SPORT 'Blind wordt bondscoach na het EK van 2016' 32 en 33 34 en 35 Een Europees kampioenschap allround drie weken voor de Olympische Spelen is geen goed idee. Lars van der Haar kan het zolder hulp Mohamed Berok wint Indoortraii in Goes BESCHOUWING EK ALLROUND HAMAR - De knapste prestatie van het EK allround kwam, met een knipoog, op naam van Herbert Dijkstra en Martin Hersman. De NOS-commentatoren maakten twee lange dagen van zes en vier uur live televisie. Maar wat moet je toch vertellen bij een dodelijk saaie 5 kilometerrit tussen een on beduidende Hongaar en een Pool? „Dat weet ik zelf ook nog niet", lachte Dijkstra vooraf. De NOS, met een equipe van ze ker twintig man in Hamar, koos ervoor het toernooi van begin tot eind uit te zenden. En trok za terdag aan het einde van de dag 'gewoon' anderhalf miljoen kij kers. Het maakte de Nederlandse schaatsfan kennelijk weinig uit dat er zestien ritten op de 5 ki lometer werden geschaatst, waar van er hooguit vier interessant wa ren. Analyticus Erben Wen- nemars was eerlijk: „Stop hier toch mee. Het niveau is om te jan ken." Het publiek in Hamar liet het wel afweten. Zaterdag zat het Viking- skipet halfvol, gisteren nog niet eens voor een kwart. En dat ter wijl Noorwegen na Nederland toch het meest schaatsgekke land is. Uit armoede werd een 'juich- cassette' afgespeeld bij het voor stellen van de rijders en na het startschot. Met pretband Kleintje Pils en de veldflessen met sterke drank vermaakten de aanwezige toeschouwers zich wel, zeker met een Noor op de baan, maar op an dere momenten zaten er ook ge noeg mensen te knikkebollen. Op de Noorse tv werd het schaatsen wel uitgezonden, maar kort en om het langlaufen en biatlon heen geprogrammeerd. Er begonnen dit jaar 31 mannen aan het EK allround, vier meer dan vorig jaar. De internationale schaatsfederatie (ISU) wil met meer schaatsers en nationalitei ten aan de start misschien doen voorkomen alsof het allrounden in de lift zit, maar het tegenover gestelde effect werd bereikt. Met tijden boven de zeven minuten op de 5 kilometer, 46 seconden langzamer dan winnaar Jan Blok huijsen, kreeg de afstand iets treu rigs. Waar het allrounden in niet- olympische jaren al weinig popu lair is bij niet-Nederlanders, lever de dit toernooi nog eens een extra voorbehoud op. Wie ging er voluit? Ireen Wüst kent het woord handrem niet, maar ver der? Claudia Pechstein had een af zegging van de Russische Yekate- rina Shikhova nodig om nog aan haar geliefde 5 kilometer mee te mogen doen. De Duitse veterane (41) reed een matig toernooi. De Tsjechische Martina Sablikova stond na drie afstanden achtste, maar won wel de 5 kilometer. Bei den hadden van tevoren al aange geven het EK als een trainings wedstrijd voor Sotsji te gebrui ken. Wüst eigenlijk ook, maar voor haar telde titel wel degelijk. Ze won het toernooi met speels gemak. Het mannentoernooi was wel tot de laatste rondjes van Koen Ver- weij en Jan Blokhuijsen span nend, maar was dat ook zo ge weest als Sven Kramer had meege daan? In een olympisch jaar rich ten schaatsers zich op hun favorie te afstanden. Een WK allround, na de Spelen, is nog een mooi ti- teltoernooi. Maar een EK drie we ken voor het vierjaarlijkse hoogte punt, dat zou de ISU nog eens moeten herzien. Al kan het voor de échte liefhebber nooit genoeg zijn, getuige het spandoek 'We want more allround' in Hamar. Na de zomer zal naar alle waar schijnlijkheid Guus Hiddink (67) Van Gaal bij Oranje opvolgen. Blind kan dan tot en met het Euro pees kampioenschap in 2016 in Frankrijk nog meer ervaring op doen bij het Nederlands elftal. Na het EK zou Hiddink dan terug treden, waarna Blind de baas wordt bij Oranje. Volgens De Tele graaf is het de bedoeling dat Hid dink na het EK in 2016 in een an dere technische functie bij de KN VB actief blijft. Ronald Koeman was eveneens kandidaat om bij Oranje onder Hiddink te gaan werken. De huidi ge trainer van Feyenoord bedank te eind vorig jaar echter voor die baan. Hij wilde na het WK graag Van Gaal direct opvolgen als bondscoach, maar de KNVB vond dat niet de beste optie. Vorige maand maakten diverse media al bekend dat Hiddink een principeakkoord zou hebben met de KNVB. Bert van Oostveen, di recteur betaald voetbal van de voetbalbond, hult zich echter nog steeds in stilzwijgen. Hij wil pas naar buiten treden met de aanstel ling van Hiddink als diens comple te staf voor de periode na het WK bekend is. Volgens De Telegraaf hoopt Van Oostveen voor half februari de nieuwe technische staf van Oranje te kunnen presenteren. MAANDAG 13 januari 2014 ZEIST - De KNVB ziet in oud-inter national Danny Blind een toekom stig bondscoach van Oranje. Vol gens De Telegraaf staat de oud-Aja- cied op het punt zijn contract bij de voetbalbond met vier jaar te ver lengen. De 52-jarige Zeeuw fun geert nu ais assistent-bondscoach onder Louis van Gaal, die na het ko mende WK in Brazilië vertrekt bij de KNVB. Ireen Wüst en Jan Blokhuijsen rijden een ereronde in het slechts matig gevulde ijsstadion van Hamar. foto Soenar Chamid/Hoiiandse Hoogte Alleen voor de liefhebber door Rik Spekenbrink pagina 30 en 31: Wüst ziet Sotsji als de Mount Everest I Danny Blind

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29