TT JTl Minderjarige lokken met 'stoer fris' 66 Ik ga liever thuis zitten met vrienden. Fles wijn erbij, veel gezelliger 66 Ik vind het een uitdaging om die jongeren toch binnen te houden 24 ZEELAND ALCOHOL 16- en 17-jarigen balen van nieuwe regels voor alcohol. Sommigen blijven liever thuis. et is zaterdaga vond, ik ga toch zeker niet thuis zitten?" Daarom zijn Jesper (bijna 16) en Yentl (16) vanuit hun woonplaats Vlis- singen mar Middelburg gekomen om naar de kroeg te gaan. Ze heb ben geen andere keus, vertellen ze. „In Vlissingen kunnen we ner gens meer naar toe." Verschillende cafés en discothe ken kiezen ervoor helemaal geen 16- en 17-jarigen meer toe te laten, nu de minimumleeftijd waarop ze alcohol mogen verkopen naar 18 is gegaan. „Naar Mambo's (een feestcafé op de Dam in Middel burg, red.) kunnen we ook niet meer", zeggen de jongens. En dus wordt het café 't Fust, dat jonge ren vanaf zestien binnen laat. Jesper en Yentl hébben thuis al biertjes gedronken. „Twee ofzo", zegt Yentl. „Die haalt m'n moeder voor me." De jongens vinden de nieuwe regels 'onzin'. „We ko men toch wel aan drank hoor. Het slaat helemaal nergens op. Het lijkt Amerika wel. We gaan echt niet uit om te comazuipen of- zo. We drinken gewoon bier, mis schien wat mixjes tussendoor, maar we kennen onze grenzen echt wel. Vijf of zes bier is ge noeg. Dat ben je nét een beetje aangeschoten." Ze zijn niet van plan om de hele avond aan de frisdrank te gaan, verklappen ze. „We gaan echt wel proberen om bier te bestellen. Ik ga het gewoon aan iemand vra gen die wel achttien is." Sanne de Lange (17) uit Middel burg fietst langs de cafés aan het Tympaanplein. „Ik wil niet meer uit nu die nieuwe regels er zijn", zegt ze teleurgesteld. „Ik ga liever thuis zitten met vrienden. Fles wijn erbij, veel gezelliger. Behalve 't Fust kan je nergens meer heen als je nog geen achttien bent. Ik vind het natuurlijk wel jammer, want in de kroeg kom je allemaal mensen tegën. Uitgaan draait niet alleen om de alcohol, maar een wijntje erbij is gewoon leuk. Ik heb veel vriendinnen die wel 18 zijn: dan zouden zij wel een wijn tje mogen drinken en moet ik ze ker aan de cola? Nee, dan wacht ik liever met uitgaan tot ik ook alco hol mag drinken in de kroeg." Lianne, Annelotte en Jaya (alle drie 16) gaan naar 't Fust. Ze heb ben eerst thuis gezeten, met alco hol. „Ik heb drie glaasjes op", zegt Lianne. „Passoa vind ik echt lek ker. Safari en droge witte wijn ook." Het uitgaan wordt er niet leuker op, vinden de meiden, al gaan ze wel proberen om aan drank te komen. „Anderen zeg gen ook dat ze nu lekker gaan chil len bij iemand thuis. Filmpje kij ken, drank erbij. Als het niet mag, dan ga je juist meer drinken. Die regels zijn een domme actie." Barmedewerkers van 't Fust staan om en om bij de ingang om iden titeitsbewijzen te controleren. „We proberen ons aan de regels te houden", zegt eigenaar Jeroen Nouse. „Wie drank bestelt, moet zich legitimeren. Er zal best wel eens iemand doorheen glippen, maar dat hou je niet tegen. We doen ons best. Net was er een jon gen van achttien die vier bier be stelde aan de bar. Hij zei dat het voor vrienden was die achterin stonden. Ik ben meegelopen om hun ID-kaarten te vragen. De an dere drie bleken zestien te zijn. Die krijgen dus geen drank. En ik moet zeggen, we hebben opval lend veel ijsthee verkocht de laat ste weken." Het naleven van de re gels levert Nouse behoorlijk wat extra werk op aan de bar. Toch wil hij zijn kroeg niet sluiten voor 16- en 17-jarigen. „Ik vind het niet klantvriendelijk om gas ten die hier al twee jaar komen, nu ineens de deur te wijzen. Ze willen uitgaan. Dat wilden wij vroeger toch ook?" Eigenaar Robbert Roggeband van café De Biet in Zierikzee heeft ze de afgelopen weken al een paar keer aan de bar gehad: jongeren die proberen bier te halen voor hun 16-jarige vrienden. „Ze testen ons uit. Het valt natuurlijk te proberen, maar de barmedewerkers hebben duidelijke afspra ken: geen smoesjes of discussie, voor alcohol moet je achttien zijn. En samen drinken betekent samen legitimeren." Dat zorgt wel voor extra werk achter de bar, geeft hij toe. „We hebben een ID-reader om snel uit te vinden of een klant zich aan de regels houdt. Dat ap paraatje geeft een piepje als een legitimatiebewijs vals is, of als iemand nog geen achttien is. Tot nu toe is het nog te overzien. We leggen de verantwoor delijkheid bij de jongeren zelf. Als het te vaak voor komt dat ze er misbruik van maken, dan moeten we misschien overwegen om jongeren onder de acht tien niet meer toe te laten. Nu willen we ze vooral la ten weten dat ze welkom zijn." Roggeband probeert minderjarige klanten te lokken met 'stoer fris'. „Ik vind het een uitdaging om die jongeren toch binnen te houden. We hebben ons as sortiment uitgebreid, want Sisi of Pepsi drinken, is natuurlijk niet zo leuk. Daarom hebben we een nieu we alcoholvrije wijn met een bubbeltje. Dat is nét wat leuker. Ook hebben we nu 'Wostok'. Dat is een energiegevend drankje met cafeïne. Het heeft een gaaf flesje, met een gaaf etiket. Daar willen ze wel mee gezien worden." Nu lekker thuis chillen met drank Sanne de Lange (17) Robbert Roggeband, De Biet door Cornelleke Blok SE IC T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24