Verdachten afwezig bij Hariri-tribunaal in Leidschendam Leven Anne Frank verfilmd voor ZDF buJdEt/ffJZJfJ.fjJ ï}£jJd£iYffhJTLTJ BUITENLAND 7 McNulty, adjunct-directeur van Policy Scotland, een denktank van de universiteit van Glasgow. Hij verwacht dat met name de so ciale media in de aanloop naar het referendum een belangrijke rol zullen gaan spelen. Voorstan ders die tot dusverre een betere online campagne voeren, zullen daarvan profiteren. „Ze zijn een stuk actiever en posten veel meer tweets. Hun netwerk is groter", al dus McNulty. Over het algemeen krijgen de voorstanders meer aandacht in de Schotse en Britse media en is hun campagne feller. Tegenstanders van onafhankelijkheid beschik ken echter over meer campagne fondsen. In de afgelopen zes maanden doneerden ruim 17.000 mensen meer dan 1,6 miljoen pond aan het 'nee'-kamp. Zij gaan er dan ook van uit dat een grote meerderheid afscheiding zal afwij zen in september. De bijna 800.000 Schotten die in Engeland, Wales en Noord-Ier- land wonen, mogen niet stem men. Alleen wie in Schotland woont, kan zich daar laten registe ren als kiezer. William Lock- wood, een Schotse archiefbeheer der uit Londen baalt er goed van. „Ik ga deze zomer maar goed in praten op mijn vrienden, een rui me 'nee' zal er komen, daar kun je op rekenen." Daartegenover staat dat 366.000 Engelsen die Schotland hun thuis noemen wél hun stem kunnen uitbrengen. Het beklaagdenbankje blijft ech ter leeg, want de vier verdachten zijn voortvluchtig. De vier zijn volgens de aanklagers verbonden aan Hezbollah. Die sjiitische be weging ontkent iets met de ter reuraanslag te maken te hebben. Het Hariri-tribunaal is het eerste en enige internationale hof dat mensen bij verstek kan berech ten. Dit in tegenstelling tot bij voorbeeld het Joegoslavië-tribu- naal, dat jarenlang op belangrijke verdachten zoals Milosevic, Karad zic en Mladic moest wachten voor dat de processen konden begin nen. De vier verdachten in de zaak zijn in 2011 aangeklaagd. Mogelijk komt er nog een vijfde verdachte bij. Zij houden zich mogelijk schuil in het zuiden van Libanon u aar I lezbollah het met zijn privé- leger voor het zeggen heelt. Liba non is verscheurd tussen bondge noten van Syrië, zoals Hezbollah, en politici die de invloed van het grote buurland Syrië proberen te beperken. Daartoe behoren de mensen rond Hariri en zijn zoon Saad, die ook premier is geweest. Die tegenstelling was niet alleen aanleiding voor de aanslag, maar duurt tot vandaag de dag voort: in december 2013 kwam oud-minis ter Mohamad Chatah om het le ven bij een aanslag met een auto bom. Chatah was net als Hariri ge kant tegen de invloed van Hezbol lah en Syrië. Prowesterse politici uitten dan ook de verdenking dat het moge lijk om dezelfde daders gaat en eisten dat het Hariri-tribunaal ook de nieuwe aanslag onder zoekt. Voor de rechten van de verdach ten moeten tijdens het proces ad vocaten instaan die door het hof zijn aangewezen. Als de terreurverdachten alsnog worden aangehouden, wordt het proces overgedaan. Daar worden vraagtekens bij gezet, mede van wege de hoge kosten. Vorig jaar kostte het Hariri-tribunaal zo'n 60 miljoen euro. BERLIJN - De Duitse producent Oli ver Berben gaat het leven van An ne Frank verfilmen. De opnamen beginnen in de zomer. De film zal volgend jaar in twee delen op het tweede Duitse net (ZDF) wor den uitgezonden. De video ervan zal daarna gratis worden ver spreid op Duitse scholen. Volgens Berben zijn er al veel films over het joodse meisje ge maakt, maar is er nog geen enkele volledig Duitse productie van. De televisiefilm zal de periode be lichten tussen 1939 en 1944, toen Anne en haar familie en kennis sen zaten ondergedoken in het Achterhuis in Amsterdam. Het eindigt met de deportatie van de toen 15-jarige Anne door de na zi's. Berben volgt niet haar ver blijf in het concentratiekamp Ber- gen-Belsen, waar zij uiteindelijk sterft. „Wat daar is gebeurd, we ten we. Ik geloof niet dat we dat ook nog moeten tonen." De film wordt opgenomen in een studio waar het beroemde huis wordt nagebouwd. Het is nog niet duidelijk wie de rollen voor zijn rekening gaan nemen. In de film worden archiefbeelden verwerkt van de Deutschen Wochenschau, het bioscoopjournaal van de na zi's zoals dat werd getoond tussen 1940 en 1945. rp 2) ïBSSBHHMHHHHHHi I Q3 MAANDAG 13 JANUARI 2014 Schotten barst los I Een hondje is van de partij op een demonstratie van zo'n 30.000 voorstanders van onafhankelijk heid in de Schotse hoofdstad Edinburgh, september 2013. foto Corbis/HH 61 Vorige week gaf 61 procent van de stemgerechtigden aan tegen onafhankelijkheid van Schotland te zijn, in september was dat nog 80 procent. LEIDSCHENDAM - Een enorme bom ging op 14 februari 2005 af mid den in de Libanese hoofdstad Bei roet. Door de ontploffing kwamen 23 mensen om het leven, onder wie ex-premier Rafik Hariri. Bijna negen jaar later begint aanstaande donderdag het proces tegen de ver dachten bij het eerste internationa le terrorismetribunaal in Leidschen dam. Dat is speciaal vanwege die aanslag opgericht. 8 dagen Devon Cornwall 10 dagen 1 Zuid-engeland Torquay j Gardameer - Verona - Venetië r-t Izj—Jj -.0c/mfo«C!333 10 dagen Barcelona en omgeving Bij de prijs inbegrepen Overtocht Calais-Dover v.v. 7 overnachtingen in 3* hotels Verzorging o.b.v. halfpension Excursies met bus (excl. entreegeld) Comfortclass touringcar Goed verzorgd afscheidsbuffet Diverse vertrekdata v- -■ Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! pi Bij de prijs inbegrepen TB 2 overnachtingen in Duitsland 7 overnachtingen in 3* hotels Verzorging o.b.v. halfpension Excursies met bus (excl. entreegeld) Comfortclass touringcar Goed verzorgd afscheidsbuffet Diverse vertrekdata Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v, halfpension. comfortclass touringcar en afscheidsbuffet Bij de prijs inbegrepen 2 overnachtingen in Frankrijk 7 overnachtingen in 4* Tahiti Playa hotel Verzorging o.b.v. halfpension Excursies met bus (excl. entreegeld) Comfortclass touringcar Goed verzorgd afscheidsbuffet Diverse vertrekdata 12 dagen rondreis Kroatië Makarska Dubrovnik 12 dagen Berlijn Praag Boedapest Wenen Bij de prijs inbegrepen 2 overnachtingen in Duitsland 9 overnachtingen in 3* hotels Verzorging o.b.v. halfpension Excursies met bus (excl. entreegeld) Comfortclass touringcar Goed verzorgd afscheidsbuffet Diverse vertrekdata Bij de prijs inbegrepen 11 overnachtingen in 3/4" hotels Verzorging o.b.v. halfpension Excursies met bus (excl. entreegeld) In steden Nederlands sprekende stadsgids Comfortclass touringcar Diverse vertrekdata

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7