KE ■u K El SI M 'L K fc. Ei L Middelburg viert 800-jarig bestaan SCHOUWEN-DUIVELAND 17 Jeugdsoos Big 'S' richt zich ook op de kleintjes met Little'S' Vertoning Broken Circle Breakdown BURGH-HAAMSTEDE - „Dat valt na tuurlijk heel erg tegen dat er juist nu zo weinig kinderen zijn", ver zucht leidster Elien Baartse (28)za- terdagmiddag tijdens het feestje van Little'S', voorafgaand aan de viering van het 45-jarig jubileum van 'de grote soos'. Zij weet ook niet waar die gerin ge opkomst nou aan ligt. „Soms zijn er wel twintig kinderen, maar nu dus niet." Baartse geeft vervolgens al haar aandacht aan de kinderen die er wel zijn en gaat aan de slag met hen voor het maken van een winterlandschap. Dat houdt in het knutselen van een ijsbaan met lichtpalen, bank jes en struiken en lekker veel sneeuw erom heen. „Zelf kwam ik toen ik 14 jaar was voor het eerst naar Big 'S'. Toen ik 18 werd, zocht ik het een poosje in Renesse, maar daar vond ik na een jaar niks meer aan en ben ik terug gekomen naar hier. Veel ge zelliger", zegt Baartse. Zij is inmid dels moeder van een zoontje van tien maanden en zij heeft haar huidige vriend in Big 'S' leren ken nen. Het is overigens een bekend gegeven dat er in deze eerste jeugdsoos van het eiland veel lief des zijn opgebloeid. Het 45-jarig bestaan werd zater dagavond gevierd met optredens van de Zeeuws band WAF (Wilco and Friends) en van de band The Black Carrots met covers van o.m. Metallica, AC-DC en Status Quo. Burgemeester Harald Bergmann presenteerde zaterdag de website: www.8oojaarmiddelburg.nl. Hij benadrukte dat het een feest wordt dat met iedereen samen wordt gevierd. Daarom riep hij ie dereen op ideeën in te dienen. „Op deze website vindt u de mo gelijkheid een idee of initiatief in te sturen en verder kunt u daarop onder andere ook een overzicht van inzendingen en de reactie van anderen op initiatieven te zien." Stadsrechten waren van groot be lang, zei Bergmann. „Dat beteken de in die tijd: eigen bestuur en rechtspraak én bescherming." Op de voorpagina van de website staat hierover: In 1217 is door de Vlaamse gravin Johanna van Vlaanderen en de Hollandse graaf Willem I gezamenlijk het Middel burgse stadsrecht verleend. In de stadsrechten wordt bepaald dat de gravin van Vlaanderen en de graaf van Holland de bewoners van Middelburg in bescherming nemen. Ook was de wijze waarop recht werd gedaan in criminele en civiele zaken hiermee gere geld. Middelburg was in die tijd een belangrijke handelsplaats, een religieus centrum en een be stuurlijk centrum in Zeeland. Dit jaar al staan diverse memora bele momenten op de kalender, zei Bergmann. „2014 wordt naast verkiezingsjaar, ook een jaar van vieren en herdenken. Zo vieren wij het 200-jarig bestaan van het koninkrijk en het 200-jarig be staan van de provincie Zeeland. Wij herdenken in het najaar dat Zeeland 70 jaar geleden werd be vrijd van de Duitse bezetter. In de zomer herdenken wij dat 200 jaar geleden de slavenhandel is af geschaft. Op 15 juni 1814 werd de slavenhandel aan onderdanen van de Nederlandse kroon verboden. Op 14 juni van komend jaar zal dit in Zeeland, vooral in Middel burg, worden herdacht. De han del in slaven vond voor een groot deel plaats vanuit Zeeland, in het bijzonder vanaf Walcheren." Mid delburg zal in relatie tot de slaver nij niet alleen terugkijken, maar ook lessen voor de toekomst trek ken, zei Bergmann. Daarbij is er speciale aandacht voor de mensenrechten. Niet al leen worden dit jaar weer de Four Freedoms Awards uitgereikt, de gemeente zal op verzoek van mi nister Timmermans van Buiten landse Zaken ook drie maanden lang onderdak bieden aan een 'mensenrechtenverdediger' uit een land waar de mensenrechten onder druk staan. „Hij of zij krijgt onder meer een programma via het University College Roosevelt aangeboden en zal scholen bezoe ken om te vertellen over zijn werk." Mooi resultaat voor BAS Stichting De BAS Stichting heeft een gift van 725 euro ontvangen uit de opbrengst van het nieuwjaarsconcert in Brogum in Zierikzee. Dat concert werd verzorgd door de coverband Bad Hair Day. De BAS Stichting onder steunt onderzoek naar de ziekte juveniele derma- tomyositis. Schubert centraal in lezing en concert Marijke Nieuwenweg (doN- Muziekdocente Marijke Nieuwenweg geeft vrijdag 17 januari in het Diekhuus een lezing over de/inter- reise' van Schubert. Deze lie derencyclus wordt aanslui tend de volgende dag in het Diekhuus uitgevoerd door Palle Fuhr Jorgensen (bari ton) en Roel Praas (piano). Afslag A58 dicht door autobrand De afslag van de A58 naar Ar- nemuiden was zaterdaga vond korte tijd afgesloten wegens een autobrand bij het Shell-benzinestation. Toen de brandweer arriveer de hadden de eigenaar en een omstander het vuur al gedoofd. De brandweer blus te na en een bergingsbedrijf sleepte de auto weg. Samenzangavond met bovenstem In de Rehobothkerk in Tho- len wordt zaterdag 18 janua ri een zangavond gehouden met bovenstem. De niet-rit- mische psalmzang wordt ge- geleid door Bram Bout en Peter Wildeman. Er wordt een CD opgenomen ten bate van de zending van de Gere formeerde Gemeenten. Aan vang 19.30 uur. Filmhuis Middelharnis ver toont donderdag 16 januari de film Broken Circle Break down van regisseur Felix van Groeningen. Het betreft een Belgisch dra ma over het gelukkige stel Elise en Didier, dat getrof fen wordt door het lot wan neer hun dochter ernstig ziek wordt. Aanvang 20.00 uur. MAANDAG 13 JANUARI 2014 maar is er al 45 jaar Wmm Goedkoper kan niet... leuker we!! Spoorstraat iSc 4431NK VGravenpolder T (or i s) 312.54; M' 06 53314189 rpt'mngstrJdeH zié tywtu.fceufeenoutIetunnfeel.nl i Leidster Elien Baartse begelei Sebastiaan de Swart, een van de jeugdige bezoekers van Little'S' tijdens de knutseimiddag bij het maken van een ijsbaan. foto Ronald den Dekker door Maurits Sep MIDDELBURG - Middelburg bestaat in 2017 acht eeuwen en dat wordt uitgebreid gevierd. Inwoners kun nen nu al ideeën indienen voor. ZIERIKZEE MIDDELHARNIS ARNEMUIDEN THOLEN MIDDELHARNIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 43