ligging leggen en voedselresten eruit klop pen. Dan ga je weer door met reanimeren." Een hartstilstand gebeurt het vaakst (70 procent) thuis en in openbare gelegenhe den (12 procent). Het werk en het sport veld zijn elk goed voor 3 procent. De overle vingskans is buitenshuis het grootst, om dat daar vaker omstanders en AED's te vin den zijn. Snel: „Thuis heb je die meestal niet want een AED kost ongeveer 700 euro. Wel zie je ze steeds vaker op het werk en in openbare ruimtes, al zijn ze (nog) ner gens verplicht." Daarom wil de Hartstich ting dat er zo veel mogelijk zesminutenzo- nes komen: (woon)gebieden waar iemand met een hartstilstand binnen zes minuten de juiste hulp krijgt. Met opkomende spier pijn van de hartmassage - zwaar werk, zelfs op een pop - nemen we ons diploma in ontvangst. We zijn geslaagd. Dankzij de heldere uitleg en de Amsterdamse humor van instructeur Snel, was de cursus min der confronterend dan verwacht. Al moet de echte confrontatie natuurlijk nog ko men. Zouden we dit allemaal durven toe passen, als het erop aankomt? Toch maar op herhalingscursus volgend jaar. „En neem dan meteen ook je huisgenoot mee!", zegt Snel bij het afscheid. Goed punt. ZES MINUTEN DIE TELLEN Rean meren, doe het zelf door Froukje Wattel Mario Snel, reanimatiespecialist Cursisten oefenen reanimeren op een pop. De afgebeelde mensen komen niet in het verhaal voor. foto Van Assendelft Fotografie reageren? gezondheid@depersdienst.nl In Nederland krijgen wekelijks 300 mensen een hartstilstand buiten een zorginstelling. Als iemand binnen zes minuten 1-1-2 belt, reanimatie start en een AED gebruikt, kan de overle vingskans 25 procent zijn. Duurt het langer, dan zakt dat snel naar 10 tot 15 procent. Ambulances hebben een gemiddelde aanrijdtijd van 8-10 minuten. Dus hoe meer mensen kun nen reanimeren, hoe beter. Jaarlijks volgen al bijna 60.000 mensen de reanimatie(herha- lings)cursussen van De Hartstichting. Ook doen? www.hartstichting.nl/help_mee /leer_ reanimeren (kosten 15 a 55 euro, sommige ver zekeraars vergoeden dit). Gratis Reanimatie App: www.hartstichting.nl/hartstichting/apps.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33