SPECTRUM 5 inzichten geven en pastorale ruimte scheppen. Kijk naar wat hij over homoseksualiteit heeft gezegd: 'Als het goede mensen zijn, wie ben ik dan om te oordelen?' Hij zegt niet: het is mij allemaal best, maar hij oordeelt niet. Zeker, ik herken me daarin." Hoe is het mogelijk dat een voor zeer conservatief gehou den kardinaalscollege zo'n paus kiest en wordt hij nu, zo als verondersteld, alweer bedreigd? „In de periode vóór een conclaaf komen alle kardi nalen - ook die van 8o jaar en ouder die niet meer mogen stemmen - bij elkaar om een profiel op te stellen. Ik denk dat er toen dit profiel uitgekomen is. Dat is niet zozeer een kwestie van conservatief of progressief. De kardinalen vragen zich heel gewe tensvol af wat voor paus de kerk en de wereld van daag nodig hebben. Hun keuze getuigt van wijs heid, onafhankelijkheid en verantwoordelijkheid. Of de paus bedreigd zou worden door de maffia, on der meer omdat hij schoon schip heeft gemaakt bij de bank van het Vaticaan, weet ik niet. Het verhaal komt, zover ik weet, uit één bron, van één Italiaan se krant. Laten we hopen dat het zo'n vaart niet loopt." Achteraf jammer dat we de paus in 1985 niet naar Oudenbosch gehaald hebben Er lijkt weer een beweging op gang te komen om de paus in Nederland uit te nodigen. Verstandig na de rampzalige ervaring van het pausbezoek van 1985? „Het is een andere tijd, ik vind het een uitstekend idee. Ik heb begrepen dat bisschop Punt de paus in Amsterdam wil uitnodigen en dat pastoor Praising van Oudenbosch hem naar de basiliek wil halen. Ze ker, in 1985 heeft Oudenbosch zich ook erg inge spannen om de paus te krijgen. Wij, de bisschop pen, vonden dat toen niet zo in het programma pas sen. De paus ging wel naar Den Bosch, waar zijn be zoek op een grote teleurstelling uitliep. Ik zie nog vanuit de helikopter - mijn enige helikoptervlucht - die lege binnenstad van Den Bosch. Achteraf jam mer dat we paus Johannes Paulus 11 toen niet naar Oudenbosch gehaald hebben. Wij zouden hem veel hartelijker hebben ontvangen. Een herkansing zou mooi zijn, ik vind het een goed idee." ZATERDAG 11 JANUARI 2014 het leven Emeritus-bisschop Ernst: 'Het is echt een zegen dat we deze paus hebben gekregen. Hij wil niet bedisselen, maar inzichten geven en pastorale ruimte scheppen. foto Ramon Mangold/het fotoburo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57