Dankzij internet kan iedereen overal gelezen worden. Duizenden Nederlanders zijn aan het bloggen geslagen. Zoals Pascale Bruinen, in het dagelijks leven officier van justitie in Maastricht. Met haar weblog Coolcolumns verbindt ze zich met mensen die ze normaal gesproken nooit zou ontmoeten. SPECTRUM 7 serie: De Verbinding #2 rug te krijgen. Ik heb geschreven over het overlijden van mijn vader en over het afscheid nemen van het ouderlijk huis. Het schrijven was voor mij een vorm van verwerking. De laatste keer dat ik door het ouderlijk huis ging voordat het echt verkocht zou wor den, dat was heel zwaar voor mij. Met een daarna heb ik gedacht: dat moet ik opschrijven nu ik het nog voor me zie, de beelden en wat ik daarbij ge voeld heb. Het was niet makkelijk om het op te schrijven. Maar het voelde aan als een manier om dit verdriet enigszins te verwerken. „Als er geen internet was geweest, had ik die ervaring waarschijnlijk aan een heleboel mensen verteld. Dankzij mijn weblog kunnen wildvreemden nu dus meeleven. Daar is niks mis mee. Met internet wordt het persoon lijke het algemene. Het is het persoon lijke dat mensen herkennen. Ik heb op die stukjes over mijn vader heel veel reacties gekregen. Mijn ervaring is dat hoe meer je er van jezelf inlegt, hoe kwetsbaarder je je opstelt, hoe meer je prijsgeeft, hoe meer mensen daar voluit op reageren. Vanuit hun hart. Op een manier waarop ik er wat aan heb. Maar het werkt dus ook de andere kant op. Mensen die me schre ven: 'Ik liep met je mee, door dat hele huis'. Ze gingen mee op die emotione le reis." Bruinen vindt het nog steeds een enorme ervaring dat je zo met men sen kunt communiceren. „Dat ze reac ties sturen waarin ze schrijven hoe leuk ze mijn stukjes vinden of dat ze tot tranen toe geroerd zijn. Dat geeft een enorme kick. Ik krijg veel feed back van mensen. Over emotionele za ken. Maar ook vragen ze of ik niet iets kan schrijven over mensen die slecht gekleed gaan. Met bloggen krijg je die connectie. En je leert ervan. Ik heb contact met een vrouw die zelf ook een blog heeft. Ik reageer wel eens op haar en zij wel eens op mij. Ik ken die hele vrouw niet. Maar er ontstaat toch een soort band. Een geestelijke band." Ze heeft nog een ander blog, Cruise- craving. Op die plek schrijft ze over één van haar passies, reizen. Ter intro ductie heeft ze voor de bezoekers een lijst gemaakt met maar liefst 28 pun ten die de voordelen aangeven van Pascale Bruinen een cruisereis. „Cruises doen iets met me. Het klinkt zweverig, maar ik word er heel zen van. Alsof al je zin tuigen open gaan staan. Het is al span nend om uit te varen. Ik voel me dan als een spons, die alles wil absorberen wat in de omgeving gebeurt. Nieuwe oorden. Andere geuren. Klanken. Avontuur. Andere mensen ontmoe ten. Andere culturen. Het buitenle ven. Nieuwe mensen. En daarin maak ik via mijn blog dus ook weer een con nectie met gelijkgestemde mensen." De waardering die ze kreeg voor haar blogs zorgde ervoor dat Bruinen een column kreeg in het Algemeen Dag blad. „Ik wilde altijd al graag over mijn werk schrijven. Het publiek kent alleen de magistraat in de zwarte jurk in de zaal, die wat declameert. Maar wat het werk van een officier allemaal inhoudt en wat het met je doet, daar weet de gemiddelde mens heel wei nig van. De persoonlijke beleving van het vak. Ik vroeg mij af of ik wat ik in mijn blogs al deed, ook kon doen met mijn ervaringen in het vak. Omdat daar ook emoties bijkomen. In de rechtbank moet ik mijn emoties op een professionele manier uiten. Ik kan me daar natuurlijk niet laten gaan en in snikken uitbarsten. Maar ik kan wel emoties in een requisitoir leggen. Ik zou er acuut mee ophouden op het moment dat wij geacht worden als ro bots ons werk te doen, zonder er enig menselijk gevoel in te leggen." Het Openbaar Ministerie gaf groen licht voor de columns, maar verbond er wel restricties aan. „De privacy van alle betrokkenen moet voorop staan. Ik schrijf niet over wat nog onder de rechter is. Ook niet over politiek getin te discussies. En zelf wil ik voorko men dat ik word gezien als een spreek buis voor al mijn collega's. Ik schrijf als officier, dat is mijn werk. Maar ik schrijf ook nadrukkelijk als Pascale Bruinen, die iets heeft meegemaakt." Ze schrijft over de emotionele tafere len in de slachtofferkamer. Daar kun nen mensen die slachtoffer zijn van geweld of zedendelicten hun verhaal doen en zich laten voorlichten over wat hen te wachten staat in de rechts zaal. „Dat hakt er nogal eens in, voor al als het om kinderen gaat. Ik maak regelmatig kippenvelmomenten mee, ook wij zitten met emoties en dat wil ik aan de mensen thuis meegeven. En er zijn mensen die vloekend en schel dend de zaal verlaten, allerlei dingen naar je roepen. Niet dat ik dan als een geslagen hond naar huis ga. Maar soms heb ik wel iets van: als ik straks het pand verlaat, kijk ik wel even extra goed om me heen. „Ik zie vanuit mijn beroep een deel van de samenleving dat niet al te mooi is. Het schrijven en bloggen over leuke dingen, luchtige dingen, vrolijke dingen, ontroerende dingen, niet-juridische dingen, dat is een heel mooie aanvulling op mijn werk. Dat heb ik als mens ook echt nodig." ZATERDAG 11 JANUARI 2014 Internet bestaat twintig jaar. Wat begon als een militair netwerk, ontwikkelde zich via Amerikaanse universitei ten tot een digitale wereld waaraan niemand zich meer kan onttrekken. Volgens deskundigen is dit nog maar het begin. De participatiemaatschappij van morgen wordt gestuurd door technologie. Brengt het ons louter gemak en geluk, of ook gevaar? In de serie De Verbinding vertellen pioniers, profeten en 'gewone' webgebruikers over hun virtuele wereld en wat deze met hen doet. Vandaag de tweede aflevering: de weblogs. Internet als middel om je denken en doen met iedereen te delen. Pascale Bruinen (Kerkrade, 1964) studeerde Nederlands Recht aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Na haar studie doceerde ze aan de zelfde universiteit twee jaar Volken recht en Recht der internationale organisaties, waarna ze in Los Angeles op een groot advocaten kantoor werkte als 'litigation para legal', een advocaat die juridisch voorwerk doet bij rechtszaken over geschillen. Van 1991 tot 1998 was ze advocaat in onder meer arbeids- en familie recht en letselschadezaken. Halverwege 1998 stapte ze over naar het Openbaar Ministerie en werd ze officier van justitie bij het arrondissementsparket Maastricht, tegenwoordig het parket Limburg. Ze hield zich bezig met slachtoffer zorg, zedenzaken en huiselijk ge weld. Bruinen woont samen en is moeder van een zoon en een dochter. reageren? spectrum@depersdienst.nl foto Annemiek Mommers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59