42 SPORT Een sportclub kan niet zonder bestuur en een bestuur kan niet zonder voorzitter. Was het vroeger een erebaan waar soms om gevochten werd, tegenwoordig is het bij veel verenigingen een hele speurtocht om nieuw kader te vinden. „De eisen zijn tegenwoordig zwaarder en het takenpakket wordt steeds uitgebreider", zegt Patrick Vader van SportZeeland. SV Walcheren fig IfIVoorzitter: vacant Secretaris: vacant I Penningmeester: vacant door Willem Adriaansens en Maurice Steketee Taken van een bestuur Bij voetbalvereniging SPS op Tholen doen ze het al zeker vijfjaar zonder voorzitter. Maar echt wakker lig gen ze er niet van. „We zijn ook niet echt bc- tief op zoek, want het is een beetje een besmette functie bij ons", legt secreta ris Ab van de Belt uit. Er waren tijden dat leden in de rij ston den om voorzitter te worden van de plaatselijke voetbaltrots. Een erebaan die goed op je cv staat, zo werd er gere deneerd. Maar die tijden zijn voorbij. 'Voorzitter: vacature' staat er op steeds meer websites van sportverenigingen te lezen. De voetbalclubs springen er uit. Daar zitten extreme voorbeelden tussen, zoals de SV Walcheren. Bij de Vlissingse voetbalvereniging zitten ze niet alleen zonder voorzitter, er is ook geen penningmeester en geen secreta ris. Het bestuur bestaat weliswaar uit zes mensen, maar de belangrijkste functies zijn vacant. „Eerst stopte de voorzitter ermee, vervolgens de pen ningmeester en zelf deed ik al een hele tijd het secretariaat", legt verenigings coördinator Jan Steenbakkers uit, die nu contactpersoon van de club is. Hij erkent dat het geen ideale situatie is dat het hele dagelijks bestuur ont breekt. En dat terwijl Walcheren geen kleine club is met drie senioren-, ne gen junioren-, twintig pupillenteams en één G-team. Bij SPS wordt de voorzitter nauwelijks gemist. De club weet zich prima te redden zonder boegbeeld. „Onder het bewind van de vorige voorzitter waren er veel conflicten. En sinds die ver trokken is, zorgen de penningmeester en ik voor het dagelijks bestuur. En dat is tot nu toe eigenlijk best goed gegaan", zegt secretaris Ab van de Belt. Die stelling lijkt door het ledenbestand bevestigd te worden. Van de Belt: „De vereniging telt momenteel ruim 180 le den. Dat zijn er nog nooit zo veel ge weest. Daar moet je natuurlijk wel bij vertellen dat in de dorpen Scherpenis- se en Poortvliet het religieuze klimaat zachtjes aan wat gematigder is gewor den. Daardoor gaan er meer jongeren De tijd dat de boekhouding op een sigarendoosje gedaan kon worden, ligt achter ons. op zaterdag voetballen." Hoewel de club niet lijkt te lijden onder de absen tie van een voorzitter, acht Van de Belt het wenselijk dat er één komt. „Veel mensen willen wel wat betekenen voor een club, maar zodra ze zich moe ten binden wordt het lastiger. Wij heb ben nu nog wel een adviseur en het zou prachtig zijn als die de functie zou bekleden." In totaal telt Zeeland zo'n tweedui zend sportverenigingen. Het betekent dat er zesduizend bestuursleden nodig zijn om de functies van voorzitter, se cretaris en penningmeester bezet te krijgen. Bij de Zeeuwse sportkoepel SportZeeland krijgen ze eveneens sig nalen dat het lastiger is voor een sport club om een volwaardig bestuur te vin den. „De eisen zijn tegenwoordig een stuk zwaarder en het takenpakket wordt uitgebreider bij veel clubs, zeker de grotere", zegt Patrick Vader, mana ger Sport en Bewegen. Volgens de landelijke sportkoepel NOCNSF draag je als bestuurder een grote verantwoordelijkheid. 'Een sport vereniging besturen doet u vrijwillig. Deze vrijwilligheid betekent echter geen vrijblijvendheid', staat te lezen in het rapport 'Sportvereniging en finan ciën' van NOCNSF. 'Als bestuurder wordt van je verwacht dat je op de hoogte bent van alle wet- en regelge ving.' Het kan een drempel zijn om je aan te melden als bestuurder. „Het takenpakket wordt ook steeds uit gebreider", constateert ook Patrick Va der. „Clubs zijn soms net bedrijven. Er is veel meer deskundigheid nodig dan vroeger. De tijd dat de boekhouding bij wijze van spreken op een sigaren- doosje gedaan kon worden, ligt achter ons. Tegenwoordig krijg je als club te maken met onderhoud van je complex dat je zelf moet zien te regelen, er is steeds minder geld beschikbaar en ook het vinden van vrijwilligers is lastig. De clubs worden geprofessionaliseerd. Er zijn ook al verenigingen waar ze met betaalde krachten werken, zoals bij Zeelandia Middelburg, waar een ver- Voorzitter: erebaan Verantwoordelijkheden en bevoegdheden Het bestuur heeft de dagelijkse leiding over de club. Het onderhoudt contacten met gemeente, vrijwilligers en leden. Het bestuur legt verantwoording af tijdens de wettelijk verplichte jaarlijkse algemene vergadering. Taakverdeling bestuur Een bestuur van een vereniging kent in ieder geval een voorzitter, secretaris en penningmeester, tenzij de statuten anders bepalen. Het is van belang dat vastligt welk bestuurslid welke taak vervult, omdat iedere bestuurder tegenover de vereniging verplicht is de aan hem opgedragen taken behoorlijk te vervullen. Bestuurdersaansprakelijkheid Een bestuurslid van een vereniging met volledige rechtsbevoegdheid is in beginsel niet persoonlijk aansprakelijk voor rechtshandelingen die hij namens de vereniging verricht. Bij een vereniging wordt het handelen van een bestuurslid aan de vereniging toegerekend en wordt het als een handelen van de vereniging beschouwd. Het bestuur is gezamenlijk verantwoordelijk voor de financiële verantwoording aan de algemene vergadering. De penningmeester is in de praktijk de uitvoerder en de deskundige op dit terrein. infographic Rob Paardekam bron NOCNSF foto Hollandse Hoogte Patrick Vader van SportZeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42