Officier eist werkstraf tegen vader die zoon vuurwerk liet maken Nog 173 ex-Zalco'ers zoeken werk I I I f Koopmannen Prestaties van middelbare scholen staan vaker in de schijnwerpers. Wat zeggen ze? 18 ZEELAND SCHOOLPRESTATIES iiii dinsdag EP Zoals de taal is, is het volk. Vandaar dat er veel spreekwoorden in het Nederlands te vinden zijn die met de handel te maken hebben. Zo is een 'mars' het mandje waar de koopman/marskramer zijn koopwaar in vervoerde. Veel in je mars hebben, betekende dus oorspronkelijk, veel koopwaar hebben. Later werd de beteke nis 'over veel talenten beschik ken'. Dat zegt vermoedelijk iets over wat wij in dit land als 'ta lent" beschouwen: eerst en vooral het talent om iemand iets aan de smeren. Ik zag afgelopen week deze koopmansgeest in volle actie toen mijn dochter op een so ciaal medium en plein publi- que zich afvroeg of ze direct na de middelbare school zou gaan studeren of niet. Binnen een mum van tijd verschenen er 'ondernemers' die het beste met haar voor hadden en tegen betaling van ettelijke duizen den euro's haar van die twijfel afkonden helpen. Zij zagen de mogelijkheid om een slaatje te slaan uit haar twijfel. Hetzij met een vaag verhaal over een boeiende reis en vermoedelijk iets met survival. Hetzij via een villa met biologisch eten die het predikaat 'university' droeg, van welke 'university" ik overigens nog nooit gehoord had. Over de precieze kosten werd wat vaag gedaan, maar de kosten voor het biologische voer bedroegen reeds 1500 eu ro. Voor veelduizend euro mocht ze een jaar op een parti culier instituut verder twijfe len, daar kwam het op neer. Bang gemaakt voor foute keu zes, afschaffen van de studiefi nanciering, strafkortingen etc komt haar twijfel mooi in hun kraam te pas. Een land waar ge handeld wordt in twijfel, geld verdiend aan onzekerheid, daar huist de ware koopmansgeest. Hedendaagse premiejagers zijn deze twijfelinstituten die het internet afstruinen op jacht naar kinderen: 'kom eens bij ons langs', 'neem eens een kijk je'. Twijfel heeft een functie. Het behoedt ons voor al te rap pe daden of woorden. Maar in een tijd van snelle oordelen en snel scoren past geen twijfel. Toch is dat precies wat wij on ze dochter kosteloos gaan gun nen: tijd om even te twijfelen. Ze heeft genoeg in haar mars om er zonder instituten uit te komen. De man stond terecht omdat in de zomer van 2012 in zijn wonyig 317 illegale explosieven zijn gevon den. De Explosieven Opruimings dienst moest eraan te pas komen om alles te verwijderen. De zoon van de Terneuzenaar had de ex plosieven gemaakt. Volgens de man had de zoon al op de basis school een fascinatie voor vuur en vuurwerk. Dat begon met het experimenten met de kopjes van lucifers en groeide en groeide, ver telde de Terneuzenaar. In eerste instantie was het legaal vuurwerk openmaken en het buskruit men gen. Daarna bestelde de vader via internet grondstoffen waar de zoon mee experimenteerde. De explosieven werden vervolgens in de polders tot ontploffing ge bracht. Filmpjes daarvan werden op internet gezet en besproken met andere vuurwerkmakers. De zoon werd gisterochtend ach ter gesloten deuren berecht. Te gen hem is een werkstraf geëist. De vader moest daarna voor de rechtbank verschijnen. Op de vraag van de rechtbankvoorzitter Uit onderzoek blijkt dat de 317 explosieven samen vol doende kracht hadden om veel schade aan te richten. - door Cornelleke Blok HULST - Tijdens de komende open dagen heeft het Reynaertcollege in Hulst voor het eerst een stem pel op de informatiemappen voor nieuwe brugklassers gezet. 'Vol gens Elsevier de beste school van Nederland', staat er. „Dat ging schoorvoetend hoor", zegt rector Piet de Witte. „Het is een heel klein stempeltje. We laten ons niet gek maken, daar zijn we te Zeeuws voor." Het Reynaertcollege scoort vaak hoog in onderzoeken naar school prestaties: gisteren nog in de Keu zegids Middelbare Scholen en vo rige week in Elsevier. Graadme ters voor die ranglijsten zijn on der meer slagingspercentages, exa- mencijfers en zittenblijvers. „Het is ontzettend leuk om van ande ren te horen dat we het goed doen. We gebruiken die cijfers zelf ook voor kwaliteitszorg." Toch relativeert De Witte de on derzoeken. „Elsevier zegt dat we de beste school van Nederland zijn. Dat is natuurlijk heel arbi trair. Je kunt een plattelands- school niet vergelijken met een school in Rotterdam, waar veel kinderen met een taalachterstand op zitten. Er zijn zó veel factoren die invloed hebben. Aan de ande re kant: overal in Nederland ma ken kinderen in groep 8 dezelfde Cito-toets en kennelijk slagen wij erin om iemand die als havo-leer ling getest wordt naar dat diplo ma te leiden." De Witte hoort wel eens kritiek vanuit andere scholen op de on derzoeken. „Mensen zeggen: 'leuk hoor, die mooie resultaten, maar bij óns is het veilig en gezellig. Dat is veel belangrijker'. Ik heb moeite met zulke reacties, want het één is natuurlijk onlosmake lijk verbonden met het ander. Als onze mentoren de leerlingen niet zo goed zouden helpen en motive ren, dan zouden ze nooit goed kunnen presteren. En als kinde ren zich niet veilig voelen op school, dan kun je het schudden. Dat zijn cruciale factoren." En het geheim van het Reynaert college? „We hebben geen trucje. Docenten werken goed samen, we hebben goede mentoren en er wordt veel over leerlingen gespro ken. Daarnaast durven we de lat hoog te leggen. We willen dat de diploma's echt iets voorstellen. We doen niet het minimale, maar geven vakken meer inhoud. Leer lingen moeten hard werken." De goede resultaten leveren de school weinig op. „Als ons ge bouw midden in Breda had ge staan, hadden we misschien een leerlingenstop moeten invoeren, maar we zitten in een geïsoleerde regio. Hier is weinig concurrentie. We merken wel dat leerlingen uit dorpen tussen Terneuzen en Hulst - Sas van Gent, Westdorpe, Axel, Koewacht - bewust voor ons kiezen. Dat levert zo'n twin tig leerlingen op. We weten niet zeker of het aan de goede presta ties toe te schrijven is: de school keuze van een vriendje is soms net zo belangrijk als de goede naam van de school." Het Scheldemond College in Vlis- singen, dat goed presteerde in de schoolcijferlijst van hoogleraar Jaap Dronkers, merkt ook weinig effect. „We worden gek van al die lijstjes. We weten zo langzamer hand niet meer waar we op beoor deeld wórden. En als het voor ons al niet duidelijk is, worden ouders er vast ook niet veel wijzer van", zegt locatieleider Eugène Fagg. „Ik heb gehoord van een enkeling die vanuit Goes naar onze school komt, vanwege de kwaliteit. Ouders zijn misschien gevoelig voor kwaliteit, maar de keuze van de leerling geeft vaak de doorslag. En die heeft het bij ons misschien niet naar z'n zin, omdat een vriendje op een andere middelba re school zit." ONDERZOEKEN NAAR SCHOOLPRESTATIES over het waarom antwoordde de vader dat hij bang was dat zijn zoon boos zou yrórden en dat het ook diens enige hobby was. Bo vendien had de vader niet het idee dat het echt gevaarlijk was, vervolgde hij. Volgens hem wist zijn zoon erg goed wat hij deed. Uit onderzoek door het Neder land Forensisch Instituut blijkt dat de 317 explosieven samen vol doende kracht hadden om flink wat schade aan te richten. Al er brand was uitgebroken en het vuur bij die explosieven wjas geko men, zouden de glasscherven van de ramen over straat zijn gevlo gen, met alle mogelijke gevolgen van dien. Officier van justitie W. Suijkerbuijk zei dat er doden hadden kunnen vallen als het mis was gegaan bij het fabriceren van het vuurwerk. Hij eiste tegen de vader een werkstraf van honderd uur waarvan zestig voorwaarde lijk. Raadsman F. de Vleesschauwer stelde dat de politie geen daadwer kelijk onderzoek heeft gedaan naar de afzonderlijke explosieven. Uitspraak op 27 januari. Eind 2011 ging de aluminiumfa- briek in het Sloegebied failliet. In totaal verloren 616 mensen daar bij hun baan. De grootste groep, 478 mensen, was in dienst bij de aluminiumsmelter. Verder wer den 120 medewerkers die via uit zendbureau Start People waren in gehuurd werkloos. Daarnaast raak ten 18 medewerkers van ECL Ne derland, die bij Zalco de kranen onderhielden, hun baan kwijt. Verschillende partijen namen het iniatief om voor de Zalco-mensen iets extra's te doen in de vorm van bemiddeling en scholing. Dat leidde tot de oprichting van een mobiliteitscentrum, waarbij de provincie, de gemeente Middel- burg, UWV, Brabants Zeeüwse Werkgeversvereniging, Scalda, HZ, de bonden FNV en CNV, Me- talektro en MKB Zeeland waren betrokken. Er kwam 1,5 miljoen euro Europese steun voor om- en bijscholing van Zalco-mensen, van wie 376 gebruikmaakten van de hulp van het mobiliteitscen trum. Zo zijn bijvoorbeeld negen Zalco'ers omgeschoold tot haven werker, Zij verdienen nu hun brood bij Verbrugge Terminals. Nog 173 Zalco'ers zitten thuis. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns MIDDELBURG - „Hoe is 't in vredes naam mogelijk dat u als vader ziet wat uw veertienjarige zoon doet, zonder dat u zegt: dit wordt te dol, nu moet het stoppen want het loopt uit de hand", vroeg gisteren rechtbankvoorzitter G. Nomes aan een Terneuzenaar (48). Scholen laten Hoogleraar Jaap Dronkers heeft een schoolcijferlijst samengesteld. Hij kijkt niet alleen naar cijfers, maar ook naar de 'toegevoegde waarde' van scholen, bijvoorbeeld de achtergrond van leerlingen. Het Scheldemond College in Vlis- singen scoort in het onderzoek van Dronkers bij de beste van het land op vwo en vmbo kader. Het Reynaertcollege in Hulst werd vorige week door Elsevier bestem peld als beste schoo van Neder land. Het Calvijn College in Goes kreeg een 'eervolle vermelding", omdat die school al jarenlang hoog staat in de ranglijst. Elsevier beoordeelt scholen op ba sis van het percentage zittenblij vers en het gemiddelde examencij- fer. Ook het verschil tussen het cij fer voor het centraal schriftelijk examen en het schoolexamen telt mee. Elsevier keek naar de jaren 2010,2011 en 2012. In de Keuzegids Middelbare Scho len, die maandag uitkwam, staan per provincie ranglijsten met gege vens over zittenbiijvers, examencij- fers, slagingspercentages en leer lingen die afzakken. Ook zijn per soneel en organisatie meegewo gen. Het Reynaertcollege in Hulst scoort in Zeeland volgens de keu zegids het best op havo en vwo. Op vmbo basis staat het Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee boven aan de Zeeuwse ranglijst. Voor vm bo kader delen het Reynaertcolle ge, Pontes Pieter Zeeman en het Westerpoort College in Tholen de eerste plaats. Het Calvijn College presteert het best op vmbo gemengd/ theore tisch. Drie afdelingen van het Calvijn Col lege ontvingen gisteren het predi kaat 'excellente school': de prak tijkschool in Krabbendijke, de vm- bo-afdeling (gemengd/ theore tisch) in Tholen en de havo in Goes. Deze onderscheiding is uitgereikt door het ministerie van Onderwijs aan basisscholen, middelbare scho len en scholen voor speciaal onder wijs die zich positief onderschei den. In het hele land kregen 76 scholen het predikaat. door Frank Balkenende MIDDELBURG - Nog 173 voormalige Zalco-medewerkers zoeken nog werk. Ze moeten dat vooral op ei gen kracht doen, nu het mobiliteits centrum dat twee jaar terug voor hen werd opgericht, is opgeheven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18