Huren Juli tot 6,5 procent omhoog Mary Barra eerste topvrouw CM 'Curatoren failliete Oad voor rechter slepen' ECONOMIE 11 Goes' bedrijf dat met het 3D printen van lenzen al wereldleider is, verwacht verdubbeling van aantal banen. COES - LUXeXcel, het Goese be drijf dat aan de weg timmert met zijn gepatenteerde proces om led optieken driedimensionaal te printen, verwacht dit jaar een stormachtige groei. Algemeen di recteur Richard van de Vrie voor ziet een verdubbeling van het aan tal formatieplaatsen naar in totaal 25- Groei is mogelijk door kapitaalin jecties van Munich Venture Part ners, Chrysalix Set en Filsa Capi tal. Vijf miljoen euro komt be schikbaar. Dat wordt vandaag be kendgemaakt. Daarnaast heeft LUXeXcel samen met de Universiteit van Oost-Fin- land 1,4 miljoen subsidie binnen gehaald. Doel is technologie van het Goese bedrijf toe te passen in producten waarin opties en photo nics worden gebruikt, zoals len zen voor lasers, nachtcamera's, kassascanners en mobiele tele foons. Photonics vind je ook terug in apparatuur waarmee chemi sche en biologische wapens kun nen worden gedetecteerd. Op zo'n forse kapitaalinjectie zat algemeen directeur Van de Vrie met smart te wachten. „We kun nen nu ons volledige business plan uitwerken. Dat betekent groei in productie, en ook van ons personeelsbestand. Ik verwacht dat we van de huidige 12,5 naar 25 fte toegaan. We kunnen nieuwe medewerkers aannemen voor techniek, onderzoek en ontwikke ling, de zakelijke kant van ons be drijf en software-ontwikkeling. Ook kunnen we eindelijk een fi nancieel directeur aanstellen." Van de Vrie is blij met alle finan ciers, maar dat vanaf nu Munich Venture Partners een pijler onder het Goese bedrijf vormt, is iets om extra trots op te zijn, laat hij weten. Het Duitse fonds, dat over 130 miljoen euro aan investe ringskapitaal beschikt, steekt uit sluitend geld in (de ontwikkeling van) schone, hoogwaardige tech nologie. Belangrijkste partner van dit fonds is het Fraunhofer Insti- tut, de grootste, Europese onder zoeksorganisatie voor toegepaste wetenschap; zeg maar de Duitse tegenhanger van TNO. Martin Kroner, managing partner van Munich Venture Partners, is ervan overtuigd dat de gepaten teerde Printoptical Technologie - een 3D-printproces waarmee len zen en optische producten kun nen worden geproduceerd - zijn weg zal vinden naar tal van ande re sectoren. „Het bedrijf richt zich nu op led-verlichting, maar het aantal mogelijkheden groeit snel en we verwachten dat LUXeXcel kansen in andere optische mark ten zal grijpen." Wouter Jonk, managing partner van Chrysalix Set, het fonds waar in ook geld van energiebedrijf Del ta zit: „Wij zijn als eerste in LUXeXcel gestapt, omdat we er van overtuigd zijn dat het bedrijf een wereldspeler zal worden op gebied van optica en dat het de led-verlichtingsindust rie sneller zal laten groeien." Uit alle hoeken van de wereld is er inmiddels interesse om samen met LUXeXcel nieuwe producten te maken en nieuwe markten te ontginnen. Van de Vrie reageert behoedzaam op die toenaderin gen. „Onze focus blijft vooralsnog de led-verlich tngsmarkt, waarin nog flinke groei mogelijk is. We. willen de ontwikkeling van led-verlichting versnellen en de producten verder verbeteren." LUXeXcel schaft daarvoor onder meer drie grote 3D-printers aan die per stuk een miljoen lenzen per jaar kunnen printen. Het to taal aantal printers op de vloer van LUXeXcel komt daarmee op tien stuks. Voor andere toepassingen wil Van de Vrie met iedereen samen werken, mits een potentiële part ner er ook een zak geld bij zet. „We voeren strategische gesprek ken met diverse grote partijen." Lagere inkomens (tot 34.085 eu ro) gaan maximaal 4 procent extra huur betalen, middeninko mens (34-085 tot 43.602 euro) maximaal 4,5 procent en mensen die daarboven zitten maximaal 6,5 procent. De regels zijn van toe passing op zelfstandige woningen waarvoor de maandhuur minder dan 700 euro bedraagt. Huurders die voor de tweede keer de maximale huurstijging voor de kiezen krijgen, zullen dat flink in de portemonnee gaan merken. Wie een modaal inkomen heeft en in mei 2013 nog 500 euro huur betaalde, is vanaf juli dit jaar 546 euro per maand kwijt. Op jaarba sis scheelt dat ruim 550 euro. Voor mensen met hogere inko mens kan de extra kostenpost op jaarbasis zelfs oplopen tot 1000 eu ro. Voor lagere inkomens is de schade minder groot. Zij worden via een hogere huurtoeslag gecom penseerd voor de huurstijgingen. Het kabinet wil met het huurbe leid bereiken dat de doorstroming in de woningmarkt weer op gang komt. Mensen die veel verdienen, horen niet in een sociale huurwo ning, is het idee. Corporaties en particuliere ver huurders kunnen er ook voor kie zen minder of geen huurverho ging door te berekenen. Maar de verwachting is dat het gros voor het maximum gaat. De verhuur ders moeten een verhuurdershef fing aan de staat betalen. Die be- d raagt dit jaar 1,1 miljard euro. Nieuw biljet 10 euro beter beveiligd Vanaf september komt er een nieuw biljet van 10 euro in om loop. Het biljet zal op het eer ste gezicht weinig verschillen van het huidige, dat in 2002 is ingevoerd. Wel wordt het nieu we biljet minder makkelijk te vervalsen. Zo komt er nog een portret van Europa (een prin ses uit de Griekse mythologie waar oppergod Zeus verliefd op werd) in het hologram en het watermerk. Ook komt er een smaragdgroen nummer op het biljet dat bij een beweging van kleur verschiet naar don kerblauw. Het papier met extra coating gaat langer mee. Pensioengeld lening Pensioenfondsen willen sa men met banken middelgrote bedrijven aan krediet helpen. Via het gisteren gelanceerde NL Ondernemingsfonds wor den dit jaar de eerste leningen verstrekt, deels door een bank en deels door het fonds. Helft meer campers Kampeerauto's maken in Ne derland een snelle opmars door. Het aantal campers nam sinds 2009 met 43,8 procent toe, naar 85.628 stuks begin dit jaar, aldus Bovag gisteren. Cam pers zijn in Nederland vooral populair onder senioren. Mary T. Barra groeide op in de au towereld. Haar vader, een Finse immigrant, werkte 39 jaar bij auto bouwer Pontiac in Detroit. Ze stu deerde elektrotechniek aan het General Motors Institute en ging in 1980 als stagiaire aan de slag bij Pontiac, een van de merken van General Motors. Ze zou het be drijf nooit meer verlaten. Barra werkte op diverse technische divi sies, waarna ze via communica tie- en personeelszaken doorgroei de tot hoofd van de afdeling we reldwijde productontwikkeling. Zakenblad Forbes plaatste haar vo rig jaar op nummer 35 in de lijst van 'powervrouwen'. De op het eerste gezicht wat schuchtere vrouw wordt in Fortune geroemd om haar leiderschapskwaliteiten. Als leider van een van de grootste autobedrijven ter wereld wacht Barra een moeilijke taak. Nadat het bedrijf in 2009 failliet ging, moet ze de bouwer van Chevro let, Buick, GMC, Cadillac en Opel er weer bovenop helpen. Ze krijgt meer dan 200.000 werknemers op 396 locaties verspreid over zes continenten onder haar hoede. „Ik heb enkele keren om informa tie gevraagd, maar die nooit ont vangen", zegt René Klawer van De Reisspecialisten Groep. Volgens hem was er al snel een deal met de nieuwe eigenaar van Oad Bus, investeerder Nobel Capi tal. Klawer vindt dat er sprake is van oneerlijke concurrentie, omdat Oad Bus nu ook vliegreizen aan biedt. Dat zou in strijd zijn met eerder gemaakte afspraken. Voor hem reden te overwegen de cura toren aan te klagen. „Onze advo caat onderzoekt dat nu." Er zou den meer schuldeisers zijn die de ze stap overwegen. De curatoren Jacques Daniels en Jeroen Stekelenburg ontkennen dat er sprake is geweest van nala tigheid. „We hebben naar eer en geweten gehandeld onder toezicht van de rechï er-commissaris. We moes ten snel zijn om zoveel mogelijk waarde te verzilveren." DINSDAG 14 JANUARI 2014 LUXeXcel oogst groeikapitaal door Frank Balkenende Richard van de Vrie, oprichter en algemeen directeur van LUXeXcel. LUXeXcel specialiseert zich in led-optieken, zoals dit superdunne, glad af gewerkte, tweekleurige armatuur, foto's Mechteld Jansen door Sander van Mersbergen DEN HAAG - De huren gaan per 1 juli dit jaar met maximaal 4 tot 6,5 procent omhoog. Daarmee is de huurstijging gelijk aan die in 2013, het eerste jaar dat de huur stijging afhankelijk werd gemaakt van het inkomen. De percentages zijn definitief nu het CBS het infla tiecijfer over 2013 bekend heeft ge maakt: 2,5 procent. FRANKFURT AMSTERDAM AMSTERDAM door Joeke Berg DETROIT - Mary Barra (52) vervult vanaf morgen de functie van CEO bij de Amerikaanse autobouwer Ge neral Motors. Ze is daarmee de eer ste vrouw aan het hoofd van de we reldwijde auto-industrie. Barra volgt scheidend CEO Daniel Aker- son op. Mary Barra. foto HH ENSCHEDE - Schuldeisers overwe gen de curatoren van de failliete reisorganisatie Oad aan te klagen vanwege 'nalatigheid en oneerlijke concurrentie'. Er zou niet zijn gerea geerd op belangstelling van de schuldeisers die delen van de boe del wilden overnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11