Ontwerpen dingen mee naar Zeeuwse architectuurprijs 2013 Vaste prik 14 ZEELAND ONDERZOEK brieven Democratie Oorlogsmisdaad 'Geen stoelen voor je deur laten staan en de zonnenschermen ophalen': Bewoners in Zierikzee vrezen brandstichters. Duinbeek Volkslied maandag De naam suggereert dat iemand iets op de mouw wordt ge speld. Precies tegen overgesteld dus aan het motto: 'uw vaste prik voor betrouw baar nieuws'. Ik heb het over De Speld, een website met sati rische nieuwsitems. Wekelijks verschijnt er ook één in de Volkskrant. Ik ben er dol op. Het procédé is simpel, maar ra- zendknap uitgevoerd. Ver momd als krantenstukje wordt een nieuwsfeit op zijn kop ge zet. Met hilarische resultaten. Zo wordt in een recente bijdra ge bijvoorbeeld de kritiek van anonieme fractievoorzitters op Kamervoorzitter Anouchka van Miltenburg omgedraaid tot 'Anonieme Kamervoorzitter le vert kritiek op Buma'. Briljant vond ik 'Nederland stapt over op Q34': „Het zal u niet zijn ont gaan: op 1 februari is het ver trouwde C129 verleden tijd. Ne derland stapt dan over op Q34. Wat verandert er voor u? Het is verleidelijk om hier te blijven citeren, maar dat zou een goedkoop stukje opleveren. Liever laat ik zien hoe dun de grens is tussen een ogenschijn- lijk onzinstukje en nieuws. Neem de kranten van afgelo pen zaterdag. De Volkskrant meldt wat de PZC enkele we ken geleden al schreef: dat het Belgische frietkot door de Unes co als cultureel erfgoed moet worden erkend. Op zich al hila risch, maar het artikel besluit met een citaat van de voorzit ter van de ff ietuitbaters: „96 procent van de Belgen gaat naar de frituur. De anderen zitten in de gevangenis of liggen in het ziekenhuis." Dan kijk ik toch echt even of het logo van De Speld er niet boven staat. En wat te denken van het be richt dat Nederland de zwaar ste delegatie ooit - koning, ko- nirfgin en premier - naar de Olympische Spelen in Sotsji stuurt, terwijl de meeste staats hoofden en regeringsleiders uit protest juist thuisblijven? Of dat de energienota's van Delta uitblijven, precies op een mo ment dat wij berichten over 3 jaar te laat bezorgde brieven en flessenpost van 23 jaar oud? Als het nieuws gekker en gek ker wordt, hebben grappenma kers straks geen speldenprik ken meer uit te delen. De heer Van de Straaten maakt zich zorgen over de plaatselijk de mocratie op Schouwen-Duive- land door het grote aantal kleine partijtjes dat meedoet aan de ver kiezingsrace in maart. Zouden en kele te kleine partijtjes zich nu te rugtrekken? Of gaan zij zich vere nigen? Nee! Zij vinden zich zélf véél belangrijker dan de plaatselij ke democratie. Misschien zou het voor de democratie beter zijn een toegangspercentage als drempel in te bouwen? Kan dit voor de lan delijke politiek ook meer duide lijkheid opleveren? Siert Bruins is vrij. Schuldig aan doodslag, maar dat is verjaard. Ver jaren oorlogsmisdaden eigenlijk? Niet dus. Een hoger beroep moet er dus komen, want het is ge woon een oorlogsmisdaad. Al is het om ook die 88-jarige Keu lenaar veroordeeld te krijgen voor het meedoen aan het liquideren van 624 inwoners van Oradour sur Mer. Immers 'Befehl ist Befe- hl', dus hij moest wel schieten. Doodslag dus en verjaard? Oor logsmisdaad, net als van Siert Bruins. door Ali Pankow In de krant stond een interessant stuk over de 'vergeten' duinbeek in Renesse. Zó vergeten is dat beekje niet. Je komt het overal te gen. Het beekje liep in vroegere eeuwen niet vanuit het duinge bied de Schouwse polder in, maar andersom. Bij het huidjge Water gat was de duinenrij onderbroken door het 'Palinxgat', hier mondde de duinbeek in-uit. Het overtolli ge water bij Renesse en de Ooste- renbanpolder liep door het Palinx gat de zee in. Toen de duinenrij zich langzamerhand sloot, moest het water de andere kant uit stro men, dat ging met behulp van een watermolentje en nu nog steeds door het motorgemaal 'Oosterenban'. Het water wordt zo in de richting van Renesse ge pompt. Met het stijgen van de zee spiegel, vond Rijkswaterstaat de bij het voormalig Palinxgat ge vormde duinenrij te zwak en werd een inlaagdijk, De 'Rijkszee wering Oude Hoeve' aangelegd. De discussie over het Zeeuws- Vlaamse volkslied gaat de verkeer de kant op. Zelfs Katinka Polder man werd genoemd om dit schao- ne vers op cd te zetten. Niks te gen dat meisje hoor, maar ik blijf bij mijn mening dat we het niet te gewichtig moeten maken. Een volkslied moet gezongen worden door mensen uit de streek. Niet toegeven aan tomeloze verander zucht. Gun ons dat we ons volks lied, het beleven vap Zeeuw zijn fier kunnen uitzingen als een blij vend herkenbaar en dierber goed. ZIERIKZEE - Het onderzoek van de politie naar een reeks brandstich tingen in Zierikzee heeft tot nu toe niet geresulteerd in aanhou dingen. Sinds 20 november staat de teller op negen branden, waar van de meeste zijn aangestoken. „De politie Schouwen-Duiveland heeft meerdere mensen op het on derzoek gezet. Ze leggen alle be schikbare informatie naast elkaar en gaan daarin op zoek naar een patroon dat tot één of meerdere daders kan leiden", liet politie woordvoerster Esther Boot drie weken geleden al weten. „We zijn er nog steeds mee bezig. Afgelopen nacht heeft de politie na de brandmelding ook nog extra uitgekeken naar verdachte personen in de omgeving van de Schuithaven. We hopen de ko mende week nog wat verklarin gen te krijgen van omwonenden die misschien vooraf iets ver dachts bij het pand hebben ge- zien", vult haar collega Pierre-ine Mattheusens zondag aan. „De onrust onder bewoners neemt wel wat toe", constateert officier van dienst Arno van de Sande van de brandweer. Hij hoort nogal wat opmerkingen dat het tijd wordt dat de daders ge pakt worden. „We moeten niks meer buiten laten staan, geen tuinstoelen bijvoorbeeld en ieder een moet bij de winkels de zon nenschermen maar goed optrek ken", verzucht een ouder echt paar dat staat te kijken bij het dichttimmeren van Restaurant De Schuithaven 6, maar dat zich dan snel uit de voeten maakt. „Ik maak me niet zo heel druk, maar ben wel blij dat ik geen scha de heb aan mijn bedrijf', zegt Fred Deurloo van sportzaak Un cle Sam, twee panden verder. Voor Hai Luong, tot voor kort chef-kok-in Restaurant De Schuit haven 6, ligt het zeer emotioneel. Hij kan alleen maar uitbrengen dat hij 'misschien wel dood' was geweest als hij niet juist zaterdag was verhuisd. Hij woonde boven het nu enige tijd gesloten restau rant. Samen met de eigenaren, he- Clim Hulsbosch en Albert Flik- weert gaat Luong iets nieuws be ginnen: een toko en Aziatisch af- haalrestaurant in Zierikzee. „Dat is een grote troost bij wat ons nu overkomt, dat Hai Luong er net uit was. Hij zou het zeker niet hebben overleefd", zegt Al- bert Flikweert. Verder zegt hij het overigens 'echt niet te weten hoe het nu verder moet'. „De overdracht aan de nieuwe huurders staat voor aanstaande woensdag gepland. Ik heb vanoch tend al een lang gesprek met die mensen gehad. Voor hen is het ook zo treurig. Zij hebben net hun baan opgezegd om voor zich zelf te beginnen." De wedstrijd is opgezet door Ar chitectuur Atelier Zeeland en de algemene Nederlandse beroeps vereniging van architechten. Ontwerpen kunnen vanaf komen de woensdag aangemeld worden via de facebookpagina 'DVDA Zeeland'. De projecten moeten in Zeeland gerealiseerd zijn, maar mogen wel ontworpen zijn door mensen van buiten de regio. Bouwwerken, landschappen en in- terieuren hoeven overigens niet ontworpen te zijn door een archi tect. Eind april worden de vijf bes te projecten geselecteerd. Vanaf dan kan iedereen door middel van 'likes' op de facebookpagina stemmen op één van de finalis ten. Tijdens de jaarlijkse 'dag van de architectuur' op zaterdag 21 juni wordt de winnaar bekendge maakt. Hij of zij krijgt een wissel trofee en een geldbedrag. Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl J.J. Duin Leliendaleweg 15, Burgh-Haamstede Paul Heuff Vliedberg 3, Vlissingen Negen branden in twee maanden T.W. Rosmolen Lange Blokweg 3, Zierikzee Piet Karman Jonkerstraat 11, 's-Heer Arendskerke Chef-kok Hai Luong Een landbouwschuur aan de Hoeveweg liep vrijdagnacht flinke schade op. foto Rolf de Feijter/Provicom GOES - Mooie bouwwerken, land schappelijke projecten en interieu- ren in Zeeland, gerealiseerd in 2013, kunnen meedingen naar de Zeeuwse architectuurprijs. Mensen die een project willen in zenden moeten een foto maken en het project in maximaal 250 woorden presenteren. Mail daarvoor naar info@AAZeeland.nl. Sa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14