JL Epf e 1.243 kilometer lange GR3 kun je in een paar maan- den uitlopen. Mits je iedere I dag ongeveer 20 kilometer M aflegt. Je kunt beginnen bij J de monding van de Loire bij de badplaats La Baule aan de Atlantische kust. Of juist in het bin nenland, bij de 1.500 meter hoge Mont Ger- bier du Jonc, waar de langste rivier van Frankrijk ontspringt. Doe je het liever wat rustiger aan, dan loont ook een traject hal verwege, juist daar waar koningen en adel hun lustkastelen bouwden. Het prettige van de GR3 is dat hij geschikt is voor minder geoefende wandelaars. Als de Loire de bergen eenmaal achter zich laat, wordt het landschap vlakker en weid ser, de rivier wordt breder met zandban ken en eilandjes. Je kunt dit langeafstands pad op twee manieren 'doen': door sportief je eigen campingspullen mee te zeulen of door, makkelijker, onderweg hotelletjes en gites aan te doen. Want aan onderdak is in dit Franse 'dal der koningen' geen gebrek. Wij starten in Orléans: makkelijk vanuit Nederland bereikbaar en op loopafstand van enkele van de mooiste kastelen in de vallei van de Loire: Chambord, Blois en Chenonceau. Onze eerste halteplaats is Meung-sur-Loire. De wandelgids blijkt niet echt nodig, want het pad is prima be- wegwijzerd. Het weer kan een spelbreker zijn op de GR3, de Loire is zo'n beetje de klimaatgrens tussen noordelijk en zuidelijk Europa. Maar het zit gelukkig mee, de re genkleding kan in de rugzak blijven. Frankrijk staat voor lekker eten en van wan delen krijg je honger. We komen er snel achter dat je hier wel rekening moet hou den met de gebruikelijke etenstijd. Als we tegen half twee een restaurantje binnen wandelen, blijkt de keuken al gesloten. Maar de kokkin is de beroerdste niet en we zien er blijkbaar hongerig uit. Ze bereidt alsnog een koningsmaal voor ons: lamskote- Langs de Loire is het koninklijk wandelen, flaneren bijna. Ner gens in Frankrijk is de kasteel dichtheid groter. En de royale optrekjes liggen ook nog eens bijna allemaal aan, of vlakbij, het langeafstandspad GR3. letjes, frites, sla en - hoe kan het anders - als nagerecht een tarte tatin. Deze befaam de appeltaart-op-zijn-kop heeft in de Loire- vallei het licht gezien. We krijgen bij de koffie de wijze raad mee toch vooral tussen twaalf en één te 'dejeuneren', want anders vinden we de hond in de pot. In Parijs is dat andere koek, maar hier is het na één uur toch echt afgelopen. We knopen het in onze oren. Zo lopen we tegen meer Franse eigenaar digheden aan, die onze wandeltocht toch net dat je ne sais quoi geven. Hoewel je ook in Frankrijk tegenwoordig redelijk met Engels uit de voeten kunt, is het toch wel handig als je een paar woordjes Frans spreekt, zo ontdekken we op de camping in Muides-sur-Loire. Het mobieltje van WAAR EN WAT een Amerikaan doet het niet en hij vraagt bij de receptie of hij kan bellen. Maar veel verder dan bonjour madame reikt zijn Frans niet. Waarop de receptioniste pinnig zegt: „Monsieur, ici on parle francais." De Amerikaan staat met zijn mond vol tan den. Of wat te denken van die Nederlander die in een auberge bij het kasteel van Chambord in zijn beste Frans een tonic be stelt: „Un tonique, s'il vous plaït." Het meis je achter de bar begrijpt hem niet, tot de dorstige man het flesje maar aanwijst. „Ah, du Schweppes." Voila. Chateau Chambord is met zijn 440 vertrek ken, 365 ramen en 83 trappen het Loire- kasteel par excellence. Vooral de door Leo nardo da Vinei voor koning Frans I ontwor pen statietrap in dubbele spiraalvorm is bij- zonder. Het kasteel is een lust voor het oog, maar dan vooral aan de buitenkant, want van binnen is het nagenoeg leeg. Dan is de deels ingerichte burcht van Blois inte ressanter. Ook op dit magnifieke kasteel drukte Frans I zijn stempel, weer met een trap. Al is het dit keer een open wenteltrap. De stad Blois heeft 65.000 inwoners en is een mooie plaats om een paar dagen te ver blijven. Genoeg winkeltjes, restaurants en cafeetjes om je even te vermaken. Een ander paleis, Chenonceau, lijkt pas echt bewoond. Het ligt in de Loirevallei, maar is over de rivier de Cher gebouwd. Om er te komen, moeten we de GR3 even verlaten. Het chateau was ooit een twistap pel tussen de roemruchte koningin Cathari- na de Medici en de koninklijke maïtresse Diane de Poitiers. Catharina won, Diane had het nakijken. Als je het kasteel met de prachtige tuinen weerspiegeld ziet in het rustige water van de Cher, kun je makke lijk navoelen dat Diane ontroostbaar moet zijn geweest. Ze werd immers verbannen uit dit aardse paradijs. Zo niet de GR3-wandelaar. Hij kan nog ki lometers uit de voeten in deze regio, die ook wel de tuin van Frankrijk wordt ge noemd. Een koninklijke tuin. Orleans Chambord Chenonceau A MONT GERBIER DUJONC ZATERDAG 11 JANUARI 2014 BELIZEFRANKRIJKTURKIJEGROOT- langs de Loire I Chambord is het Loire-kasteel par excellen ce. foto Atout France/Martirie Prunevieille door Pieter Lamberts Orléans ligt zo'n 600 kilometer van Utrecht. Deze etappe van de GR3 (van La Chapelle-Saint- Mesmin tot Lussault-sur-Loire) is 129 kilometer lang en gaat door de drie départementen Loi- ret, Loir-et-Cher en Indre-et-Loire. De GR3 gaat langs het kasteel Chambord. Voor een bezoek aan het kasteel van Blois en paleis Chenonceau is van de route afgeweken. Kijk op www.gr-infos.com/gr-nl.htm voor meer informatie. Meer weten over de genoemde kastelen? Zie www.chambord.org,www.chateaudeblois.fr en www.chenonceau.com. Op nl.rendezvousenfrance.com kun je terecht voor algemene informatie over Frankrijk. Op www.loire-streek.com lees je meer over het Loire-dal. reageren? reizen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 73