CONSUMENT 23 Tabletstandaard met stylus PROEFWERK O slecht O redelijk goed Koken is mijn hobby. Dus staat bij mij thuis de boe kenkast vol kookboeken met smakelijke recepten. En liggen in de logeerkamer enke le jaargangen kooktijdschriften hoog opgestapeld. Heel leuk hoor, al die recepten op papier, maar in de praktijk sta ik, moderne kok als ik ben, toch meestal te kokke rellen met een recept op de iPad. Een digitale versie is reuze han dig. Als je het recept niet meer kunt lezen - we worden allemaal ouder - dan kun je de tekst heel gemakkelijk vergroten. Je kunt het recept ook vergroten als je vet tige vingers hebt, want een vlek poets je er zo vanaf. En, hoe han dig, als het resultaat lekker uit pakt, dan heb je het recept met een druk op de knop zomaar voor altijd opgeslagen, ergens in je digi tale archief. De kunst is dan na tuurlijk wel te onthouden waar het is gebleven, zodat je het kunt terugvinden als je weer trek hebt in die paddenstoelentaart. Digitaal koken heeft vele voorde len, dus iedereen doet het. Na tuurlijk hebben slimmeriken al talloze standaards bedacht om je tablet zodanig te kunnen neerzet ten dat je het recept ook eenvou dig kunt aflezen. Want dat maakt digitaal koken namelijk nóg han diger. Een recept dat rechtop staat is gemakkelijker te lezen dan een liggend. De tablet neemt minder plek in op het aanrecht, dus heb je meer ruimte om vuile vaat te stallen. En een staande tablet vangt minder vlekken dan een lig gende. Tenzij je natuurlijk met een handmixer slagroom klopt in een te ondiepe kom. Want dan vangt een staande tablet juist meer rondspattende klodders. Grootgrutter Albert Heijn was een van die slimmeriken die een tabletstandaard bedacht. Hij wordt geleverd met een stylus. Dat is een pennetje waarmee je het scherm kunt bedienen, zodat je toch niet met die vette vingers aan je tablet hoeft te zitten. Aan de onderkant van de stan daard zit antislipmateriaal zodat hij goed op zijn plek blijft. En de tablet staat er behoorlijk stabiel in. Ook als ik flink met de stylus tegen het scherm aanduw, blijft de standaard prima staan. Door de tekst scrollen met de stylus werkt ook prima. Zo goed zelfs dat ik mezelf erop betrap de stylus ook te gebruiken terwijl ik op de bank zit te Facebooken en te Wordfeuden. De AH-tabletstandaard met stylus heeft voorlopig een vaste plek verdiend in mijn keuken. Tip: geef bij je tabletinstellingen aan dat het scherm niet na een paar minuten op standby springt. Het recept moet wel te lezen blij ven. En het belangrijkste vergeet ik bijna: alles kan in de vaatwas ser, behalve natuurlijk de tablet. Uitgekeken op je feestjurk? Spijt van je miskoop? Duik je kast in en doe mee met kleding ruilen. Dan doe je anderen én jezelf een plezier. Een modieus kledingstuk kost snel een vermogen. Dat kan niet iedereen zich veroorloven. Niet getreurd, ook met een klein budget is een crea tie van Michael Kors bereikbaar, net zoals een verpletterende galajurk van Karen Millen. Maar ook een ontwerp van een aan stormend talent of een item van een onbekend label. Na een paar keer dragen (je wilt tenslotte niet altijd in dezelfde outfit op feestjes of zakelijke afspraken verschijnen) gaat het kleding stuk weer in de ruilbox om een ander blij te maken. Delen is het nieuwe kopen. Dat werkt met auto's, met (vakantiehui zen, maaltijden, banen en dus ook met kleding. Er ontstaan steeds meer initiatieven om gedragen kleding, die anders het on dankbare lot als eeuwige kastvulling wacht, door te geven aan een ander. Dat kan in de intieme kring van familie en vrienden, maar ook aan onbekenden. Bij voorbeeld tijdens ruilfeestjes als ECOFABS of Little Green Dress. Online ruilen kan eveneens, sinds kort bijvoorbeeld via Re- Wear, maar ook - al wat langer - dankzij rouleerdekleer. Hoe werken deze kleding- ruilinitiatieven, hoe fris is het om in de jurk van een onbekende te schuiven? Wat het laatste betreft: een beetje achter docht begrijpt Marloes Pomp, initiatief neemster van Re Wear wel. „En toch stap je daar overheen. Wie aan kledingruil mee doet zal, net als mensen die huizen ruilen, zorgen dat de ruilbox goed in orde is als de ze weer wordt ingeleverd. Bovendien wordt kleding goed nagekeken, schoonge maakt en opgeknapt voor de volgende lea ser." Inspiratie om een kledingruilsysteem te starten, deed Marloes op in Amerika, waar je via Rent the Runway voor een avond een galajurk van beroemde ontwerpers huurt. Voor een fractie van de koopprijs. Rent the Runway is een groot succes, want na één of misschien twee keer dragen komen de meeste galajurken de kast niet meer uit. Hoewel Nederland minder van gala's is, willen we er wel graag representatief uit zien. Op feestjes, het werk of tijdens offi ciële verplichtingen. Marloes zelf schafte een fraai ontwerp van Michael Kors aan. „Mooi rood, perfecte pasvorm. Maar ik kan natuurlijk niet telkens in datzelfde rode jurkje verschijnen. Met een investering die stukken lager ligt, heb ik straks de beschik king over minstens acht jurken. Tegen de tijd dat /.e me gaan vervelen, hangen ze al lang weer bij een ander in de kast." Abonnees (voor 8,95 euro per maand mag je meeruilen) ontvangen elke maand een box met kleding, maar ook modeaccessoi- res als tassen, mutsen, handschoenen, etc. In hun maat en op basis van persoonlijke voorkeuren. Zelf kopen ze een box, die na eigen gebruik wordt ingezet als ruilmiddel. „Er komen ook themaboxen, bijvoorbeeld met skikleding. Want ook dat is zo'n ty pisch voorbeeld van een behoorlijke inves tering die je doet voor minimaal gebruik. Hoe leuk is het om zoiets met anderen te delen", weet Marloes. Uit hoeveel items de startersbox minimaal bestaat en vanaf welk waardeniveau hij als ruilmiddel wordt ingezet, wordt nu uitge dokterd. ReWear stimuleert abonnees om naast bekende merken ook items van begin nend ontwerptalent in de box op te ne men. Een duwtje in de rug voor nieuw ta lent, dat via het duurzame ruilsysteem een grotere doelgroep bereikt. „We zijn in gesprek met designers in de haute couture zoals Pauline van Dongen, Iris van Herpen en Aziz Bekkaoui." Voor mensen met een gemiddel de maat een aantrekkelijk alter natief, voor wie behept is met een bijzondere maat wordt het een lastiger verhaal. Re Wear wordt nu uitgetest (er worden nog testers gezocht), delen kan vanaf april. Nog zo'n manier om voor wei nig geld iets nieuws te scoren, is rouleerdekleer, de voorloper van veel huidige ruilinitiatieven. Ingrid van Schijndel startte de online ruil beurs in tweedehands kleding in 2009. Het systeem is simpel, zegt ze zelf. „Ruim je kast op en selecteer items waar op je bent uitgekeken, maar ook de misko pen. Zijn ze schoon, heel en de moeite waard voor een ander, fotografeer ze dan en upload de foto via het menu op de site. Het is zo simpel als wat, iedereen die wel eens op Facebook of Marktplaats een foto plaatst, weet hoe het werkt." Ingrid screent de foto's die binnenkomen. Ziet het er netjes uit, is het een bijzonder stuk (bijvoorbeeld van een bekende ont werper of bekend merk of van mooie mate rialen) of betreft het een simpel H&M-item? Op basis van de screening kent ze het kledingstuk een aantal punten (van 1 tot 10) toe. „Deze punten zijn je cre dit waarmee je zelf ook op de site kunt winkelen. Je koopt dus met punten." Contact tussen verkoper en koper verloopt rechtstreeks. Er wordt niet gediscussieerd over prijs/punten, wel maken beiden af spraken over verzending of thuis afhalen van kleding. Leuk is dat kleding, van merk tot vintage, in een nieuwe ruilmodus te rechtkomt. Hoe meer je inlevert, des te meer je te besteden hebt op de site. Rond deze tijd zal het aanbod op rouleerdekleer weer groot zijn, ruim op dus die overbodi ge kastvulling en ruil je rot! MAANDAG 13 JANUARI 2014 ■usiETSTanoftAïra mset j door Marcha van Schijndel Tabletstandaard met stylus, 19,99 euro. Te koop bij Albert Heijn door Sandra van Maanen illustratie Ronald Visser Ruilen nieuwe is het kopen www.rouleerdekleer.nl;www.rewearfashion.com reageren? V#/ consument@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 23