Sport is politiek Eerder regel Iedereen valt over voetbalclub Vitesse die zonder zijn Israëlische speler Dan Mori naar een trainingskamp in Abu Dhabi vertrok. De club zou toegeven aan antisemitisme. Sponsor Menzis heeft inmiddels publieke excuses geëist van Vitesse. In het Midden- Oosten is wederzijds uitsluiten echter de dagelijkse praktijk, laten drie corresponden ten zien. 8 VERDIEPING VITE5SE-REL Vitesse ging uiteindelijk zonder Dan Mori op trainingskamp in Abu Dha bi. De voetballer mocht vanwege zijn Israëlische nationaliteit de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) niet in. Dat is niet verbazingwekkend; de VAE heeft Is raël nooit erkend. In vrijwel de gehele Ara bische wereld is dat beleid hetzelfde. En burgers van een staat die je niet erkent, kun je ook geen visum verstrekken. De afwijzing van Mori toont aan dat het idee dat sport boven de politiek verheven zou moeten zijn hier niet geldt. Israëliërs kunnen in de regio alleen naar Jordanië en Egypte op hun eigen paspoort reizen; die twee landen tekenden een vredesakkoord. In alle andere landen in de regio kom je er als buitenlander met een Israëlische stem pel in je paspoort al niet in, laat staan met een paspoort van de Joodse staat. Slechts een paar keer werd hier vanwege sport van afgezien. In 2009 zorgde de Israë lische tennisster Shahar Peer nog voor op schudding door te worden afgewezen voor het Dubai Tennis Kampioenschap. Na inter nationale woede en een boete van 300.000 dollar van de Vrouwelijke Tennis Associa tie mocht haar landgenoot Andy Ram er een week later wel in, hoewel zijn wed strijd streng bewaakt werd en de naam Is raël uit angst voor publieke woede niet werd genoemd. Afgelopen oktober mochten Israëlische zwemmers naar de VAE om mee te doen aan de wereldbekerwedstrijden zwemmen in Dubai en Qatar. De televisie weigerde aanvankelijk de Israëlische vlag te tonen. Deze gevallen ontstaan door de sportbon den die zulke evenementen organiseren. In hun reglementen staat dat alle leden toe gang moeten hebben tot een toernooi. Maar Mori kwam er niet in. Aangezien het om een oefenwedstrijd gaat die Vitesse in de VAE speelt, valt het bezoek van Mori niet onder soortgelijke regelgeving. De 25-jarige verdediger is zeker niet de eer ste voetballer die de VAE buiten de gren zen houdt. De Welshe club Swansea City moest vorig jaar Itay Schechter thuislaten. Sport en politiek staan in de Arabische we reld niet los van elkaar. Voetbalwedstrijden in Libanon worden al jaren zonder publiek gespeeld uit angst voor politieke vechtpar tijen. Maar waar het Israël betreft, ligt de kwestie extra gevoelig. Toen het nationale judoteam tijdens de Olympische Spelen in Londen naast de Israëliërs moesten trai nen, lieten ze er een scherm tussen plaat sen. De Libanezen wilden de Israëliërs niet zien. Zelfs het praten over Israël wordt afge raden. Buitenlanders noemen het land in gesprekken onderling vaak 'Disneyland' of 'Dixie'. Als je het officieel moet benoemen, dan is het Palestina of bezet Palestina. Positieve opmerkingen erover zijn aanlei ding om te geloven dat je wellicht een Israë lische spion bent. Telefonisch contact met Israël is officieel verboden. Dat sport en de geest van verbroedering daar slachtoffer van worden, lijkt logisch. 'Hoe verbroeder je met iemand die je huis minder dan tien jaar geleden bombardeer de?', is een typische opmerking in Libanon. Iran weigerde tot nog toe het vaakst om te gen Israëliërs te verschijnen. Toen de Iraan- se judokampioen Arash Miresmaeili in Athene niet tegen zijn Israëlische tegen stander wilde vechten, werd hij gezien als «smiiaMSH oU .nsnuonnwn uos mo Israëlische sporters zijn vrijwel nooit welkom in de Arabische wereld. Maar ook in de sportwereld van Israël en de Palestijnse Gebieden zeifis uitsluiting op basis van afkomst aan beide kanten aan de orde van de dag. Toen het Israëlische jeugdschaakteam afge lopen december mocht deelnemen aan het wereldkampioenschap schaken voor jonge ren in het Arabische golfstaatje Abu Dhabi jubelden de Israëlische kranten. Het was Permanente, door onze correspondent Fernande van Tets (Libanon) door onze correspondent Jan Franke (Israël) ?9 nr.! AA r'; Jj-'A'i" wederzijdse,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8