Britten smullen van liefdesaffaire Franse president 6 BUITENLAND WIN JE GELD TERUG! Koop in december of januari een auto en win! Voorstanders van onafhankelijkheid zijn in minderheid, maar hun felle campagne kan nog alles veranderen. Een beetje Franse president De Times maakte zich gaat vreemd, zaterdag vrolijk over de Hollandes voorgangers de- affaire met een fictief den niet anders dagboek van Hollande Een beetje Franse president heeft een minnares. Vorige bewoners van het presidentiële paleis de den niet anders, al ging geen van hen op een zwart scootertje naar de dame in kwestie. Hollande wel, wat tamelijk gênante foto's opleverde van een gehelmde presi dent op nachtelijke vrijersvoeten. Geen pose voor een staatshoofd, maar eerder iets voor een hitsige pizzabezorger. Toenmalig president Valéry Gis- card d'Estaing reed in 1974 ten minste nog in een (geleende) Fer rari toen hij in de vroege ochtend een melkwagen ramde. Aan zijn zijde zat actrice Marlène Jobert, zo weet heel Frankrijk, al heeft de laatste dat nooit willen bevesti gen. Francois Mitterrand en Jac ques Chirac waren notoire rokken jagers en de kleine Nicolas Sarko- zy sloeg een langbenig Italiaans fotomodel aan de haak. De Britse Times maakte zich za terdag vrolijk over de affaire met een fictief dagboek van president Hollande. je suis le sexy, dirty chien, schrijft de Franse president zogenaamd op. Beetje kinky, vies, hondje, dat vinden de Engelsen wel spannend. In de Daily Tele graph koppelt tekenaar Matt de autotrack.nl/occasionactie AutoTrack status van de Franse economie aan de amoureuze prestaties van Hollande. „Ik zou zeggen, geen tri ple A", zegt Gayet als ze in bed een sigaretje opsteekt. Het liefdesdrama werd gisteren compleet toen de Franse kwali teitskrant Le Monde bevestigde dat journaliste Valérie Trierwei- Ier, de partner van de 59-jarige Hollande, vrijdag was opgeno men in het ziekenhuis. Trierwei- Ier zou lijden aan wat door het Elysée een gros coup de blues werd genoemd, te begrijpen als een 'ernstige dip' die spontaan zou zijn ingetreden toen de Franse 'first lady' het roddelblad Closer las. Dat besteedde liefst zeven pa gina's aan de Amour secret du prési dent (de geheime liefde van de president). Volgens het Elysée zal Trierweiler het ziekenhuis in Parijs binnen een paar dagen verlaten. Artsen hebben haar geadviseerd rust te nemen. Hollande overweegt juri dische stappen tegen Closer. Mor gen wacht hem een lastige, reeds voorziene, ontni'oeting met de in ternationale media. Over politiek. LONDON/EDINBURGH - Met nog ne gen maanden te gaan tot he; refe rendum over een onafhankelijk Schotland is de strijd tussen voor- en tegenstanders losgebar sten. Politici, maatschappelijke or ganisaties, economen, academici en tv-sterren bekampen elkaar nu dagelijks met heftige argumenten die de 307-jarige unie met Enge land moeten afbreken dan wel ver lengen. Het gaat hard tegen hard. Zo be weerde een Britse minister al dat belastingen in een onafhankelijk Schotland met 10 procent zullen stijgen. Tegelijkertijd worden be zuinigingen die alle Britten moe ten ondergaan, aangegrepen om kiezers ervan te overtuigen dat Schotland beter af is als zelfstandi ge natie. „Alleen onafhankelijk heid kan Schotland behoeden voor nog meer brute bezuinigin gen, sociale afbraak en wanbeleid vanuit Londen", vond Stewart Ho- sie, een Schots parlementslid na mens de Scottish National Party, de partij van premier Alex Sal- mond. Die laatste benadrukt dat Schot land het alleen aan kan, dankzij haar olie- en gasvoorraden (ter waarde van 1,8 biljoen euro) en in- komsten uit de toeristische sec tor. Daarbij wil Salmond de ster- lingzone-muntunie behouden, mag koningin Elizabeth het staats hoofd blijven en zal het land ge woon bij de Navo blijven, maar dan zonder de Britse kernwapens. Tegenstanders vrezen dat een on afhankelijk Schotland met toren hoge schulden wordt opgezadeld en op alle mogelijke manieren te gengewerkt zal worden door de Britse regering in Londen. Dat alles weerhoudt Schotse natio nalisten er niet van te dromen van 24 maart 2016, de beoogde dag van de onafhankelijkheid als het referendum op 18 september dit jaar wordt gewonnen. Die kans leek heel klein, maar de voorstanders zijn aan het inlopen. In september gaf 80 procent van de stemgerechtigden nog aan te gen onafhankelijkheid te zijn, vo rige week bleek dat 61 procent. Volgens een recente poll van YouGov wil ruim 30 procent nu voor een zelfstandig Schotland gaan. Enkele maanden geleden was dat nog geen 20 procent. Alistair Darling, Schots afgevaar digde en minister van Financiën onder premier Gordon Brown, is een uitgesproken tegenstander van onafhankelijkheid. Hij voor spelt nog een felle strijd. „Ik denk dat het een stuk heftiger gaat wor den dit jaar dan mensen denken, veel kiezers hebben nog niks be sloten." In dat opzicht heeft het 'ja'-kamp nog veel te winnen, denkt Des Paus 'creëert' 19 kardinalen in februari Paus Franciscus zal op 22 fe bruari 19 geestelijken verhef fen tot kardinaal. Hij benoemt daarmee voor het eerst de man nen die zijn opvolger kunnen kiezen. Kardinaal is na de paus de hoogste rang in de rooms- katholieke kerk. De paus heeft het alleenrecht op het zogehe ten 'creëren' van kardinalen. Zestien van de nieuwelingen zijn onder de 80 jaar. Zij kun nen in een conclaaf een nieu we paus kiezen na het overlij den of aftreden van paus Fran ciscus. Nederland heeft twee kardinalen: Ad Simonis en Wim Eijk. 'Nette' show Dieudonné De omstreden Franse komiek Dieudonné stopt met zijn omstre den show Le Mur. Hij komt met een nieuwe show die over Afrika gaat en volgens hem geen anti- Joodse verwijzingen meer zal bevatten. Vanwege die verwijzin gen werd Le Mur verboden. Atoomakkoord Iran De tussentijdse overeenkomst van Iran met zes wereldmachten over het omstreden Iraanse kern programma, wordt 20 januari van kracht Iran vermindert zijn nucle aire activiteiten een halfjaar lang drastisch, op weg naar een al lesomvattend akkoord. Jachtvergunning neushoorn geveild Een omstreden jachtvergun ning voor het doden van een zwarte neushoorn in Namibië heeft gisteren bij een veiling in de Amerikaanse stad Dallas 350.000 dollar (ruim 250.000 euro) opgebracht. Hoewel de regering van Namibië het geld wil besteden om de bedreigde diersoort te beschermen tegen stropers, leidde de veiling tot veel protest. Volgens de organi sator van de veiling doodt het bewuste dier regelmatig jonge re soortgenoten. Tegenstan ders vinden dat het bescher men van dieren niet samen gaat met het doden daarvan. door onze redactie buitenland PARIJS/LONDEN - Vanuit het Ely- sée-paleis klonk dit weekeinde een verontwaardigde toon over schen dingen van privacy en onbetame lijkheid door de onthullingen van de 'scooteraffaire' van de Franse president Francois Hollande met de actrice Julie Gayet. Maar aan de overzijde van het Kanaal smulden de media er volop van. ®AutoTrack De zorgvuldige autosite Plots een veelbesproken actrice: de 41 -jarige Julie Gayet. foto HH Strij dom toekomst door onze correspondent Michiel Willems 307 De unie tussen de Britten en de Schot ten bestaat 307 jaar. Over negen maanden besluiten de Schotten in een referendum of ze wel of niet onafhan kelijk verder willen. VATICAAN PARIJS TEHERAN DALLAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6