if Jandoets.nl Griekenland schrikt van Rampschip Costa Concordia wordt in juni weggesleept 6 BUITENLAND 1.046,- €1.143,- €1.182,- €1.502,- Italië wil ex-vrouw Dutroux niet Dodental Sudan naar 10.000 Belgisch frietkot cultureel erfgoed Er zit 605 miljard euro in het Noorse nationale spaarpotje, ledereen is steenrijk, maar het geld uitgeven kunnen ze niet. www.jandoets.nl/wegener Michelle Martin, de ex van kinderverkrachter en -moor- denaar Mare Dutroux, is niet welkom in Italië. Met hand en tand verzet de bur gemeester van een plaatsje in Toscane, waar Martin zou willen gaan wonen, zich te gen haar komst. De burger vader is een procedure be gonnen waarmee Martin mogelijk kan worden gewei gerd wegens verstoring van de openbare orde. Het dodental in Zuid-Sudan zou aanzienlijk hoger liggen dan eerder werd gedacht. Volgens een deskundige van het onderzoeksinstituut In ternational Crisis Group (ICG) zijn mogelijk 10.000 mensen omgekomen. De Verenigde Naties schatten eind december nog dat er ruim duizend slachtoffers waren gevallen. Het Belgische ffietkot is in Vlaanderen erkend als cultu reel erfgoed. Vrijdag stemde de Vlaamse minister van Cultuur, Joke Schauvliege, in. De zogenoemde frietkot- cultuur draait niet alleen om het ambacht van friet bakken, maar om de hele frietbeleving, zo stelde Na- vefri, de beroepsvereniging van frietbakkers. OSLO - Alle Noren werden deze week plots miljonair, want een bijna 25 jaar geleden opgezet Noors spaarfonds beschikt inmid dels over omgerekend 605 miljard euro. Dat uit olie- en gasinkom- sten opgebouwde nationale spaar potje bevat dus nu ruim 5,1 bil joen Noorse kronen. Als het fonds zou worden ver deeld over de inwoners, waren al le ruim vijf miljoen Noren nu, ge rekend in Noorse kronen, miljo nair. De directeur van de centrale bank, Thomas Sevang, zei woens dag dat het nog niet eerder was voorgekomen dat het spaarpotje in kronen een miljoen keer het aantal inwoners bevat. Wat vindt de gewone Noor ervan nu hij op papier miljonair is geworden? Turid Nordli (35), secretaresse: „Ik merk helemaal niet dat er een miljoen kronen voor mij vast staat. Als ik ze uitbetaald zou krij gen, zou ik mijn hypotheek aflos sen en op vakantie gaan. Als al leenstaande moeder sta je toch ook alleen voor veel uitgaven dus het geld zou goed van pas komen. Maar ach, echt nodig heb ik het niet. Ik heb wel eens 800 kronen (100 euro) gewonnen in de loterij, dat was ook leuk." Bjern Storsanden (57), vertaler: „Ik ben eigenlijk tegenstander van dat hele oliefonds. Ten eerste denk ik dat die olie beter kan blij ven waar ie zit: onder de zeebo dem. Maar nu we het dan toch omhoog hebben gehaald en er aan verdienen, vind ik dat we het geld kunnen weggeven aan lan den die het harder nodig hebben dan wij. Alles in Noorwegen werkt prima, waarom besteden we dit geld niet aan gezondheids zorg en infrastructuur in ontwik kelingslanden? Deze spaarpot en welvaart maakt ons gierig en be derft de moraal. We krijgen die grondstoffen helemaal gratis, die spaarpot is gewoon dom geluk en dat kunnen we best delen." Willem Kranenborg (62), verkoper: „Ik verhuisde 40 jaar geleden van Utrecht naar Noorwegen en ben sinds een j aar of dertig Noors staatsburger. Nee, ha ha, dat olie- geld woog niet mee in de beslis sing om van nationaliteit te veran deren. Ik merk er persoonlijk niks van. Hoewel, de financiële crisis gaat aan Noorwegen voorbij en van de welvaartsstaat profiteren we natuurlijk allemaal. Het is een voorrecht in een van 's werelds rijkste landen te wonen, een soli de economie te hebben en te we ten dat mijn pensioen veilig is gesteld. Dat miljoen heb ik niet nodig, laten ze met dat geld de voorzieningen maar bekostigen." Haakon Gilje Aarseth (30), architect: „Ik heb wel eens gelezen dat al het geld in deze spaarpot precies genoeg zou zijn om de hele we reld van schoon drinkwater te voorzien. Als dat waar is, mag het van mij morgen worden uitgege ven. Maar anders vind ik dat de miljoenen mooi kunnen blijven waar ze nu staan. Sparen is lange termijn denken en zo hebben de generaties na ons er ook nog iets aan. Van de andere kant is het overbodige luxe zo'n spaarpot te hebben. Het gevaar is dat we lui worden en niet aan creatieve op lossingen denken, er is toch geld genoeg." Anette Lande (22), student biotechnologie: „Ha, student en miljonair, dat klinkt best leuk. Je zou denken dat studenten altijd meer geld no dig hebben. Maar eerlijk gezegd heb ik aan een studiebeurs van 7000 kronen per maand en een bijbaantje in de zomer genoeg. Mijn aandeel in het oliefonds zou daarom wel gebruikt mogen wor den voor milieuonderzoek. En aan de verbetering van het spoor net. Het is fijn dat ik me geen zor gen hoef te maken over de toe komst. Mijn pensioen staat mooi al vast." Aanbiedingen West USA in 2014 ALL-IN CamperTrip San Francisco AutoTrip Westcoast Palet AutoTrip Doets Golden Favorites Do it like Doets Kom langs in Heerhugowaard voor: IVIeer informatie: De kliniek zocht met spoed een behandelplek voor de man in een staatsziekenhuis, net als voor ne gen andere patiënten die in le vensgevaar verkeerden. Ook stuur den de doktoren een brandbrief aan minister Georgiadis van Volksgezondheid. Daarin schreef de kliniek dat geen enkel zieken huis de patiënt wilde opnemen omdat ze niet voor de kosten wil den opdraaien. Ook van de minis ter kwam geen reactie. De afgelopen jaren hebben vrij willigers en gepensioneerde art sen naar schatting in heel Grie kenland enkele tientallen zogehe ten sociale klinieken opgericht. Ze zijn bedoeld voor onverzeker de Grieken en migranten, die al leen voor spoedgevallen nog in een staatsziekenhuis terecht kun nen. Hun aantal is door de crisis sterk ROME - Het Italiaanse rampschip Costa Concordia wordt in juni weggesleept bij het Toscaanse ei land Isola del Giglio. Dit heeft het hoofd van de Italiaanse burgerbe scherming, Franco Gabrielli, giste ren bekendgemaakt. Dockwise, een dochteronderneming van het Nederlandse bergingsbedrijf Bos kalis, kreeg in oktober al de op dracht het schip weg te slepen. Waar naartoe, moet nog worden beslist, uiterlijk in maart. Twaalf havens in zes landen dingen mee naar de opdracht om het wrak van het cruiseschip te ontmante len. Bij de ramp op 13 januari 2012 met het cruiseschip kwamen 32 mensen om het leven. Afgelopen herfst is de gekapseisde Costa Concordia weer rechtop getrok ken. Kapitein Francesco Schettino wordt voor de rechtbank in Gros- seto berecht voor zijn rol bij de ramp. Het schip voer te dicht langs de kust en raakte een rots. BRUSSEL jUBA BRUSSEL Gas en olie maken alle door onze correspondent Windy Kester Een groepje theoretische miljo nairs neemt het er van aan boord van een cruise naar Spitsbergen. Op papier zijn alle Noren miljo nair, nu er in een spaarpotje voor olie- en aardgasbaten ruim vijf bil joen kronen zit. foto HH Inclusief 5 sterren camper. Vrijheid =blijheid. Inclusief 0.a.Yosemite, Bryce, Monument Valley LA Alle ultieme hoogtepunten van zuidwest Amerika inl reis! 17 dagen vanaf 24 dagen vanaf 17 dagen vanaf 28 dagen vanaf Informatieve Themapresentaties Ervaren reisspecialisten Car Camper village 3 campers ter bezichtiging Prijzen vanaf en per persoon. Zet-en/of drukfouten onder voorbehoud. Actuele reisinfo en voorwaarden leest u op www.jandoets.nl/wegener door onze correspondent Thijs Kettenis ATHENE - In Griekenland is ophef ontstaan over de dood afgelopen week van een 66-jarige onverzeker de kankerpatiënt. Volgens de vrij- willigerskliniek waar hij in oktober had aangeklopt, wilde geen enkel staatsziekenhuis de man behande len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6