Er zijn er altijd bij die het willen verzieken 111 TAide STELLING Laatste kans voor de fanatieke fans SPORTFOTO VAN DE WEEK SPORT 45 Bij het bekerduel Ajax-Feyenoord mogen nog geen uitfans aanwezig zijn. Na de zomer mogen aanhangers wel weer meereizen. Het was heerlijk rustig de afgelopen jaren rond de wedstrijden tussen Feyenoord en Ajax. Waarom zou je daar de komende periode iets aan wil len veranderen? Daar komt vroeg of laat wéér gedonder van. Het is beter de periode zonder uitfans flink op te rekken. Er zijn in het recente verleden diverse veldslagen geweest tussen de aanhan gers van Ajax en Feyenoord. Die van 1997, waarbij Carlo Picornie werd doodgeslagen, en die van 2005, waar bij beide kampen rond een duel in Rotterdam een spoor van vernielin gen achterlieten, zijn de grootste ge weest. Het was in die jaren en de tus senliggende periode heel gewoon dat het misging. De rellen hoorden bij de Klassieker. De ME kon de totale los bandigheid alleen maar gadeslaan. Weet u wat die oorlogen - met hoog uit duizend man aan beide kanten - de samenleving heeft gekost? Zeker tonnen. Misschien wel miljoenen. Het is ondoenlijk om het na te rekenen. Maar een feit is dat u en ik daar voor hebben moeten opdraaien. Wij heb ben met z'n allen de politie-inzet, het repareren van de schade en tal van andere kosten betaald. Gelukkig grepen de overheid en de KNVB in. Ze besloten dat er vijf jaar geen uitfans mee mochten naar de on derlinge duels van Ajax en Feye noord. En iedereen zag in dat dat goed was; de rust keerde terug en er werd een hoop geld bespaard. Volgend seizoen mogen de uitfans er weer bij zijn in de Kuip en de Arena. Dan zit de straf erop. Als het aan de burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam had gelegen, waren er bij het onderlinge bekerduel van 22 ja nuari al Feyenoord-aanhangers mee gereisd. Maar de besprekingen daar over liepen spaak. Na de zomer is het hek wel weer van de dam. Dan gaat men allemaal re geltjes opstellen. Controle hier, contro le daar, mits hier, mits daar. Maar er zijn er altijd die het willen blijven ver zieken. Het is dan weer wachten op de eerste tik, de eerste brandbom, de eerste veldslag, de eerste dode... Roeland van Vliet -- DE STELLING UW MENING Vijfjaar lang waren de fans van de uitspelende clubs niet welkom bij de duels tussen Ajax en Feyenoord. Na de zo veelste ongeregeldheden besloten de burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam in 2009 dat het maar eens afgelopen moest zijn met al dat geweld tijdens de meest beladen der by van Nederland. De straf van vijf jaar zit er bijna op. je mag toch ho pen dat de fans van beide clubs in middels wel wat geleerd hebben van deze zware straf. Sowieso is het de laatste jaren relatief rustig voor en tijdens de meeste wedstrijden in de eredivisie. Grote veldslagen zoals in het verleden zijn uitgebleven. En dat ondanks de opkomst van sociale me dia, waarin het makkelijker is gewor den om snel grote groepen te mobili seren voor een confrontatie. Of kijkt de politie stiekem mee en kunnen ge weldsuitbarstingen sneller in de kiem worden gesmoord? Feit blijft dat grote wanordelijkheden de afgelo pen jaren tijdens Ajax-Feyenoord en Feyenoord-Ajax zijn uitgebleven. Het bekerduel tussen Ajax en Feye noord is daarom een mooi meetmo ment om te kijken of de beide suppor- tersgroepen daadwerkelijk hun leven hebben gebeterd. En of ze het weer aankunnen om samen in één stadion te zitten zonder dat de ME in actie hoeft te komen voor een veldslag bin nen of buiten de Arena. Bovendien is het vijf jaar later veel eenvoudiger geworden om gewelds misdrijven vast te leggen op camera en misdadigers op te sporen. De drempel om over de schreef te gaan is daardoor een stuk groter. Een regis tratieplicht kan ook helpen. Laat alle fans van de bezoekende club een con tract tekenen waarin staat dat wie zich niet aan de regels houdt een boe te krijgt van tienduizend euro. Er zul len waarschijnlijk een stuk minder treinen en bussen worden gesloopt. Onder bepaalde voorwaarden zijn de bezoekende fans dan weer wel kom. Want ook zij hebben recht op een laatste kans. Het kan de sfeer in het stadion ten goede komen. Want enige rivaliteit hoort bij het voetbal. Maurice Steketee ZATERDAG 11 JANUARI 2014 T '-j-t-O'fp PPT" LISSABON - De kist van Eusébio da Silva Fer- dion van Benfica. De hele voetbaltempel in ooit van Portugal, die een dag eerder op l^dclLo IC CCI rejra Qp maantjag 6 januari op een vergul- Lissabon zat vol met mensen die de laatste 71-jarige leeftijd overleed. Hij werd die maan den verhoging op de middenstip van het sta- eer wilden brengen aan de beste voetballer dag ook begraven, foto Hollandse Hoogte Feyenoord-fans zijn weer welkom in Arena bij bekerduel met Ajax Reageer op pzc.nl/sport De sportkeuring moet verplicht worden EENS ONEENS 13% 87%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45