Trendsetter EMM na 150 jaar springlevend I Middelburg viert 800ste verjaardag met lange reeks herdenkingen Bewegwijzering in Kapelle vernieuwd 66 Een nieuwe Bijbelvertaling of een liedboek: dan doen we goede zaken. 16 BEVELANDEN en THOLEN JUBILEUM Christelijk Boekhandel in Kapelle bestaat al dertig jaar. Een organisatie van louter vrijwilligers. EP In andere dorpen en steden werd al snel met enige afgunst gekeken naar Kruiningen en het voorbeeld vond navolging. Dikwijls met de geboorte van prinses Wilhelmina of haar inhuldiging tot koningin als aanleiding. Maar geen van de fanfares, harmonieën of drum bands heeft EMM ooit kunnen in halen. Bij het 90-jarig jubileum in 1954 kreeg EMM zelfs het predi kaat 'Koninklijk'. Het was dus de Koninklijke EMM die zondag met een jubileumcon cert in De Korenbeurs in Kruinin gen het jubilemjaar opende. De harmonie en de slagwerkgroep speelden onder leiding van Maar- ten Burger de sterren van de he mel. Voor de Korenbeurs was gekozen omdat EMM meer dan de helft van zijn bestaan, 8o jaar, in het bo venzaaltje van de Korenbeurs heeft gerepeteerd. De harmonie heeft er ook honderden keren feesten opgeluisterd. Begonnen met 5 geestdrifïge brui- loftgangers, heeft EMM nu 60 le den. Ze zijn verdeeld over de har monie, de slagwerkgroep en een blokfluitgroep, waar jonge leden hun eerste schreden zetten op het muzikale pad. EMM leidt de muzikanten zelf op, wat een lidmaatschap toeganke lijk maakt, ook voor oudere men sen met muzikale aspiraties. Naast de normale optredens, zo als het kindercarnaval, de jaaruit voering, Koningsdag, Nationale Dodenherdenking en de avond vierdaagse, heeft EMM voor het jubileumjaar enkele extra activitei ten gepland. Zo is er op 10 mei een reünie met een feestje. Oud-leden die nog niet zijn bena derd, kunnen contact opneme'n via info@emm-muziek.nl. Op 15 november houdt EMM een grootse Night of the Proms in Kruingen als afsluiting van het ju bileumjaar KAPELLE - Zaterdagochtend. De drie vrijwilligers die in Christelij ke Boekhandel De Bron in Kapel le aanwezig zijn, hebben vanalles te doen maar ze ervaren het als lekker rustig. Dat komt vooral om dat ze vorige week de balans heb ben moeten maken: alle boeken uit de kasten, alles netjes geno teerd en vervolgens weer in de kast. Een gigantische klus, maar alle dertig vrijwilligers hebben ge holpen. Marja Niewenhuijse, Marja Pors en Greet Geuze nemen allemaal een dagdeel in de week voor hun rekening als verkoopster, maar Niewenhuijse is ook nog verant woordelijk voor de inkoop en Pors zit in het bestuur. De boek handel loopt als een trein. Ook op een verloren zaterdagochtend in januari is er aanloop genoeg. „Dat ligt ook wel een beetje aan het Nieuwe Liedboek dat pas uit is.", vertelt Greet Geuze. Hier in de keuken staat een doos vol in ver schillende uitvoeringen. Die zijn besteld en de mensen komen ze nu halen." Marja Pors ziet het als hoogtijda gen voor de boekhandel als er een nieuw liedboek of een nieuwe Bij belvertaling uitkomt. „Dan doen we goede zaken." „En ook aan het eind van het jaar, als de dagboe ken en agenda's voor het volgen de jaar worden aangeschaft", vult Marja Niewenhuijse aan. „Daar zit onze service maar ook onze winst." Die winst gaat voor een groot deel naar goede doelen. „Aan per soneel zijn we geen geld kwijt, al- www.christelijkeboekhandeldebron.nl leen aan de huisvesting, de in koop en een reserve die voor cala miteiten wordt bewaard. De goe de doelen worden, aangebracht door vrijwilligers en klanten, elk jaar door het bestuur vastgesteld. De Bron ontstond dertig jaar gele den toen een groepje Kapellen- aren behoefte had aan een toegan kelijke bron van christelijke litera tuur. „Het mooie was dat al in het aanvankelijk bestuur alle Kapelse kerkgenootschappen vertegen woordigd waren: hervormd, gere formeerd, evangelisch, christelijk gereformeerd en gereformeerde gemeenten." Volgens Marja Pors heeft dat ertoe geleid dat de boek handel altijd breed gedragen is. „Iedereen koopt hier", vertelt Greet Geuze, „ook rooms katholie ken. Je kunt hier alles bestellen, gewone boeken net zo goed." Een artikel dat erg goed loopt in de bron, is de kaartencollectie van Lianne Weststrate. „Voor de op brengst daarvan hebben we elk half jaaar een apart goed doel. De Bron viert het jubileum op dinsdag 11 maart met een lezing van Marianne Grandia, schrijfster van Witter dan Wit. Burgemeester Harald Bergmann presenteerde zaterdag tijdens de nieuwjaarsreceptie een speciale website: www.8oojaarmiddel- burg.nl. Hij benadrukte dat het een feest wordt dat met iedereen samen wordt gevierd. Daarom riep hij iedereen op ideeën in te dienen. „Stadsrechten waren van groot be lang, zei Bergmann. „Dat beteken de een eigen bestuur en recht spraak én bescherming." Het 8oo-jarig bestaan is niet het enige en zeker niet het eerste feestje dat Middelburg gaat vie ren. Dit jaar al staan diverse me morabele momenten op de kalen der, kondigde Bergmann aan. „2014 wordt naast verkiezingsjaar, ook een jaar van vieren en herden ken. Zo vieren wij het 200-jarig bestaan van het koninkrijk. En het 200-jarig bestaan van de pro vincie Zeeland. Wij herdenken in het najaar dat Zeeland 70 jaar gele den werd bevrijd van de Duitse bezetter. In de zomer herdenken wij dat 200 jaar geleden de slaven handel werd afgeschaft. Op 15 juni 1814 werd de slavenhandel aan onderdanen van de Neder landse kroon verboden. Op 14 juni van komend jaar zal dit in Zeeland, vooral in Middelburg, worden herdacht. De handel in slaven die door Nederlanders werd gedreven, vond voor een groot deel plaats vanuit Zeeland en in het bijzonder vanaf het ei land Walcheren." Middelburg zal in relatie tot de slavernij niet alleen terugkijken, maar ook lessen voor de toekomst trekken. Met speciale aandacht voor de mensenrechten. De blauwe borden wijzen de weg naar gemeentelijke voorzieningen als het gemeentehuis, dorpshui zen, politie en sportvelden. Op de bruine, die vooral in Wemeldinge te vinden zullen zijn, komen de recreatiebedrijven en andere on dernemingen die willen laten we ten waar ze zitten. Bedrijven moeten daar wel voor betalen. De naam van een recrea- tiebedrijf op een bruin reflecte rend bord kost 200 euro per tien jaar. Wethouder Jon Herselman: „Daarvoor wordt het bord ge plaatst en onderhouden. Met twee tientjes per jaar halen we on dernemers het vel niet over de oren." Het de bedoeling dat het allegaar tje aan wegwijzers met de unifor mering verdwijnt. Op sommige plaatsen, waar veel recreatiebedrij ven en andere voor toeristen inte ressante bedrijven bij elkaar zit ten, staat een woud van borden, f* Dat mag niet meer. door Mieke van der jagt KRUININGEN - „Laten we een fanfa re oprichten!, riep een stel muzika le Kruiningers in augustus 1864. Ze hadden zojuist een muzikale hulde gebracht aan Adriana Ste- vense en Dignus van Stee, die zes tig jaar getrouwd waren. De mu ziek maakte het feest zo gezellig en de muzikanten hadden zo veel plezier, dat het wel een vervolg moest krijgen. Zo ontstond de oudste muziekvereniging van Zee land Eendracht Maakt Macht (EMM). De Bron helpt klanten en goede doelen door Mieke van der jagt I In de Korenbeurs, waar EMM tachtig jaar heeft geoefend, opende het jubi leumjaar met een nieuwjaarsconcert, foto Marcelle Davidse Vrijwilligster Marja Pors De Bron werkt uitsluitend met vrij willigers. De winst kan daardoor, vermin derd met reserveringen voor cala miteiten, worden overgemaakt aan goede doelen. In de winkel worden boeken, tijd schriften, cd's, dvd's kaarten en ca deauartikelen verkocht. Er is voor dvd's ook een uitleenser vice. De Bron is dindag tot en met vrij dag geopend van 9.00 tot 11.45 uur en van 13.15 tot 17.30 uur. Op vrijdagavond is de winkel van 19.00 tot 20.00 uur open. Zater- dagskunnen klanten terecht van 9.30 tot 16.00 uur. Op 11 februari komt schrijfster Marianne Grandia in De Vroone. door Maurits Sep MIDDELBURG - De stad Middelburg bestaat in 2017 achthonderd jaar. Dat zal uitgebreid gevierd worden. Inwoners kunnen nu al ideeën in dienen voor het feest. door Mieke van der Jagt KAPELLE - De gemeente Kapelle zal voor het zomerseizoen alle beweg wijzering veranderen. De oude bor den worden vervangen door blau we en bruine, volgens de nationale standaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46