berco Mannending voordeel almanak 26/27 In Zeeland staan momenteel zes op de honderd woningen leeg. Wie nu bouwt, bouwt voor leegstand. Clarence Seedorf trainer AC Milan MIDDELBURG - De leegstand in Zee land is toegenomen: meer dan tienduizend huizen worden niet bewoond, blijkt uit cijfers van het CBS. Onderzoeksbureau Scoop waar schuwt dat vraag en aanbod van de woningmarkt niet meer op el kaar aansluiten. Een kwaliteitsslag is nodig, stelt het onderzoeksbureau in het the marapport WoON. Bij een stagne rende bevolkingsgroei passen ook geen optimistische bouwplannen meer, aldus Scoop. Het rapport, opgesteld op verzoek van de pro vincie als hulpmiddel voor nieuw woningbouwbeleid, bevat een reeks aanbevelingen. Zoals: ver sterk allereerst de centra van ste den en grotere dorpen. Er is in Zeeland een trek van het platte land naar de stad, maar de kwali teit van de woningen daar kan be ter, blijkt uit onderzoek. Een ander advies is: maak wonen mogelijk in leegstaande panden met winkelbestemming. Dat is ze ker met het oog op de toekomst verstandig, omdat steeds meer winkels in binnensteden perma nent verdwijnen. „Dat maakt de binnensteden zo wel onaantrekkelijker als onveili ger", aldus onderzoeker Dick van der Wouw van Scoop. Ook raadt Scoop de provincie en gemeenten aan, niet nieuw te bouwen maar te verbouwen. „In Limburg, waar dit ook speelt, is het provinciale beleid nu dat er al leen nieuw mag worden ge bouwd, als een bestaand huis ge sloopt wordt. Om niet voor leeg stand te bouwen." Beter dan nieuwbouw is het, de bestaande woningvoorraad goed te laten aansluiten op de woon wensen. Die woonwensen veran deren door vergrijzing, ontgroe ning en algemene trends (onder meer: behoefte aan meer vierkan te meters zowel binnen- als bui tenshuis). Leegstand is er vooral in Zeeuws-Vlaanderen, de Bevelan- den en op Schouwen. Het aantal 75-plus huishoudens stijgt, maar het aantal voor ouderen bestemde woningen blijft achter, vooral in Zeeuws-Vlaanderen. Wethouder Cees Liefting van Terneuzen: „Daar werken wij hard aan. Zo zijn hier in Terneuzen flats hele maal aangepast. Ondertussen wordt er ook wel nieuw ge bouwd, maar dan in combinatie met zorg. Maar doorstromen naar zoiets nieuws, dat kun je als wo ningeigenaar pas als je je oude wo ning verkocht hebt. Wij zijn daar naast met drie gemeenten én de provincie bezig met het project Upgrade. Dat houdt in dat verpau perde woningen opgekocht wor den en voor tijdelijke verhuur aan geboden, of gesloopt." VONDST Meer nieu< www.pzc.i Dat een televisiezender die in elk re clameblok de kijkers om de oren slaat met de slogan 'wat mannen willen'zich niet bepaald op vrou wen richt, valt te raden. Maar dat mensen die in beeld komen ook nog eens in een balkje aangeduid wor den als MAN, dat vond die Zeeuw se, die met haar vriend meekeek naar de Dakar Rally op RTL7 over dreven. „Ik zie toch wel dat het een man is, waarom doen ze dat nou?", riep ze uit toen deelnemer Peter Versluis, die met een MAN-truck meedoet aan de wedstrijd, in beeld kwam. Vanaf nu schakelt ze alleen nog maar in op RTL8: de zender die in elk reclameblok de slogan 'waar vrouwen van houden' uitzendt. bouwt voor leegstand Zeeland door Ondine van der Vleuten lange vorststraat - goes \7|| t*p| r jn BURGH-HAAMSTEDE - Ron Kosters uit Burgh-Haamstede P4*' Cl3 111 vond gisteren vijf parels in een van de oesters die zijn va- PPT1 nPCtPr der Henk Kosters had geraapt bij't Oliegeultje in Burgh- CC11 UCjICI sluis. „Aan de binnenkant van de bovenste schelp zitten twee parels vast. Eentje is wel 7 millimeter groot. In het vruchtvlees zelf vond ik nog drie kleinere exemplaren waarvan één zwart/wit gemarmerd", vertelt Kosters. Hij lijkt overigens een goede neus te hebben voor parels in schelpdieren. Ruim een jaar geleden vond hij ook al een zwarte parel in een mossel. Die heeft hij laten verwer ken in een gouden ring voor zijn vrouw Jennifer, foto Dirk-Jan Gjeltema Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17