Middelburg op goede weg naar energieneutraal i Skatepark Meker komt in handen van jeugd zelf WALCHEREN 17 MIDDELBURG - In 2050 moet Mid delburg 'energieneutraal' zijn. Dat lijkt nog ver weg, maar de tijd gaat snel, waarschuwt wethouder van milieu Ed de Graaf. „We moe ten nu al stappen zetten, anders halen we hei niet." Tegenover die waarschuwing staan al enkele prestaties van for maat, stelt De Graaf tevreden vast. „We hebben sinds 2010 al en kele prijzen binnengehaald. We zijn echt wel op de goede weg." De wethouder somt ze op. „Eerst, in 2010, wonnen we de Groene Trui, voor het meest ambitieuze collegeakkoord voor klimaatbe leid. In Zeeland zijn we ook koplo per op het gebied van energiezui nige openbare verlichting. In 2011 kregen we de FSC Award." Het ini tiatief van de gemeente om alle andere Zeeuwse gemeenten over te halen bewust te kiezen voor hout en papier met het FSC-keur merk voor verantwoord bosbe heer noemde de jury als belang rijkste reden voor het toekennen van de award. In 2012 ontving Middelburg de Eqo 21 Award, vervolgt De Graaf. „We waren de eerste gemeente in Nederland met de kwalificatie 'goud'." Die prijs is voor gemeen ten die duurzaamheid ondersteu nen. En natuurlijk kan de meest recente prijs niet onvermeld blij ven: „Ik ben vorig jaar ook nog ge kozen tot duurzaamste wethou der van Nederland." Het is geen opdeborsklopperij van de wethouder; De Graaf wil met de verwijzing naar de prijzen vooral iets anders benadrukken: „W edoen als gemeente onze stin kende best het goede voorbeeld te geven." In de hoop dat inwoners en bedrijven dat voorbeeld vol gen. De gemeente heeft twee speer punten: de bestaande woningen energiezuiniger maken door eige naren daarin te ondersteunen, en bedrijven stimuleren energiebe sparende maatregelen te nemen. Om in 2050 energieneutraal te zijn, moet elke drie jaar tien pro cent minder energie worden ver bruikt. Voor bewoners is onder meer een prijsvraag uitgezet die tot en met 1 april loopt. Zij kun nen plannen indienen en de win naar krijgt 5000 euro. Verenigin gen maken in diezelfde wedstrijd kans op 10.000 euro. In het energieconvenant dat met bedrijven wordt afgesloten biedt de gemeente die bedrijven gratis hulp bij het bedenken van maatre gelen, maar het is ook een 'syok achter de deur' om de deelnemers aan hun beloftes te houden. Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl B/ko Daarvoor is een nieuwe organisa tie opgericht: Stichting Meker. De jongeren die bij Meker skaten, steppen en BMX'en, gaan het ska tepark zelf beheren. Zij vormen ook het bestuur en zullen de stich ting leiden. De jongeren zijn daar voor het afgelopen jaar opgeleid door SWM. Zij huren het pand van de gemeente. SWM blijft voor de jongeren beschikbaar voor vragen en advies. De verzelf standiging past volgens SWM in het beleid van de gemeente dat burgers zelf meer verantwoorde lijkheid nemen voor activiteiten waaraan ze behoefte hebben. De jongeren krijgen op woensdag 15 januari de sleutel van Meker. De sleuteloverdracht vindt van zelfsprekend plaats in Skatepark Meker, aan de Sportlaan 25 in Mid delburg. Dat gebeurt om 19.30 uur in aanwezigheid van de wethou ders Saskia Szarafinski (sport) en Ed de Graaf (welzijn), directeur SWM Marja Albers en het be stuur van Stichting Meker. Vier Belgen vast voor geweldpleging De politie heeft zaterdagoch tend vier Belgen, twintigers uit Beveren, Melsele en Burcht opgepakt op de Gro te Markt in Goes. Met came ratoezicht zag de politie dat zij een man die op de grond lag, schopten. Toen de polite met een hond tussenbeide kwam, konden twee van hen meteen worden ingere kend. De twee die vluchten werden al snel gevat. Een van hen liep een honden beet op. Een 50-jarige man uit Waarde raakte licht ge wond. De Belgen zitten nu vast in Torentijd in Middel burg. Afslag A58 dicht door autobrand De afslag van de A58 naar Ar- nemuiden is zaterdagavond korte tijd afgesloten ge weest vanwege een auto- brand. Brandweerploegen uit Middelburg en 's Heer Arendskerke rukten volgens de Veiligheidsregio Zeeland rond 19.00 uur uit voor de brand. Op de afrit ter hoogte van het benzinestation van Shell stond een auto in lich terlaaie. De eigenaar en een omstander waren er al in ge slaagd het vuur te doven met brandblussers. De brandweer heeft nageblust en bergingsbedrijf Kuzee heeft de auto weggesleept. Kennismaking met Engelse leesclub In Vlissingen is een nieuwe Engelse leesclub opgericht. Die komt bijeen in Het Vlot aan de Bloemenlaan 49. De eerste voorlichtingsbijeen komst is op vrijdag 17 janua ri om 13.30 uur. Daarna komt de leesclub twee keer per maand samen, op tien vrijdagmiddagen. De eerste boeken waarover gediscussi eerd gaat worden, zijn The Boy in the Striped Pyjamas en The Painted Veil. Info bij Annemarie Gleophas: 0118- 462633 of cleo@kpnplanet.nl Activiteiten in het Odensehuis Odensehuis Walcheren houdt enkele activiteiten voor mensen met dementie en hun familie of vrienden. Op woensdag 15 januari over Walcherse dorpen, op woensdag 22 januari over na tuur en op woensdag 29 ja nuari over bewegen. De acti viteiten duren steeds van 14.00 tot 16.30 uur. Het Odensehuis is gevestigd aan het Pablo Picassoplein 86 in Vlissingen. Het is behalve voor de genoemde activitei ten ook elke dinsdag- en vrij dagmorgen open. Belangstel lenden kunnen dan binnen lopen voor koffie en een praatje. Voor de activiteiten is aanmelden gewenst: 06-81092418, info@oden- sehuiszeeland.nl en www.odensehuiszeeland.nl MAANDAG 13 JANUARI 2014 I Om het milieu te sparen, heeft Labrujère Staalbouw een energiezuinige installatie gekocht om rookgassen bij het lassen te filteren, foto Ruben Oreel Öorpsplöin 14 4363 AC AAGTEKERKE tel: OI 18-58 1306 t ',Y i. .\vv ww im>|oo!sswtw«ww(ult»i s tïl nflti, door Maurits Sep MIDDELBURG - Skatepark Meker in Middelburg gaat op kracht verder. Het park behoorde tot Stichting Welzijn Middelburg (SWM), maar is per 1 januari verzelfstandigd. GOES ARNEMUIDEN VUSSINGEN VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17