Dokkum Bartlehiem Harlingen I v Harinxmakanaal Jorwert sy.jP Leeuwarden Weidum Franeker Womrnels Bolsward •N Sneek Workum Slotermeer Sloten A Stavoren We zijn wel toe aan een hartversterkertje en al suppend hadden we al een adresje ge spot. Achter de slijterij aan het Kleinzand ligt de nog originele, te bezichtigen jenever stokerij waar in 1864 weduwe Anjenette Joustra begon met het maken van Beeren- burg. De zakjes kruiden (volgens recept van de Amsterdamse koopman Hendrik Beerenburg) worden hier, onder leiding van een achter-achter-achter-kleindochter, nog altijd een maand in grote ketels getrok ken. De geur alleen al is een genot. Klaar voor consumptie worden de kruidige bor rels 'vrijgegeven voor export naar Neder land'. Het kan dus nog Friezer! Als we even in Balk hebben gekeken hoe de Luts -'s winters wil het ijs hier maar matig aangroeien - er in de zomer bijligt, gaan we voor ons laatste deel van de tocht naar Rijs. Anne van der Zee, eigenaar van verhuurbedrijf Op Paed, zet ons op een so lex en wijst ons de weg richting Stavoren. Wat Van der Zee betreft, hoeven we de Elf stedentocht niet te volbrengen. De solex is zijns inziens niet gebouwd voor zulke lan ge tochten. Na 70 kilometer moet sowieso getankt worden, bovendien zijn de beest jes bijna 50 jaar oud. De tweetaktmotor snort echter prachtig. We trekken veel be kijks, worden zelfs aangemoedigd. Even voelen wij ons, ook al is de winter nog ver weg, echte Elfstedenrijders. WAAR EN WAT V Sneekermeer Fluessen Hindeloopen ZATERDAG 11 JANUARI 2014 BELIZEFRANKRIJKTURKIJEGROOT-BRITTANNIËHONGKONGSPANJENEDERLANDNOORWEGEN Foto's met de klok mee, beginnend rechtsboven: Met een bootje onder het bruggetje van Bartlehiem door. Suppen staat voor staand peddelen. Haal een hartversterkertje bij Weduwe Joustra. Op de solex tuffend in de richting van Stavoren. Het vrouwtje van Stavoren kijkt uit over het IJsselmeer. Op de step dicht bij Bolsward. Het Planetarium van Eise Eisinga in Franeker. foto's Suzanne Laman reageren? reizeri@depersdienst.nl Op www.beleeffriesland.nl is alles over de genoemde en andere 'alternatie ve' Elfstedentochten te vinden. De VW's in Friesland hebben een handige kaart beschikbaar, met diverse routes voor onder anderen wandelaars, fietsers, automobilisten én huifkarren. De populaire Friese Elfsteden Rijwieltocht wordt dit jaar wederom verre den op pinkstermaandag (9 juni). De inschrijving ervoor is inmiddels geslo ten. Kijk op www.11steden.nl als je meer wilt weten. In september 2014 wordt de Elfstedentocht wederom al suppend vol bracht. Meer weten hierover? Kijk dan op www.supl1citytour.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 87