23 les wat er over is van de haven. Maar er zijn plannen een kanaal te graven dat Efeze weer zal verbinden met de Egeïsche Zee. Dan kunnen de passagiers van de cruise schepen via het water naar Efeze komen. „Dat gaat u zeker klanten kosten", pols ik eens bij- onze buschauffeur. Lachend schudt hij z'n hoofd: „Eerder staat er een moskee op het Taksimplein in Istanbul dan dat Efeze weer aan zee ligt." Hij draait zijn bus richting de heuvel van Ayasuluk, naar de Isa Bey-moskee uit het jaar 1375, om vervolgens door te rijden naar de heuvel van Aladag, waar Maria zou heb ben gewoond na de kruisiging van Jezus. Een helderziende Duitse non wees de plek aan. Nu staat er een kleine kapel, een bede vaartsoord voor zowel christenen als mos lims. Buiten zijn kraantjes waar gewijd wa ter uitkomt, en waar mensen hun plastic flesjes vullen. En dan is er nog een lange muur waaraan allerlei zaken kunnen worden bevestigd. Een lijntje naar Maria, die wellicht kan hel pen. Zakdoekjes, kinderspenen en honder den papiertjes met wensen, verzoeken, smeekbedes. 'Dat Jimmy maar goed mag groeien', 'love peace,' 'een huis', 'een au to'. Wat ik er niet bij zie, is de roep om 'Een kanaal dat Efeze weer verbindt met de Egeïsche Zee'. Dat laat ik maar zo. WAAR EN WAT Het klimaat is er aangenaam, de mensen zijn er gastvrij en doorgaans welgestelder en progressiever dan in het achterland. Natuurlijk zijn er de heerlijke stranden, met daarachter de heuvels bedekt met cipressen, dennenbossen en wijngaarden. De grotere steden als Izmir, Bodrum, Kusadasi en Marmaris hebben veel winkels en een uitgebreid nachtleven. Maar de kleinere plaatsjes zijn vaak mooier, gezelliger, rustiger. Dan zijn er langs deze kust ook nog al die plekken die vertellen over vijfduizend jaar Griekse en Romeinse geschiedenis, want het grootste deel van het huidige Turkije behoorde immers ooit tot het Griekse en Romeinse rijk. Het oude Troie ligt aan de ze kust. En Milete, Pergamum en de Grieks-Romeinse ruïnestad Efeze, in de oudheid de belangrijkste handels- en ha venstad aan de westkust van wat toen Klein-Azië heette. Op Rome na was het de grootste stad van het Romeinse rijk, nu is het een van de meest bezochte beziens waardigheden van Turkije. Bussen vol toeristen, met vooral passagiers van de cruiseschepen, arriveren er al vroeg in de ochtend, want dan is het nog niet zo warm. De hordes schuiven door een brede rij van wel zo'n tien ticketpoortjes, na eerst voor veel geld water en hoeden tegen de zon te hebben gekocht. Efeze is- big busi ness, dat is duidelijk. De stad werd zo'n duizend jaar voor Chris tus gesticht en behoorde later tot het rijk van Griekse koning Alexander de Grote (356-323). Het waren vervolgens de Romei nen die in de eerste eeuwen na Christus van Efeze de belangrijkste haven aan de Egeïsche Zee maakten. Het moet een rijke stad zijn geweest. De tempels, beelden, pi laren, brede straten, fonteinen, bijna alles is van marmer. We slenteren door de Zui lenstraat, en zakken dan af, de Curetes- straat in via de poort van Hercules. Aan de ze straat liggen de tempel van Hadrianus, het bordeel en de openbare toiletten. Hier zaten de Efezers broederlijk naast elkaar hun behoefte te doen. Een Amerikaanse jongen gaat op een van de gaten zitten en steekt voor de foto zijn duim omhoog. Lek ker zitten hier, echt een plek voor een goed gesprek! Tegen een heuvel aan gebouwd - dat was een koelere plek dan beneden in de stad - liggen de huizen van de rijken. Huizen met mozaïekvloeren en fresco's op de mu- De Egeïsche kust behoort tot de mooiste ter wereld. Ook ligt hier Efeze, een van de best bewaarde, antieke steden. De marmeren straten met tempels, beelden, pilaren en fonteinen staan bol van de verhalen. ren. Aan het eind van de Curetesstraat rijst de bibliotheek op. Met de statige zuilenge vel van twee verdiepingen als achtergrond laat iedere toerist zich hier fotograferen. Want dit is het plaatje dat in iedere folder over Efeze staat. Net als het amfitheater, aan het eind van de Marmerstraat. Maar liefst 24.000 bezoekers kunnen erin. Vroe ger vochten hier de gladiatoren. Tegenwoor dig geven de groten der aarde er concerten: Tom Jones, Luciano Pavarotti, Diana Ross, Sting en Elton John, om er maar een paar te noemen. Vanaf de hogere rijen in dit theater zie ik het uitgestrekte laagland, daar waar eens de Egeïsche Zee lag. Maar de haven van Efe ze slibde dicht, de zee ligt nu een paar kilo meter verderop. De stad raakte in verval en werd verlaten. Als je de stofwolken hier door de straten ziet stuiven, woestijnstof uit de Sahara, is het goed voor te stellen hoe snel zo'n verlaten stad verdwijnt onder het zand. Efeze, met zijn brede, marmeren straten, plaveisel van mozaïeken, imposan te gebouwen, beelden en fonteinen, alles verdween. Pas in 1863 werd het door een Engelsman teruggevonden. Moerassig land en een kleine poel. Dat is al- ZATERDAG 11 JANUARI 2014 BEL zefrankrijkturkijegroot-brittanniëhongkongspanjenederlandnoorwegen Efeze is big business reageren? Vïr reizen@depersdienst.nl Foto boven: Mooie vergezichten over de Egeïsche Zee. Foto beneden: De zuilengevel van de biblio theek wordt veelvuldig gefotografeerd door toeristen, foto's Willemijn Bos Efeze (of Efes in het Turks) ligt aan de west kant van Turkije, hemelsbreed zo'n 2.400 ki lometer verwijderd van Nederland. De Egeïsche Zeekust heeft een mediterraan kli maat: hete zomers en zachte winters dus. Je kunt er het hele jaar terecht, maar in de zo mermaanden kan het er heet en druk zijn. Als je de oude stad wilt bezoeken, vlieg je het best naar Izmir. Vandaar gaan er bussen naar Efeze. Ook vanuit andere badplaatsen aan de Egeïsche Zee worden excursies geor ganiseerd. Kijk voor meer informatie op de website van het Turks Verkeersbureau: www.welko- minturkije.nl. TURKIJE Istanbul M Ankara door Willemijn Bos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 75