Rond haar honderdste geboortedag inspireert Etty Hillesum meer dan ooit. Haar leven staat deze maand centraal in tal van herdenkingen. Tk wil iets doen voor het nageslacht'. SPECTRUM 3 actueel Als 9-jarige jongen schuift Klaas Sme- lik (63) van tijd tot tijd heimelijk het bureaulaatje van zijn vader open. Hij kijkt dan in een van de elf schoolcahiers, volgeschreven met inkt, hier en daar ook met pot lood, in een vrijwel onleesbaar hand schrift. „Dat S. kon ik lezen. Ik dacht dat het om mijn vader ging, dat het een afkorting van zijn achternaam was." Het blijkt een - begrijpelijke - vergissing. Smeliks vader, ook Klaas geheten, heeft in 1936 een 'korte, zeer vurige' relatie met Etty Hillesum, maar de S. betreft Julius Spier, een an dere geheime liefde van de schrijfster van oorlogsdagboeken. Voordat zij op 29-jarige leeftijd in het concentratie kamp Auschwitz-Birkenau sterft, heeft de Joodse vrouw haar diepste ge dachten toevertrouwd aan dit, inmid dels broos geworden, papier. Vele jaren later raakt ook Klaas Smelik junior gefascineerd door Hillesum. „Ik bekeek haar cahiers als niemand in de buurt was. Ik durfde er anders niet aan te komen. Haar schriftjes waren magisch voor mij, maar ook wel lugu ber. Want het ging om gedachten die waren opgeschreven door iemand die kort daarna in Auschwitz was ver moord. Het was alsof je in een graf aan het graven was." Op zondag 8 maart 1941 begint Hil lesum aan haar notities, waarvan een van de latere schriftjes verloren gaat. 'Vooruit dan maar!' zijn de eerste woorden, waarmee ze aangeeft dat het haar moeite kost haar geremdheid opzij te zetten om zich te gaan uit drukken op 'een onnozel stuk lijntjes papier'. Ze stapt echter vlot over haar schroom en schaamte heen. Vrijwel dagelijks, af en toe meerdere keren per dag, schrijft ze in de schriftjes, tot ze op dinsdag 13 oktober 1942 in het doorgangskamp Westerbork de laat ste regels noteert: 'Men zou een pleis ter op vele wonden willen zijn'. In eerste instantie zijn Hillesums pen nenvruchten erop gericht om los te komen van de chaos en gekte in het gezin waarin ze opgroeit en waardoor ze een 'verstopte ziel' had, zoals ze het zelf noemt. Ze schrijft openlijk over haar erotische gevoelens voor oudere mannen en maakt gewag van de steelse affaires die ze heeft terwijl ze samenwoont met de vele jaren oudere Han, die ze ook wel 'Pa Han' noemt. Hoewel om haar heen de ont beringen en gruwelijkheden van de Tweede Wereldoorlog toenemen, maakt Hillesum daar, in tegenstelling tot in haar tientallen brieven, in haar dagboeken nauwelijks melding van. Ze spiegelt het oorlogsgeweld veel meer aan haar eigen belevingswereld. Ze werpt vragen op als: hoe terecht is het de Duitse bezetter te haten, zo lang we zelf ook haat koesteren? En: waarom doen mensen elkaar dit aan? De diepgang van haar spirituele zoek tocht begeestert honderd jaar na haar geboorte nog altijd miljoenen lezers wereldwijd. In Frankrijk en Italië is Hillesum enorm populair, maar ook in eigen land staat de schrijfster deze maand weer centraal in boeken en herdenkingen. Ze beïnvloedt pos tuum levens en carrières, precies zo als zij dat wilde. Dat is bij uitstek ook het geval bij Klaas Smelik. „Bij ons thuis was het altijd Etty dit en Etty dat. Zij was niet alleen bevriend met mijn vader, maar werd ook hecht met mijn halfzus Johanna, Jopie in de dag boeken. Etty was voor mij een soort overleden tante, over wie meer werd gesproken dan over levende tantes." Ook al krijgt Smelik de oorlogsverha- len met de paplepel ingegoten, het is niet de hoofdreden dat hij hoogleraar Hebreeuws en jodendom aan de uni versiteit van Gent wordt. „Dat heeft te maken met een voorval dat type rend was voor Etty Hillesum en dat mijn vader mij als kind al vertelde en dat hij nooit had kunnen verwerken. Het ging om haar weigering onder te duiken, omdat Etty het lot van haar volk wilde delen." Vanaf het moment dat zijn vader dat verhaal vertelt, weet Smelik dat hij meer aan de weet wil komen over het lot van het Joodse volk en waarom Hitier het koste wat kost wilde uitroeien. Smelik was aanvankelijk te jong om zich te realiseren dat de 'familiaire' band met Hillesum hem met een bij zondere taak zou uitrusten: het ver breiden van haar gedachtegoed. Een diepe wens die zij in haar dagboeken optekent: 'Ik zou lang willen leven, om het later alles tóch nog eens te kunnen uitleggen. En als me dat niet vergund is, welnu, dan zal een ander het doen. En dan zal een ander mijn leven verder leven, daar waar het mij ne is afgebroken. Daarom moet ik het zo goed en zo volledig en zo over tuigd mogelijk leven tot de laatste ademtocht, zodat diegene die na mij komt niet helemaal opnieuw hoeft te beginnen en het niet meer zo moei lijk heeft. Is dat ook niet iets doen voor het nageslacht?' De missie om Hillesums kennis, in zichten en ervaring met zo veel moge lijk mensen te delen, strandt aanvan kelijk. Een buurvrouw brengt de dag boeken direct na de oorlog naar Klaas Smeliks vader, maar die slaagt er niet in ze gepubliceerd te krijgen. Smelik junior moet nu lachen om al die rede nen die de uitgeverijen ter motivering van hun weigering hadden bedacht. „Haar dagboeken en de twee brieven die zij vanuit kamp-Westerbork schreef, zouden te filosofisch zijn." De echte reden was volgens Smelik dat Nederland niet zat te wachten op clementie voor de Duitse bezetter. „Als Duitsland in de jaren vijftig een voetbalwedstrijd won, werden in Zandvoort bij alle Duitse auto's de banden lek gestoken. De haat leefde toen nog heel sterk. Verder wilde men vooral graag horen over de gru welijkheden van de oorlog, maar die staan niet in Hillesums dagboeken." Pas in 1981 slaagt hij erin een deel van haar teksten te laten uitgeven. Vijf tien jaar later richt hij in Gent het Etty Hillesum Onderzoekscentrum op. Inmiddels is het tijd geworden de generatie aan te spreken die geen per soonlijke band heeft met de Tweede Wereldoorlog en geen specifieke ken nis heeft over die periode. Smelik komt daarom volgende week met een nieuw boek - Ik zou lang willen leven - speciaal voor 16-, 17- en 18-jarigen. De hoogleraar schreef het boek samen met kinder- en jeugdboekenschrijf ster Janny van der Molen. Van der Molen (45) studeerde af op Etty Hillesum en is exemplarisch voor de mensen op wie Hillesums oeuvre een grote impact heeft. Zij las op haar 18e Het verstoorde leven - het eerste boek, met een selectie van tek sten van Hillesum - op aanraden van een vriendin. „Geen ander boek heeft sindsdien mijn leven zo op zijn kop gezet als de dagboeken van Etty Hil lesum", vertelt ze. Vanuit een klein Fries dorp is Van der Molen in die periode net naar Utrecht verhuisd en raakt daar al op haar eer ste dag verliefd. „Ik was in emotionele zin een beetje de weg kwijt en daar om geïnteresseerd in hoe Etty met dat gevoel omging. Ze schrijft dat ze de man op wie ze verliefd was, haar the rapeut Julius Spier, wilde hebben. Maar ze wist dat dat niet kon. Kunnen we die liefde niet omzetten naar een liefde zonder dat hebben, peinst ze. Misschien wel naar een liefde voor al le mensen. En dan vraagt ze zich af hoe dat met de bezetter zit, kan ze die wel liefhebben eigenlijk? Ik werd op gevoed met pasklare antwoorden, Hil lesum leerde mij te leven met vra gen." Van der Molen voelt zich sindsdien ge roepen de woorden van Hillesum, waarmee de Joodse vrouw wilde bij dragen aan een betere wereld na de oorlog, door te geven. „Hillesum wil de niet haten, ook al haatten anderen haar. Zij weigerde een indeling te ma ken in goede en slechte mensen. Was zij eigenlijk zo veel beter dan een Duitse soldaat? Zij laat ons zien dat er ook nu nog geen klip en klare ant woorden zijn op de levensvragen waar uitgerekend jong volwassenen in onze verharde samenleving tegen aan lopen. Hooguit dat de antwoor den, als die er al zijn, in jezelf zitten." ZATERDAG 11 JANUARI 2014 nog en haat door Dora Rovers Grote foto: Etty Hillesum op een ongeda teerde foto. Kleine foto: De schrijfster aan de tafel, waar ze haar dagboeken schreef, uitkij kend over het Museumplein, vermoede lijk begin jaren veertig. foto's Hollandse Hoogte Etty Hillesum (geboren 15 januari 1914 in Middelburg) verhuist op 10-jarige leeftijd met haar ouders naar Deventer. Als ze 18 is, gaat ze rechten en Slavische talen studeren in Amsterdam. In 1936 heeft ze een korte relatie met de oud-zeeman en schrijver Klaas Smelik. Later woont ze samen met de veel oudere Han. Ze raakt verliefd op haar therapeut Julius Spier, een 54-jarige Joodse ex-bankier, die nazi-Duitsland is ont vlucht. Spier werkt als psychothera peut en zet Hillesum aan tot het schrijven van dagboeken, waarin hij zelf veelvuldig voorkomt als S. In 1942 gaat ze bij de Joodse Raad in Amsterdam werken. Ze verruilt haar administratieve baan echter voor maatschappelijk werk in kamp Westerbork. Etty Hillesum sterft op haar 29e in Auschwitz-Birkenau. janny van der Molen en Klaas Smelik - Ik zou lang willen leven; over de dagboeken en brieven van Etty Hillesum, 1941-1943. Uitgeverij Balans, 17,50 euro. reageren? spectrum@depersdienst.nl De Drukkerij in Middelburg houdt vrijdag 17 januari vanaf 13.30 uur een middag in de Burgerzaal van het stadhuis rondom de viering van de honderdste geboortedag van Etty Hillesum. Het boek Ik zou lang willen leven van Klaas Smelik en Jan ny van der Molen wordt deze mid dag gepresenteerd en actrice Julika Marijn geeft een voorstelling. De uit gever overhandigt een eerste exem plaar aan burgemeester Harald Berg- mann van Middelburg. Toegang is gratis; na afloop van de bijeenkomst om 15.00 uur is er gelegenheid om het boek te laten signeren. Het Étty Hillesum Onderzoekscen trum houdt van 13 tot en met 15 ja nuari in Gent een internationaal con gres om haar honderdste geboorte dag te herdenken. Er zijn sprekers en toneelvoorstellingen. Informatie: www.ehoc.ugent.be/Congress2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55