Ronaldo in tranen na winnen Gouden Bal Adwin Hoondert herstelt op rustdag 26 SPORT NIEUWE COACH AC MILAN Wereldelftal Succesvolle oud-voetballer volgt Allegri op als trainer van AC Milan. Het wordt voor Seedorf zijn debuut als hoofdcoach. De Rooy houdt schade beperkt Ronaldo kreeg van de bonds- coaches en aanvoerders van alle nationale ploegen de voorkeur bo ven Lionel Messi, de winnaar van de voorgaande vier jaar, en Franck Ribéry. De Portugees werd in 2008, toen hij nog voor Manchester United voetbalde, ook al uitgeroepen tot beste speler van de wereld. „Ik ben heel blij, het is zó moeilijk om deze prijs te winnen", aldus Ronaldo, die de afgelopen jaren in de schaduw stond van Messi. Ar jen Robben en Robin van Persie behoorden tot de 23 genomineer den, maar zij vielen al in een eer der stadium af. De topschutter van Real Madrid werd vooraf al als favoriet gezien voor het winnen van de Gouden Bal. Nadat Ronaldo in november met vier doelpunten in de play-off tegen Zweden zijn land Portugal hoogstpersoonlijk naar het WK had geschoten, twijfelde eigenlijk niemand er aan dat hij Arjen Robben en Robin van Per sie hebben naast een plek in het wereldelftal van 2013 gegrepen. De aanvallers van het Nederlands elftal kregen niet genoeg stem men. Het wereldelftal bestaat uit doel man Manuel Neuer, de verdedi gers Dani Alves, Thiago Silva, Ser gio Ramos en Philipp Lahm, de middenvelders Andrés Iniesta, Xa- vi en Franck Ribéry en de aanval lers Cristiano Ronaldo, Zlatan Ibrahimovic en Lionel Messi. Ronaldo bestudeert de Gouden Bal. de beste van 2013 was. Alleen bij Bayern München vonden ze dat Ribéry, als exponent van het elf tal dat alle grote prijzen won, de eretitel verdiende. De Franse aan valler moest echter genoegen ne men met de derde plaats, nog ach ter Messi die vanwege tal van bles sures eens niet zo excelleerde als voorheen. Op het lijstje dat bondscoach Louis van Gaal inleverde, stond Ribéry wel op één, gevolgd door Thomas Müller en Robben. Robin van Persie, de aanvoerder van Oranje, gaf zijn vijf punten aan Robben en stemde verder op Zla tan Ibrahimovic en Ronaldo. Jupp Heynckes werd uitgeroepen tot coach van het jaar. De 68-jari- ge Duitser beleefde een glorieus afscheidsjaar bij Bayern Mün chen, door onder meer de Cham pions League te winnen. Bij de vrouwen was het ook een Duits feestje. Keepster Nadine Angerer werd gekozen tot voetbalster van het jaar, Silvia Neid tot beste coach. De Puskas Award voor mooiste doelpunt van het afgelopen jaar ging naar Ibrahimovic, voor diens acrobatische omhaal uit novem ber 2012 tegen Engeland. De Brazi liaanse voetballegende Pelé ont ving een oeuvreprijs, de afge zwaaide IOC-voorzitter Jacques Rogge kreeg de 'Presidential Award'. MILAAN - Toch nog sneller dan ver wacht keert Clarence Seedorf te rug bij AC Milan, ditmaal als trai ner. Zondag al zit hij op de bank tijdens het duel met Hellas Vero na. Het is raar, hij was uit de gou den Ajax-generatie van de jaren negentig de laatste die nog actief was als speler. Als trainer is hij met zijn 37 jaar ineens een jonkie. Dat was hij ook bij zijn debuut in Ajax 1:16 jaar, 7 maanden en 28 da gen. De jongste debutant ooit in Amsterdam. En toch werd Clarence Clyde See dorf al meteen 'Opa Seedorf ge noemd. De reden was simpel, See dorf was toen al een wijs man. Ei genwijs, vond zijn omgeving en vooral de pers. Een snotneus van zestien, zeventien die doodkalm en goedgemutst ervaren rotten staat uit te leggen hoe het voetbal in elkaar steekt, dat komt niet makkelijk over. Vooral niet omdat Seedorf meestal ook gewoon ge lijk had. De tiener bleek destijds al een geboren trainer. Maar na tuurlijk had het voetballen eerst de voorkeur. Seedorf was de eer ste die het warme nest van Louis van Gaal verliet en naar het bui tenland trok. Meteen na de winst in de Europa cup I tegen AC Milan, nog maar net negentien jaar pas, vloog hij al uit. Veel te vroeg, meende Van Gaal en met hem de hele voetbal wereld. Maar Seedorf kende zich zelf. Hij koos bewust voor het be scheiden Sampdoria, leerde daar op zichzelf te staan en de mores in het Zuid-Europese voetbal. Nog geen jaar later stond Real Ma drid op de stoep. In Spanje werd Seedorf een ster. Hij speelde al tijd, won er alweer zijn tweede Europacup I. In totaal zou hij die belangrijkste clubprijs viermaal winnen, met drie verschillende clubs, een unicum. De grote tragiek van Seedorf was dat Nederland hem maar een vreemde snuiter vond. Vooral in PROFIEL CLARENCE SEEDORF Oranje. Eigenlijk was dat al zo na dat hij als tiener in Oranje straf schoppen miste tegen Frankrijk en Turkije. Seedorf en Oranje, het was altijd een ongelukkige combi natie. De middenvelder kwam weliswaar tot 87 interlands, maar eigenlijk paste hij nooit echt lek ker in het plaatje van de verschil lende bondscoaches. Ook niet toen hij tien seizoenen achtereen onbetwist was bij AC Milan, de prijzen aaneenreeg en door de he le wereld als een van de beste spe lers van zijn tijd werd gezien. Hij speelde meer internationale club duels dan welke Nederlander ooit. Seedorf werd koninklijk gerid derd en toonde zich ook een heer door netjes te blijven ten opzich te van de bondscoaches die hem botweg negeerden, of zelfs bele digden, zoals Van Basten en Van Marwijk. Ook tegen al zijn criti casters bleef Seedorf immer cor rect en vriendelijk. Hij was de laatste jaren de 'cul- tuurbewaarder' van AC Milan. En als verlengstuk van de trainer. Want Seedorf was altijd al een soort 'veldtrainer'. Als de bal een maal rolde, zette hij de lijnen uit en gaf leiding. Niet toevallig, toen hij uiteindelijk naar Brazilië ver trok, donderde AC Milan in el kaar. Al lang was duidelijk dat de familie Berlusconi Seedorf wilde terughalen als trainer. Sneller dan verwacht heeft AC Mi lan hem nodig. Onder Massimilia- no Allegri maakte Milan er een potje van. De elfde plaats is be schamend, de nederlaag van zon dag bij Sassuolo was vernederend. Dus vloog Allegri er uit en wordt Seedorf een half jaar eerder dan gedacht ingevlogen. Zondag zit hij voor het eerst als trainer op de bank. Met ruim twintig jaar erva ring, dat dan weer wel. Hoondert heeft zijn maagproble men een eind overwonnen, waar door hij maandag in de zevende etappe met zijn DAF-truck weer hard kon rijden. Hij werd 29e. Hoondert, na afloop van de etap pe Salta-Salta, in het noor den-westen van Argentinië: „Het deed nog wel zeer, maar dan zei ik tegen mezelf: 'Even op de tan den bijten'. Er had meer ingeze ten, maar met deze 29e tijd ben ik best tevreden." De proef van 533 kilometer was op zich ideaal voor een rallyrijder als Adwin Hoondert. Toch ging hij niet tot het uiterste. „Die gra- velpaden, dat was wel mijn ding, maar je moest donders goed uitkij ken. De snelheid lag hoog en er stond maar eens in de pakweg tien bochten een note in het road book. Ik ben ook nog steeds niet honderd procent fit, dus ik moest ook om mezelf te ontzien een beetje voorzichtig zijn." Vandaag gaat Hoondert de Andes over. De start van de achtste proef is aan de Chileense kant van het hooggebergte. „Het wordt weer een lange dag, maar het schijnt niet zo heel moeilijk te worden. Dat is mooi, want dan kan ik nog een beetje verder herstellen voor de echt lastige etappes weer ko men." Voor Tholenaar Maik Willems is de Dakar Rally voorbij. In de zes de etappe ging er veel aan zijn Toyota RAV kapot. De schade was niet bijtijds te repareren. CALAMA - Trucker Gerard de Rooy heeft zijn koppositie in de Dakar Rally zonder problemen verde digd. De Brabander eindigde als tweede in de achtste etappe, een klassementsproef van ruim drie honderd kilometer. De Rooy gaf iets meer dan vijf minuten toe op de Russische winnaar Andrej Kar- ginov (Kamaz). De Rooy heeft in het algemeen klassement een voorsprong van 32 minuten en 35 seconden op Karginov. De Spanjaard Nani Roma en zijn Franse copiloot Michel Perin heb ben bij de auto's een deel van hun voorsprong in het klasse ment ingeleverd. Het leidende duo kwam in de achtste etappe in hun Mini als zesde over de finish. Het Franse koppel Stephane Peterhansel/Jean Paul Cottret liep ruimschoots in op Roma en Perin, die in het klassement nog een voorsprong over hebben van bijna 24 minuten. ZURICH - Hoe zeer Cristiano Ronal do de laatste jaren smachtte naar de Gouden Bal, bleek gisteravond wel op het Fifa-gala in Zurich. De Portugese superster brak in tranen uit toen hij na vijf jaar weer werd gekozen tot beste voetballer ter wereld. „Dit is een heel emotioneel moment voor mij", zo snikte Ronal do. De aanvaller van Real Madrid won in 2013 weliswaar geen enke le prijs, maar was met 69 doelpun ten wel ongekend productief. Seedorf terug bij oude liefde door Jaap van Essen Geboren: 1 april 1976 in Paramari bo (Sur). Clubs: Ajax (1992-1995), Sampdo ria (Ita, 1995-1996), Real Madrid (Spa, 1996-2000), Internazionale (Ita, 2000-2002), AC Milan (Ita, 2002-2012), Botafogo (Bra, 2012-2013). Interlands: 87,11 doelpunten. Clubs als trainer: AC Milan (Ita, per januari 2014). Belangrijkste prijzen: Champions League (1995,1998,2003, 2007), wereldbeker voor clubs (1998, 2007), Europese Supercup (2003, 2007), kampioen van Nederland (1994,1995), KNVB-beker (1993), kampioen van Spanje (1997), kam pioen van Italië (2004, 2011), Itali aanse beker (2003). door Koen de Vries SALTA - De rustdag in de Dakar Ral ly heeft Adwin Hoondert en zijn as sistenten Jacco op 't Hof en Peter van Stee goed gedaan. Kiki Bertens retourneert de bal in haar partij tegen Ana Ivanovic. foto Xinhua

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26