volgende keer www.dejongintra.ni Komedie Export van klassieke auto's vorig jaar enorm gestegen BINMPNLAND 5 —Lik TOMMY WIERINGA Verre Steden reizen reizen Bus reizen WSêÊêvÊÊÈXM ^SSPBWSSWïlSA reizen ofga Auto reizen Vlieg reizen Vanaf 1 juli dit jaar zijn bijstandsge rechtigden ver plicht om een te genprestatie te le veren voor hun uitkering. De verzorgingsstaat wil iets terug. Als je met een half oor luistert, klinkt het flink, solide; de gra tis jaren zijn voorbij, iedereen moet een bijdrage leveren. Het menselijk kapitaal moet in be weging gehouden worden, als stof dat niet mag neerdalen. Jonathan Witteman, verslagge ver van de Volkskrant, bezocht onlangs de Amsterdamse Dienst Werk en Inkomen. Een deel van de Amsterdamse werklozen wordt 32 uur per week verplicht om nietjes uit Met «le vraag om een tegenprestatie voor een uitkering, bouwt de overheid een reusachtig toneel waarop arbeid wordt geïmiteerd dossiers te halen en pagina's te tellen, takken te rapen in het bos en de schoenen te poetsen van hen die de takken hebben geraapt In het spoor van profes sionele schoonmakers maken ze gebouwen nogmaals schoon. Dag in, dag uit. Ze vol doen niet aan het profiel van de doorgewinterde uitvreter maar verloren hun werk door de crisis. Hoe lang ze onbetaald scha duwwerk moeten doen, is on bekend, ze zijn voor onbepaal de tijd aan de DWI toegewe zen. Het curriculum brengt hen zogenaamd werknemers vaardigheden bij, zoals 'op tijd komen, je aan afspraken hou den, gezag aanvaarden, samen werken, omgang met collega's'. Wie zich niet aan de regels houdt of zich aan het protocol onttrekt, wordt gekort. Ook samen lunchen is ver plicht. Een vrouw die liever al leen zit, dreigt dertig procent van haar uitkering te verliezen. De sfeer van het heropvoe dingskamp; we vermoeden de hand van de Partij van de Ar beid. Met de vraag om een tegenpres tatie voor een uitkering, bouwt de overheid een reusachtig to neel waarop arbeid wordt geï miteerd. Een leger figuranten wordt op de been gebracht om werk te doen dat niet bestaat. Nutteloze herhalingsoefenin gen die de geest afstompen. 'Om toch een werksfeer te kun nen creëeren, werken we met dossiers', zegt een DWI-mede- werker. De nagebootste werk sfeer van afgeschreven dos siers, o Kafkaëske gruwel. In de gebogen gestalten van de paginatellers en nietjespulkers zien we de schaduwen van Ta taren op de Krim, waar Cathari- na de Grote in 1787 werd rond geleid door opperbevelhebber Grigorij Potemkin. De Neder landse arts Pieter van Woensel was erbij en tekende de Potem- kin-dorpen helder voor ons uit: 'Langs de kant van de weg (vooral in de vlakte tussen Ach- med-sjed en Bachtsjisaraj) plaatste men op bepaalde af stand Tataren, die bezig waren het land te bebouwen. In Bachtsjisaraj liet men winke liers van elders komen om een indruk te geven van handel, be drijvigheid en welvarendheid. Men bouwde haastig voorge vels van huizen, waarachter niets stond. Speelde men ooit komedie zo in het groot?!' Op de Krim werden de Tataren van hun schijnbezigheden ont slagen zodra de keizerin en haar gevolg voorbij waren, in Nederland gaat het werk voor onbepaalde tijd door. ben destijds een brief gekregen waarin de overheid schreef dat ze geen belasting meer hoefden te betalen; nu moet dat toch opeens. De stichting stapt binnenkort zeer waarschijnlijk naar de rech ter om de maatregel ongedaan te maken. Autobelangen zegt inmid dels steun te hebben van 'duizen den mensen' die bereid zijn een rechtszaak financieel mogelijk te maken. Om de 'vijandige' houding te ke ren, heeft Fehac de Unesco ge vraagd de auto's op de werelderf goedlij st te plaatsen. „Het gaat om erkenning van ons mobiele erf goed. We vragen geen extra geld voor beheer, maar willen niet meer tegengewerkt worden", zegt De Boer. Hij acht de kans groot dat de VN-organisatie instemt met de plaatsing. ZOETERMEER - De export van oldti mers is vorig jaar met 128 procent toegenomen. De uitvoer van per sonenauto's van 25 jaar en ouder steeg naar 14.115 wagens. Dat meldde VWE voertuiginformatie en -documentatie gisteren. De ex porthausse komt vooral door de nieuwe belastingmaatregel waar door voor veel klassiekers wegen belasting betaald moet worden. Inmiddels zijn honderden oldti mers omgebouwd van lpg naar benzine. Daarmee besparen de ei genaren geld, want voor benzine auto's geldt een verzachtend regi me. De RDW heeft in de laatste weken van december dagelijks ruim honderd klassieke oude lpg-auto's 'omgekeurd', normaal zijn dat er enkele per week, aldus een woordvoerder. De sloop van klassieke wagens ging vorig jaar met 60 procent om hoog naar ruim 7300. Het aantal mensen dat zijn oldtimer schorst, zodat hij de auto niet mag gebrui ken maar ook geen motorrijtui genbelasting hoeft te betalen, is vorig jaar met ruim 10 procent toe genomen naar 129.500, met een duidelijke piek in december. Ne derland telde vorig jaar 305.000 auto's van 25 jaar en ouder. ZATERDAG 11 JANUARI 2014 straks voor elite I Bel 0180-457 803 naar uw ANVR reisbureau p WÊè IllÉPJé¥,RHn lü Reissom exclusief 17,50 reserveringskosten, 2,50 calamiteitenfonds en eventuele vluchttoeslagen f W0Ê

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5