Madrid Pal achter de Pyreneeën ligt de ruitvormige provincie Navarra. Een groen landschap gevuld met authentieke dorpjes, heer lijk eten, goede wijn, prachtige natuur en een wereldwijd be kende stad waar de stieren door de straten rennen. Een week per jaar staat Pamplo na op zijn kop. Vanaf 6 juli vin den een week lang stierenge vechten plaats en rennen de die ren vanaf acht uur 's ochtends door de straten. Dankzij Ernest Hemingway, die in 1926 The sun also rises schreef, komen elk jaar duizen den mensen naar de stad. In het boek ver haalt Hemingway uitgebreid over de be roemde feesten van San Fermin in Pamplo na. De overige 51 weken is de stad een ge moedelijke provincieplaats met een vier kant plein in het oude centrum en kleine straatjes waar je heerlijke pintxos eet, zoals gevulde zee-egels met bechamelsaus of omelet met kleine, wilde champignons. En de lokale wijnen zijn zalig. Het mooie van Pamplona is dat je al bin nen een straal van 10 kilometer rond de stad in dorpjes belandt waar de tijd heeft stilgestaan. Ook vlakbij is de Sierra de Par don, met een bergtop van meer dan 1.000 meter waar wandelaars van de St. Ja- cobsroute naar Santiago de Compostela overheen lopen. Om een idee te krijgen van de lage bevol kingsdichtheid van Navarra: de regio telt ongeveer net zoveer inwoners als Amster dam (circa 600.000), maar dan verspreid over 10.000 vierkante kilometer. Een derde van de Navarranen woont in Pamplona. Het Parque Nacional de Bardenas Reales is pas sinds 2000 een nationaal park. Het is een halfwoestijn van 42.500 hectare die door Unesco als biosfeerreservaat is er kend. De landschappen binnen het park zijn heel verschillend. Intens groene graan- velden met felrode klaprozen worden afge wisseld met bleekgele rotsen en aarde die zó droog is, dat ze scheuren vertoont. Op een hoge rots lunchen we tussen tijm- en rozemarijnstruiken met een bocadillo met tomaat en jamón. De ongelooflijke ruimte en leegte doet denken aan de woestijnen in de Verenigde Staten en inderdaad wordt het nationale park vaak als filmlocatie ge bruikt. Hoewel Olite niet meer dan vierduizend in woners telt, is de plaats van groot belang voor de Spaanse geschiedenis. In Olite had Karei de Derde zijn residentie. Het gebouw is inmiddels zorgvuldig gerestaureerd. Van het vijftiende-eeuwse paleis van de konin gen van Navarra is het oudste deel een para- dor, een hotel in een historische omgéving waarvan Spanje er vele kent. In het Museo del Vino van Olite leer je al les over wijn. Behalve de geschiedenis van het wijn maken, krijg je uitleg over de drui- vensoorten, smaak, kleur en wat wijn fy siek met je doet. Uiteraard schenken ze aan het einde van de uitleg een glas. Vanuit Olite lopen we door de Foz de Ar baiun, een kloof tussen rotsen van 100 me ter hoogte. We volgen de rivier Irati en zien algauw de roofvogels boven ons hoofd zweven. Met onze verrekijkers speuren we naar griffongieren met een spanwijdte van bijna 3 meter. Op de rotswanden zoek je de witte plekken van hun uitwerpselen. Vlak daarboven in de spleten zitten ze, de ge meen kijkende vogels met een vlijmscher pe snavel en hun typisch witte verenkraag. De volgende dag staat de zon al laag wan neer we het Monasterio de Leyre bereiken. Ver weg van de bewoonde wereld hebben de benedictijner monniken binnen hun complex voor gasten een hotel met een be perkt aantal kamers. Prior Óscar Jaunsaras begroet me hartelijk en zegt dat hij enkel de nummer twee van het klooster is. Dat ik niet moet denken dat hij de abt is. De prior kreeg pas op zijn 38e zijn roeping. Nota be ne op het strand van Rio de Janeiro. Een maal terug in Navarra klopte hij aan bij het enige klooster dat hij kende en twintig jaar later lijkt hij er nog steeds gelukkig te zijn. Als ik hem later terugzie in de kerk reikt hij me het liedboek aan, zodat ik mee kan lezen met de gregoriaanse gezangen die zestien broeders in het Latijn en in het Spaans zingen. In de Spartaans ingerichte kerk klinkt het samenspel van hun zang stemmen wonderschoon. Murillo de Lónguida kun je nauwelijks een dorp noemen. Het is meer een bocht in de weg met een handvol huizen. Een van die huizen is de Villa Clementina uit 1888. In- dianos (fortuinzoekers die hun Spaanse ge boorteland verlieten om in The Americas geld te verdienen) bouwden vaak bij terug keer in Spanje villa's om te tonen dat ze goed geboerd hadden in landen als Cuba of Panama. Architect Fernando Oiza Redin is de vijfde generatie van zo'n indiano en met zijn broer en zus heeft hij de verwaar loosde villa van hun voorvader gereno veerd tot een prachtig hotel met negen ka mers, een prima uitvalsbasis om de omge ving hikend of fietsend te ontdekken. Na het heerlijke diner in de villa laten we ons door de ober graag verleiden om bij de cortado, een espresso met een beetje war me melk, het lokale digestief te proberen. Patxaran de Navarra wordt gemaakt van sleepruimen (vruchten van de sleedoorn). Met een ijsklontje geserveerd, is het een de ideale afsluiting van de reis door Navarra. WAAR EN WAT ZATERDAG 11 JANUARI 2014 B E L I Z EFRANKRIJKTURKIJEGROOT-BRITTANNIËHONGKONGSPANJENEDERLANDNOORWEGEN NAVARRA door Joost Brantjes I Foto's van boven naar beneden: Bovenop de Sierra de Pardon staat het Mo- numento de Camino, langs de St. Jacobsrou- te naar Santiago de Compostela. In Bar Gaucho in Pamplona eet je bijzondere pintxos. Dit zijn zee-egels in bechamelsaus. Met een verrekijker speuren naar griffongie- ren in Foz de Arbaiun. foto's Joost Brantjes reageren? reizen@depersdienst.nl Pamplona ligt zo'n 1.400 kilometer verwijderd van Amsterdam. Transavia vliegt rechtstreeks van Rotterdam naar Biarritz, dat op vijf kwartier rijden van Pamplona ligt. Kijk voor meer infor matie op www.transavia.com. Vlieg je vanaf Amsterdam, dan moet je overstappen in Barcelo na of Madrid om in Pamplona te komen. Meer informatie over Navarra vind je op www.turismo.navarra.es/hol/home. Voor smartphone- gebruikers is er een gratis app met toeristische informatie over Navarra (beschikbaar voor Android en iOs). Overige websites: www.bardenasreales.es;www.rutadelvinodenavarra.com; www.monasteriodeleyre.com;www.hotelvilladementina.com. Vijftig tinten groen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 85