66 Ik denk dat ik nu de juiste leeftijd voor deze rol heb. Destijds was ik te springerig 43 TERUGGESPOELD: MUNICH Het moet feest worden, maar gebeurt dat ook? In Sotsji klinken over iets minder dan een maand logische, volstrekt terechte, protes ten tegen de Russische homowet geving. Die zullen vast rustig van aard zijn, maar blijft het tijdens de Olympische Winterspelen bij louter vreedzame uitingen van welk soort ongenoegen dan ook? De autoriteiten zijn er niet gerust op. Niet voor niets zijn de in het vakantieoord aanwezige militai ren en politiemensen - meer dan 30.000!! - sinds deze week al in de hoogste staat van paraatheid, bevreesd als de Russen zijn voor aanslagen als bij de Olympische Spelen 1972. Toen, in München, greep een groep Palestijnen het vierjaarlijk se sportevenement aan om de strijd voor hun volk onder de aan dacht te brengen, door elf Israëli sche atleten en officials te gijze len. Het eindigde in een verschrik kelijk bloedbad, waarbij alle Israëliërs en vijf van de acht gijzel nemers het leven lieten. En, zo maakt de film Munich duidelijk, het resulteerde in een reeks van Israëlische wraakacties, waarbij diverse terroristen omkwamen. De film van Steven Spielberg uit 2005 - genomineerd voor vijf Os cars en gebaseerd op het boek Ven geance: The true story of an Israeli counter-terrorist team (1984) van de Canadese journalist George Jo nas - is aangrijpend. Zo wordt de gruwelijke werkelijk heid nergens fraaier voorgedaan dan ze is. De inval van de Pales tijnen in het atletendorp, het dra ma op het vliegveld - waar de gij zelnemers de gijzelaars fusilleren - de wraakacties in de jaren erna: alleen bikkelharde zielen zullen het hoofd niet zo nu en dan van de tv afwenden. Maar bovenal is het fascinerend, en treurig tegelijk, om te zien hoe zinloos de wraakoefening van Is raël in feite is. 'Als je nagels knipt, groeien ze weer aan', gebruikt een van de hoofdpersonen treffen de beeldspraak. Want, zoals een ander, murw gebeukt teamlid het verwoordt: 'Voor elke dode terro rist komen er zes terug'. Ook wordt, al is het summier, wel enig begrip gekweekt voor de Pa lestijnse zaak. Zo realiseert de goe de verstaander zich dat de kwes tie na 'München' prominenter op de wereldagenda staat dan ooit te voren. En het zal weinigen onbe roerd laten dat een Palestijn het gevoel van zijn volk vertolkt als hij stelt dat ze zoeken naar een 'thuis' dat ze niet gegund lijkt. Avner Kaufman (Eric Bana), aan voerder van het wraakcomman- do, twijfelt in elk geval steeds meer aan het nut van de missie. Zijn eigen team wordt gaandeweg ook opgejaagd en drie van de vijf leden sneuvelen bij aanslagen. De zinloosheid van de geweldsspiraal doet hem uiteindelijk besluiten na zeven succesvolle liquidaties te stoppen. Maar hoe nutteloos ook, het is niet uit te sluiten dat ook 'Sotsji' wordt aangegrepen om met geweld mondiale aandacht te krijgen. Met een al even geweldda dige en zinloze nasleep tot gevolg. Elke dag is Valentijnsdag. Zo luidt het motto van privédetec tive Valentijn Rixtus Bentinck in de nieuwe dramaserie Heer en meester van Omroep Max. Heer en meester is een nieuwe detectivereeks met Daan Schuurmans als klassieke, gedistingeerde held. De wel gestelde Valentijn begeeft zich in adellijke kringen, woont in een chique suite van Hotel Des Indes in Den Haag en weet zich - uiteraard - omringd door mooie vrouwen en dito auto's. Op televisie mag Heer en meester dan nieuw zijn, op papier was de serie al ruim voor de oprichting van Max bedacht. Producent en mede-regisseur Willem Zijlstra klopte ruim dertien jaar geleden bij RTL 4 aan met het idee, met Daan Schuurmans in de hoofdrol als de klassieke held, gebaseerd op het Britse gentleman spy-genre. Maar de ti ming had niet slechter gekund. „Crisis, ook in Hilversum, geen geld. Het plan ver dween in de ijskast", vertelt Zijlstra. „Twee jaar geleden raakte ik met Max in gesprek, en bracht ik Heer en meester ter sprake. Dit keer wel met succes. Valentijn uit deze se rie doet denken aan klassieke helden als The Saint en James Bond. Ik denk dat Heer en meester het Max-publiek zeer aan spreekt." Zijlstra stelde als voorwaarde dat Daan Schuurmans de hoofdrol zou spelen, zoals hij dat oorspronkelijk ook had bedacht. „Daan wist zelf niet eens dat ik het idee weer aan het afstoffen was. Hij heeft een aristocratische uitstraling en is door zijn klasse geknipt voor de rol. Achteraf is het wel prettig dat de serie heeft kunnen rij pen. We waren destijds waarschijnlijk alle bei te jong en onervaren", zegt Zijlstra. Schuurmans zelf is het daarmee eens: „Ik weet nog dat ik dertien jaar geleden bijna niet kon slapen van het idee, zo mooi vond ik het. Ik had net Costa en Westenwind ge daan. Wellicht was het niet verstandig ge weest als we het toen hadden gedraaid. Destijds was ik nog te springerig. Ik denk dat ik nu de juiste leeftijd voor deze rol heb." „We hebben van begin af aan geroepen dat het als een soort strip moet zijn. Dat idee is overeind gebleven", vervolgt Schuur mans. „Het is allemaal wat uitvergroot, de karakters zijn ietwat cartoonesk. Zo kan het gebeuren dat Valentijn in het bos een meisje te paard observeert, en een seconde later volledig in rijkleding naast haar rijdt. Dat is een stripachtige sprong." De rol van Valentijn heeft daarbij ook wel wat weg van Batman. Valentijns leven kent immers een schaduwzijde: hij is als baby te vondeling gelegd, kent zijn ouders niet, en net als Batman woont Valentijn zeer luxe. Hij beschikt weliswaar niet, zoals zijn vleer muisachtige evenknie, over een eigen but ler, maar wel kan hij rekenen op de per soonlijke medewerking van conciërge Leo van Hotel Des Indes, een komische bijrol van Hubert Fermin. Heer en meester is een vette knipoog naar ge heim agent James Bond. „Al moeten we niet de illusie wekken dat we met het aan tal draaidagen en het budget een Neder landse James Bond kunnen maken", relati veert Schuurmans. Niettemin duikt ook in elke aflevering een aangenaam ogend vrouwelijk gastpersona- ge op, zoals 007 zijn rijke schare aan Bond- girls koestert. „De top van vrouwelijk ac terend Nederland komt voorbij. In elke afle vering heeft Valentijn weer een nieuwe af faire, vrouwen vallen in katzwijm voor hem", vertelt Sytske van der Ster. Ze is te zien als de ambitieuze Suze Geleijnse, de officier van justitie die Valentijn met zijn wijdvertakte netwerk graag als informant gebruikt. Of er nog iets romantisch op bloeit tussen die twee? „Suze wil niet een van zijn vele vrouwen zijn", zegt Van der Ster gedecideerd. „Ze zijn in veel opzichten tegenpolen. Valentijn komt uit een rijk mi lieu en weet niet wie zijn ouders zijn. Suze is liefdevol opgegroeid in een arbeidersge zin in Waddinxveen. Ze zijn aan elkaar ge waagd." De opnames lagen afgelopen zomer zes we ken stil, omdat Schuurmans moest herstel len van een blessure. „Ik heb even met een hernia rondgelopen. Het had waarschijn lijk te maken met de hoge werkdruk, het tempo op de set en de stunts die ik bijna al lemaal zelf heb gedaan. Het was één vecht partij teveel, zal ik maar zeggen." De makers hopen nu al op een tweede sei zoen. „Heer en meester heeft iets betove- rends", zegt Van der Ster, die trots is op haar eerste hoofdrol. „Het is gelukt een se rie te creëren, zoals we die nog niet ken nen in Nederland. Natuurlijk, er wordt steeds een moordzaak opgelost, maar wel tegen een achtergrond van landhuizen, een racecircuit, kastelen, een veilinghuis. Loca ties die tot de verbeelding spreken." ZATERDAG 11 JANUARI 2014 Avner Kaufman (Eric Bana) leidt de wraakacties van Israël. door Bauke Boersma Een knipoog naar James Bond Daan Schuurmans heeft als privédetective in Heer en meester een 007-achtige rol: veel mooie vrouwen en snelle auto's. In deze aflevering helpt hij gastactrice Anna Drijver in zijn sportwagen, foto's Omroep Max door Nico Postma Daan Schuurmans Heer en meester. Zaterdag 11 januari op Nederland 1, 21.30 uur. reageren? media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 95