„p kijktip Carlo en Irene gaan weer los in TV kantine zaterdag 20.00 uur ftl 41 Het boeiende nachtleven van Shaffy Die ogen. Precies de indringende blik die Ramses Shaffy zo kenmerkte. Spiegeltjes van de gretigheid en grilligheid waarmee hij het leven leefde. Zoals hij keek, kan Maarten Heijmans óók kijken. De acteur speelt de titelrol in de tv-serie Ramses Even het geheugen opfrissen: Ramses Shaffy (1933-2009) gaf Nederland kleur. Als zoon van een Egyptische diplomaat en een Poolse gravin nam hij als vanzelfsprekend afstand van al les wat naar burgerlijkheid rook. Hij werd acteur, zanger en liedjes schrijver. Op het podium boekte hij succes sen met Liesbeth List, thuis poogde hij ge lukkig te worden met partner Joop Admi raal. Maar vrijwel ieder applaus en iedere basis voor geluk raakte beklemd door zijn hang naar vrijheid, een vrijheid die hem creatief voedde en die gepaard ging met drank en drugs. Die combinatie maakte hem tot koning in zijn eigen wereld, maar voor anderen weinig betrouwbaar. „Het mooie was veel mooier en het heftige veel heftiger dan de verhalen", vertelde Lies beth List de makers van de tv-serie Ramses. „De ene helft van Amsterdam is met hem doorgezakt, de andere heeft het bed met hem gedeeld", zegt regisseur Michiel van Erp over zijn hoofdpersoon. „Zo'n bijzonde re man verdient ook een bijzondere serie." Scenarioschrijfster Marnie Blok laat niet al leen Ramses in zijn legendarische periode (jaren zestig en zeventig) zien, maar richt zich ook op de invloed die hij had op ande ren. Zoals de bakker die door het vrije den ken van Shaffy voor een zeemansbestaan koos en de dominee die zijn gezin verliet om met een vriend te gaan samenwonen. Maarten Heijmans was de eerste van twin tig acteurs die auditie kwam doen. Regis seur en producent wisten meteen dat hij het moest worden. In houding, blik, stem en spel ademt hij Ramses Shaffy. „Ik voel me met hem verbonden als het gaat om ge voeligheid, eenzaamheid en de behoefte euforie gestalte te geven. Hij hield van het werk van componist Fauré, net als ik. Dus onze gevoelens raken elkaar." Om zich in te leven in zijn rol, sprak Heij mans uren met vrienden van Shaffy. „Het waren altijd ongelijkwaardige vriendschap pen. Het ene moment heel intens, daarna was er weer afstand. Maar ze praten nog al tijd met passie over hem: niemand had die jaren met hem willen missen." Wat hij leer de van Shaffy? „Dat er altijd een volgend moment is om alles anders te doen." Noortje Herlaar - bekend door haar vertol king van Mary Poppins en haar hoofdrol in Moeder ik wil bij de revue - is in de serie te zien als Liesbeth List. „Omdat Liesbeth en Ramses als kind allebei door hun ouders zijn afgestaan, waren ze zielsverwanten", zegt Herlaar. „Voor hen is dat een levens lang trauma geweest. Ramses wilde het le ven optimaal leven en vond het geluk voor het oprapen. Als dat misging, nam Lies beth verantwoordelijkheid. Zij moest hem bijvoorbeeld ophalen, zodat hij op tijd bij optredens was." Dat Liesbeths liefde voor Ramses niet werd beantwoord, geeft de rol extra diepgang. „Ik bewonder Liesbeth enorm om haar incasseringsvermogen." Thomas Cammaert speelt de rol van Joop Admiraal, die Ramses aanbad. Ze woonden samen, maar steeds werd Joop door zijn partner teleurgesteld omdat die ook buiten de deur veel te beleven vond. Cammaert kent het karakter; hij gaf ook in de musical over Ramses gestalte aan Admiraal. „Het aantrekken en afstoten van die twee blijft aangrijpend. Je voelt voortdurend de pijn van Joop, die het gevolg was van zijn on voorwaardelijke liefde voor Ramses." ZATERDAG 11 JANUARI 2014 Media Ode aan Ramses door Jan Vriend Maarten Heijmans speelt Ramses Shaffy in de televisieserie Ramses, foto's Stephan Vanfleteren Ramses. Vanaf 11 januari op vier zaterdagen te zien op Nederland 2, 20.20 uur. 4jreageren? Sjp media@depersdienst.nl De opnamen voor Ramses von den voor een groot deel in de avond en de nacht plaats. Lo gisch, omdat het leven van Shaffy zich vooral buiten het daglicht afspeelde. Maar ook praktisch, omdat de camera ploeg 's avonds en 's nachts rustiger kon werken om de 'Amsterdamse plekken' van Shaffy in beeld te brengen. Zijn vaste Amsterdamse kroe gen waren De tramhalte en De witte ballon. 'Hij praatte daar met iedereen en iedereen praatte met hem', aldus Lies beth List in haar biografie. Een memorabel nachtelijk avontuur van Ramses dateert uit 1965. Met schrijver Jan Cremer en collega's van zijn ge zelschap Shaffy Chantant stak hij aan boord van schip Nieuw- Amsterdam de Atlantische Oceaan over voor een reeks optredens in Amerika. Onder weg bloeide iets moois op tus sen Ramses en de boordtelefo- nist, die ook niet vies was van een glaasje. Op een avond werd het laat, herinnert List zich. Aangemoedigd door de spiritualiën namen Shaffy en Cremer de dienst van de cen tralist over. Cremer riep om dat het schip net als de Titanic op een ijsberg was gelopen en dat de passagiers zich met spoed naar de reddingsboten moesten begeven. Ramses was van het goede nieuws: hij meld de via de intercom dat de kapi tein zojuist de trotse vader was geworden van een zoon en dat iedereen welkom was voor een feest in dienst hut. Het effect was verbluffend: een bonte menigte van passa giers - deels in pyjama en peig noir-perste zich door de smal le gangen om maar op tijd bij de reddingsboten of op het feestje te zijn. Ramses (Maarten Heijmans) en Liesbeth List (Noortje Herlaar) samen op het podium.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 93