Mooi begin muziekjaar I 1 I i 8 Wereldvrouwen zetten in op kunst CDA-Kamerlid opnieuw om geweld tegen vrouwen te keren tegen accijnsverhoging 16 SCHOUWEN-DUIVELAND JEUCDSOCIETEIT Bij de viering van het 45-jarig bestaan van jeugdsoos Big '5': Een verhaal over verleden en ïden. EP gemeenschap Pontes Pieter Zee man. „Dat is misschien wel de laatste keer op die locatie, want binnenkort is de Nieuwe Kerk ge reed na de renovatie en dat is een mooie plek om een concert te ge ven", aldus Vaane. Verder liet zij weten dat Kunst en Eer dit jaar nauw gaat samenwer ken met de Zeeuwse Muziek school voor muziekprojecten bin nen het onderwijs. „Want de jeugd heeft de toekomst", aldus Vaane. Die woorden werden direct be krachtigd met hét optreden van het jeugdorkest. Kwam de mix van enkele klassiekers onder de ti tel Tunes that go bump in the night er nog wat aarzelend uit de-verf, in het daarop volgend Concerto d'Amore raakten de jonge musici aardig op dreef met een menge ling van barok, pop en jazz. Met veel plezier werd ook Wannabe, de eerste hit van de Spice Girls ge speeld. Zowel Jeugdorkest als har monieorkest staan onder leiding van dirigente Cathy Kotoun. De volwassenen manifesteerden zich onder meer met Glück Auf, Birds, Adèle in concert en Strauss Party. Tevens bewees de muziekvereni ging met een optreden van het leerlingenorkest te beschikken over een mooie kweekvijver vol toekomstmuziek. Of zoals speak er Erik van Dijk het verwoordde: een fontein met talentvolle kik kervisjes met een knipoog naar de twee kikkerfonteinen die Zie rikzee inmiddels rijk is. „Dit is een mooi begin van ons muziekjaar", constateerde voorzit ter Marian Vaane van Kunst en Eer. Ze was blij met de grote pu blieke belangstelling en richtte een extra welkom tot erevoorzit ter Herman Asma. Als een van de hoogtepunten in dat muziekjaar van Kunst en Eer geldt de jaarlijkse uit voering die dit keer w ordt gegeven op zater dag 12 april in de aula van scholen- BURGH-HAAMSTEDE - Op z'n negen tiende verjaardag -10 januari 1969 - werd Big 'S' officieel geopend. Marius Blom stond aan de wieg van de jeugdsoos in Burgh-Haam- stede, samen met onder meer Piet-Jan Landegent en Cor Rade maker. „In de zomer was hier genoeg te beleven, maar 's winter verveelde je je stierlijk als jongere. We beslo ten wat op touw te zetten: een bandje laten optreden in het zaal tje van de Gereformeerde Kerk, maar dat moesten we maar liever niet meer doen. Hotel de Koster in Burgh was een andere mogelijk heid, maar het liefste wilden we een eigen plek", memoreert Blom. Het begrip 'jeugdsoos' be stond nog niet op Schouwen-Dui- veland. Burgh-Haamstede was met Big 'S' de eerste op het ei land, nadat Blom en consorten via het aanklampen van een raads lid gehoor hadden gevonden bij het gemeentebestuur. De jonge ren kregen de sleutel van de oude tuinbouwschool aan het Sluispad en moesten de boel daar dan zelf maar opknappen en inrichten. Zo gebeurde het. Blom haalt met veel plezier herin- nerii gen op aan 'het geheime sherrykastje', dat alleen aan het einde van de zondagmiddag werd geopend, maar ook aan optredens van bekende bands met als topper The Sandy Coast. „Om inspiratie op te doen zijn we met enkele be stuursleden bok naar de Neder landse variant van Woodstock ge weest: het festival in het Kraling- se Bos in Rotterdam." Blom bleef tien jaar actief als be stuurslid en schreef ter viering van het eerste decennium zelfs een rockopera samen met Kees de Feiter van de band Vol Schouwse Big 'S' moet voortbestaan zolang er mensen zijn die zich betrokken voelen Hoop. Hij was daarvoor geïnspi reerd door de Rocky Horror Show die hij in London had gezien. „In jubilea vieren ijn we altijd goed gebleven", zegt Jaco van Nieuwenhuize. Hij doelt op grote feesten die bij het 30 en 35-jarig bestaan op de Beatrixweide wer den gehouden. Van Nieuwenhuij- ze w bijna voordat hij het zelf wist destijds tot penningmeester benoemd. „Nee, ik had daar hele maal geen ervaring mee, maar ik moest het toch maar doen en kon aankloppen bij mijn voorganger of bij mijn oom Ab van Dongen, die dat ook wel eens was geweest. Maar dat is nooit nodig geweest hoor." Van Nieuwenhuize is na dien diverse keren terug gevraagd in het bestuur. Als de zaken weer eens beter op de rails gezet moe ten worden. Tegenwoordig stuwt Big 'S' vooral voort in de vaart der volkeren met berichten en foto's via facebook. Huidige voorzitter Annelies Spaans erkent dat de soos moet worstelen het hoofd boven water te houden. De bezoekersaantallen wisselen. Soms is het druk, soms is er heel weinig aanloop. Geld voor live-optredens is er nauwe lijks. En toch: Big 'S' bestaat al 45 jaar en zolang er mensen zijn met betrokkenheid moet er alles aan gedaan worden de soos te laten voortbestaan, vindt zij. „Het gaat niet alleen om fysiek, seksueel of psychisch geweld, maar ook om het uithuwelijken van meisjes, prostitutie, besnijde nis en vele andere vormen van uit sluiting, uitbuiting en schending van vrouwenrechten. Het is ge weld tegen vrouwen op grond van hun vrouw-zijn", licht woord voerster Jessica Stein toe. De Wereldvrouwen kiezen voor kunstprojecten om aandacht te vragen voor dit probleem omdat volgens hen kunst de kracht heeft mensen te bereiken, te verande ren en te inspireren om te hande len. Een eerste activiteit in dit kader is de dansmanifestatie One Billion Rising op vrijdag 14 februari. De Wereldvrouwen gaan dan dan sen onder De Beuze in Zierikzee. „Op die dag .wordt er in minstens 177 landen gedanst tegen geweld tegen vrouwen", aldus Stein. Verder zijn de Wereldvrouwen be zig met de voorbereiding van de expositie Silent Voices die op Inter nationale Vrouwendag, zaterdag 8 maart, wordt geopend in de grote zaal van De Driehoek in Zierik zee. De betrokkenen brachten ter voor bereiding een bezoek aan het ate lier van kunstenares Danielle Ore- lio in Burgh-Haamstede. Verder hebben zij contacten gelegd met beeldend kunstenares Marja de Lange in Ouwerkerk. Samen met De Lange is er een workshop ge houden over het doel en de in houd van de expositie. Daar wer den ook ervaringsverhalen ver- teld en de gevoelens daaruit wer den met houtskool verbeeld en in verhalen beschreven. Benzinepomphouders langs de Duitse en Belgische grens meld den eerder bevreesd te zijn dat ze hun station moeten sluiten bij verdere accijnsverhogingen. Omt zigt wil van staatssecretaris Frans Weekers weten hoeveel ontslagen er sinds vorig voorjaar zijn geval len. Weekers moet bij het CBS ook zo snel mogelijk cijfers lospeuteren over de brandstofver koop. Omtzigt vraagt de staatsse cretaris of hij de accijnsverhogin gen voor brandstoffen wil terug draaien als de opbrengsten tegen vallen. Hij is er door zijn Terneu- zense partijgenoot Ronald Lip pens aan herinnerd dat bedrijven aan de grens vorig jaar al klappen kregen door het afschaffen van 'ro de diesel'. Naast brandstofverko pers worden ze getroffen door ac cijnsverhogingen. Lippens kreeg al een omzetdervingsrapport van een ondernemer uit de regio. 1 door Ali Pankow t Het leerlingenorkest van de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer opende gis termiddag het druk bezochte nieuwsjaarconcert. foto Ronald den Dekker ZiERIKZEE - De Koninklijke Harmo nie Kunst en Eer in Zierikzee lijkt nog niet gebukt te gaan onder krimp van het bevolkingsaantal. Het nieuwjaarsconcert gistermid dag in het eigen gebouw De Har monie werd zeer druk bezocht. Big 'S' worstelt door Ali Pankow Voorzitter Annelies Spaans I Marius Blom (64) stond aan de wieg van Big 'S' en bedacht ook de naam. „Engels was erg 'in' toen en we wilden het groot opzetten. Soos vond ik niet zo'n leuk woord, vandaar dat het Big 'S' werd." I Annelies Spaans (31), de huidige voorzitter van Big 'S'. Als 18-jarige kwam zij voor het eerst als bezoek ster naar de soos: „Eerder mocht niet van m'n ouders. Ik moest eerst m'n rijbewijs hebben." S Jaco van Nieuwenhuize (45) keert met regelmaat als penningmeester terug in het bestuur van de soos. Als zaken beter op de rails moe ten komen, wordt er weer voor even een beroep op hem gedaan. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De organisatie Wereld vrouwen Ahoy in Zierikzee zal de komende weken op verschillende manieren aandacht vragen voor ge weld tegen vrouwen wereldwijd. TERNEUZEN - Tweede Kamerlid Pie ter Omtzigt van het CDA vraagt de regering opnieuw de accijnsverho gingen te 'heroverwegen'. De om zetdalingen van pompstations aan de grenzen kunnen zo ver oplopen dat de opbrengst voor de schatkist niet stijgt, maar daalt, zo waar schuwde hij in het afgelopen week einde. w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42