'Schouwen loopt voor de muziek uit' OPAZ wil na verkiezingen meepraten over theater a Voor het onderhoud van ruiterpaden krijgen we geen geld meer. 22 WALCHEREN Staatsbosbeheer voert buitenrijpas in. Van de opbrengst worden ruiterpaden in natuur onderhouden. BURGH-HAAMSTEDE - Paardenlief hebbers die graag door de natuur gebieden van Staatsbosbeheer rij den, moeten daarvoor binnenkort bij hun sportbond een pasje aan schaffen. „Wij bezinnen ons op de vraag hoe wij om moeten gaan met te ruglopende financiering door de overheid," legt woordvoerder Mar- jet Heins van Staatsbosbeheer, uit. „Voor het onderhoud van rui terpaden krijgen we geen geld meer. Voor wandel- en fietspaden nog maar weinig." Als antwoord hierop voert Staats bosbeheer de buitenrijpas in. Van de opbrengst onderhoudt de na tionale natuurbeheerder de ruiter paden in bos, duin en veid. Wat het pasje gaat kosten en wat de ruiter ervoor terugkrijgt, kan Heins nog niet vertellen. „Daar is nog geen invulling aan gegeven. We zijn nog volop in onderhande ling met de KNHS." (de Koninklij ke Nederlandse Hippische Sportfe deratie, red.) „Het gaat voor de paardenliefhebber niet alleen om betalen. We gaan ook bekijken hoe Staatsbosbeheer tegemoet kan komen aan de wensen van ruiters", aldus Heins. De woord voerder verwacht dat Staatsbosbe heer de buitenrijpas over enkele maanden presenteert. Voorzitter Paul van der Nat van de KNSH, regio Zeeland schrikt niet van dit voornemen van Staatsbosbeheer. „Nee, want Natuurmonumenten doet ook al zoiets. Als je in de Voornse Duinen wil rijden, heb je een ruiterkaart nodig. Ik ver wacht dat de gemiddelde ruiter op zich niet negatief staat tegen over de buitenrijpas. Het is na tuurlijk nog wel de vraag wat het gaat kosten en vooral wat we er, naast perfect onderhouden pa den, nog meer voor terug krijgen. Daar moeten goede afspraken over worden gemaakt." Elles van der Klooster uit Scharen- dijke is bestuurslid recreatie van de vereniging Schouwse Ruiters. Zij is op zich ook niet tegen invoe ring van de buitenrijpas. „Maar ik vraag me wel af waarom alleen ruiters moeten betalen voor het recreëren in de natuur. Komt er straks ook een wandelpas of een fietspas? Wij hoeven toch niet al leen de dupe van rijksbezuinigin gen te worden?" Van der Klooster maakt zich verder zorgen om het effect dat de buitenrijpas op het toerisme zal hebben. „Precieze aantallen weet ik niet, maar er ko men gewoon veel mensen naar Schouwen-Duiveland om paard te rijden. Ze nemen vaak hun ei gen paard mee. In de zomer zie je rond Renesse veel Duitse paarden liefhebbers." DUiKPAS EN VAARBELASTING „Een bijzondere stalling of zo. Als tegenprestatie moeten we iets doen, natuurlijk." Fluijt kan dat zeggen omdat de zaken in zijn be- heergebied goed zijn geregeld. „Schouwen-Duiveland loopt, als het om natuuronderhoud gaat, echt voor de muziek uit. Het ATB-team onderhoudt zelf zijn parcours in de Boswachterij, de menvereniging Schouwen-Duive land houdt haar routes bij en de Schouwse Ruiters zorgen dat de ruiterpaden begaanbaar blijven. Ik ben heel blij met al die vrijwil lige inzet, vandaar dat ik denk dat we wel wat leuks terug kunnen doen." Staatsbosbeheer heeft mo menteel twaalf kilometer ruiterpa den op Schouwen-Duiveland. Be doeling is dat er in het westelijk deel nog een kilometer of tien bij komt. Ook Natuurmonumenten en waterschap Zeeuwse Stromen beheren ruiterroutes op het voor malige eiland. Verreweg de meeste van de 190 le den van de Schouwse Ruiters zijn bezig met dressuur of springen in de manege. Veel buitenrijders telt de vereniging niet. Maar degenen die het doen, dragen een steentje bij aan het onderhoud van de pa den. „Als er een tak overhangt, dan halen we die eraf," illustreert bestuurslid Elles van der Klooster van de Schouwse Ruiters. „Verder zeg ik regelmatig dat ze niet al leen in het midden van het pad moeten rijden. Als je de zijkanten meeneemt, hou je het pad breed. Er zijn zelfs ruiters die continu met een snoeischaar in hun tas rij den." Van der Klooster is al jaren bezig om een netwerk te maken van de Schouwse ruiterpaden. Dat gaat moeizaam, omdat er veel overhe den en organisaties bij betrokken zijn: „Schouwen heeft relatief veel ruiterpaden. Toch hebben ze het op Walcheren beter voor el kaar." MIDDELBURG - De OPAZ Partij (Ouderen Politiek Actief in Zee land) wil uitstel van het besluit over het theater in Middelburg, zodat de partij eventueel kan mee praten over dat besluit. OPAZ vraagt dat in een brief aan het col lege van B en W en de raadsleden van Middelburg. De kans dat het theaterbesluit wordt uitgesteld om OPAZ te la ten meepraten, is nihil. De raad zou al in december een besluit ne men, maar dat mislukte. De frac tievoorzitters zijn daarna een paar keer in conclaaf gegaan en hebben steeds benadrukt dat zij het dossier voor de verkiezingen willen sluiten, om de nieuwe ge meenteraad er niet meer mee te belasten. Zij streven ernaar in fe bruari een besluit te nemen. De fractievoorzitters hebben overeen stemming bereikt over de gren zen waarbinnen een afspraak ge maakt kan worden met exploitant Frans Lievens. Het college van B en W moet nu binnen die kaders een voorstel maken. OPAZ vindt de huidige plek van het theater verkeerd, omdat die veel verkeer naar een woonomge ving trekt. Bovendien heeft de partij bedenkingen bij de finan ciële afspraken die met Lievens ge maakt zouden moeten worden. Het CDA Middelburg presen teert het verkiezingsprogramma op een bijeenkomst op donderdag 23 januari. Dat gebeurt in De Klo veniersdoelen, Achter de Houttui nen 30 in Middelburg, om 15.30 uur. Het CDA spreekt de ambitie uit 'om ook in de komende jaren vanuit de coalitie mede het beleid vorm te geven', schrijft secretaris Ella Poppe. „Dat vraagt op woens dag 19 maart een verkiezingsuit slag die ons zeker het huidige aan tal van vier zetels oplevert, maar liefst nog een zetel meer. Wij den ken dat wij dat met ons aanspre kende en vertrouwenwekkende programma moeten kunnen waar maken." Op de inhoud is het dus nog ruim een week wachten. De PvdA Middelburg gaat de campagne in met een slogan rond vier S-en: Samen Sterk Saskia Sza- rafinski. Zij is immers de lijsttrek ker voor de sociaal-democraten. De PvdA wil 'Middelburg behou den als een fijne plek voor ieder een'. Dat betekent in haar visie bruisende buurten, waar bewo ners het zelf voor het zeggen heb ben en volop ruimte is voor eigen initiatief. Verder moeten Middel burgers baas over hun eigen leven zijn, of ze nu jong en vitaal zijn, een beperking hebben of ouder zijn en zorg nodig hebben. Wie ondersteuning nodig heeft, kan op de gemeente blijven rekenen. De PvdA wil verder dat onderne mers meer ruimte krijgen voor initiatieven, een actieplan tegen jeugdwerkloosheid maken en be drijfsterreinen ontwikkelen. Dau- wendaele krijgt extra aandacht. De PvdA wil één miljoen euro in vesteren in onder meer een beter winkelcentrum en huisvesting van de basisscholen. Ruiter betaalt voor bosritje door Ton van den Nouweland Marjet Heins, Staatsbosbeheer Zeeland telt 2500 a 3000 ruiters, van wie 1500 zijn aangesloten bij de KNHS, regio Zeeland In het seizoen komen er naar schatting 500 toeristen met hun rijdieren naar Zeeland. Dat zijn Bel gen, Duitsers en Fransen. Duitse paardenliefhebbers moeten een penning kopen om in de natuur te mogen rijden. Die penning moet aan het hoofdstel hangen. Waterbeheerders en de Nederland se Onderwatersport Bond zijn be zig met invoering van de duikpas. Zo'n beetje elke tien jaar klinkt in Den Haag de roep om een vaarbe- lasting voor watersporters. Daaruit zou het onderhoud van vaarwegen kunnen worden be taald. Elles van der Klooster: „Ik ben niet tegen de buitenrijpas, maar zijn ruiters de enigen die moeten betalen voor re creëren in natuur?" foto Ronald den Dekker zierikzee - Boswachter Dirk Fluijt van Staatsbosbeheer is een positief ingesteld mens. Hij verwacht van de opbrengst van de buitenrijpas leuke dingen te kunnen doen voor de ruiters op Schouwen-Duiveland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22