Weer zaak misbruik dat m'n man moet worden gestraft' op internei Nederland pakt uit met topzware Olympische delegatie IN HET NIEUWS 3 In november vliegen ze naar Ma rokko, richting kustplaats Agadir voor een late huwelijksreis. Haar man houdt haar paspoort en iden titeitskaart bij zich. „We hebben toen met z'n tweeën een leuke dag gehad, 's Avonds in het hotel zei hij dat hij een andere kamer wilde gaan regelen, omdat de dis co zo veel lawaai maakte. En hij wilde chips halen." Dat is de laatste keer dat ze hem ziet. Ze maakt zich ongerust, denkt dat hem iets is overkomen. Ze belt het ziekenhuis, de politie. De volgende dag krijgt ze te ho ren dat haar man in Marrakech op het vliegtuig is gestapt. Het enige wat ze kan denken, is: waarom? Waarom laat haar man haar ach ter zonder papieren, zonder tele foon? Ze spreekt hem nog één keer, zegt ze. Een kort telefoontje. „Hij gaf geen reden. Later heb ik via via gehoord dat ik een keer de was te lang in de machine had la ten zitten. En ik had gezegd dat een auto die we op het oog had den, beter bij mij dan bij hem pas te. Dat vertelde hij allemaal aan zijn moeder, maar niet aan mij. Hij wilde een slaaf, denk ik. Wat mij is gebeurd, is niet normaal in de Marokkaanse cultuur. Een vrouw is een diamant, die moet je goed behandelen." Via haar tante komt Ayada uitein delijk in contact met de Stichting Steun Remigranten, in Berkane. Die heeft inmiddels in Nederland een advocaat benaderd om haar bij te staan. Ayada wil haar spul len terug, waaronder haar gouden sieraden. Ze wil dat haar man wordt gestraft. „En ik wil schei den, liever vandaag dan morgen. Maar hij moet van mij scheiden, niet andersom. Anders heb ik straks nergens recht op." Nadat haar man haar achterliet, is ze teruggekeerd naar haar familie in Fez. Die steunt haar, en ze kon haar oude baan terugkijken. Maar verder komt ze niet vaak meer buiten, ze is in een sociaal isole ment geraakt. „Mensen kijken me aan, ik krijg vragen in de wijk, op mijn werk. Maar als ik de reden al niet ken, kan ik anderen ook niet uitleggen wat er gebeurd is." Er is geen lichamelijk contact ge weest tussen verdachte en slacht offers. De verdachte, een 40-jari- ge Amsterdammer zit al ruim een halfjaar vast. Justitie heeft tot dus ver geen ruchtbaarheid aan de zaak gegeven, omdat het onder zoek niet gebaat is bij publicitaire onrust, aldus het OM. In totaal heeft de politie pornogra fische beelden van seksueel mis bruik van circa vierhonderd kin deren gevonden op laptops, ge heugensticks, dvd's en een iPod. Het onderzoek, dat nog niet klaar is, strekt zich uit tot in België, Spanje en de VS. Tot nu toe hebben politie en justi tie 56 slachtoffers geïdentificeerd. Zij verwachten dat daar geen nieu we dossiers meer bij komen. Er zijn vijf aangiften binnengeko men van slachtoffers. De meeste slachtoffers zijn tussen de 12 en 14 jaar oud. Het merendeel daar van is jongen. De Amsterdammer benaderde on der valse namen kinderen in chat- rooms om hen aan te zetten tot seksuele handelingen. Hij chan teerde ze door te dreigen de beel den op internet te zetten of door te spelen aan familie. Volgens de aanklacht begon de man al in 2007 met deze praktij ken. De eerste melding bij de poli tie kwam in.2012, afgelopen voor jaar raakte het onderzoek in een stroomversnelling. Wasmachine, droger of vaatwasser kapot? Bel: 011S - 57- 24 2J- AANG Zelfheeft hij 'geen moment' over wogen thuis te blijven. En dus is minister-president Mark Rutte op 7 februari gewoon present bij de openingsceremonie van de Olym pische Winterspelen in het Russi sche Sotsji. Naast hem op de ere tribune zit koning Willem- Alexander. Koningin Maxima is er ook bij. En als de Spelen bezig zijn, wordt sportminister Edith Schippers (WD) ook nog ingevlo gen. Niet eerder in de recente geschie denis was Nederland zo ruim ver tegenwoordigd op de Spelen. Het woord 'topzwaar' is al gevallen. Koningin Beatrix volgde de ver richtingen in de sneeuw en op het ijs altijd vanuit haar paleis en feliciteerde medaillewinnaars met een gelukstelegram. Haar op volger Willem-Alexander is er voor het eerst als koning live bij, nadat hij bij voorgaande edities als prins van Oranje en Neder lands IOC-lid aantrad, vaak met Maxima aan zijn zijde. Nederland is een van de weinige landen die zowel het staatshoofd (de koning) als de regeringsleider (Rutte) stuurt. In Duitsland en België blijven beiden thuis. Vol gens Rutte zit de Nederlandse af vaardiging 'logisch' in elkaar. De Duitse bondskanselier Angela Merkel, zijn evenknie, laat bijvoor beeld altijd verstek gaan, net als bondspresident Joachim Gauck. Die traditie heeft Nederland niet. Zo was premier Jan Peter Balken ende steevast van de partij op de Spelen. En de koning is niet al leen staatshoofd, maar ook nog Niet eerder in de recente geschiedenis was Nederland zo ruim vertegenwoordigd op de Spelen eens erelid van het IOC. Onlangs maakte de Amerikaanse president Obama bekend dat hij niet naar Sotsji gaat. Hij laat zich vertegenwoordigen door onder an dere de openlijk lesbische oud-tennisster Billie Jean King. Die actie wordt alom gezien als een protest tegen het Russische homobeleid. Ook in Nederland klonk een op roep van bijvoorbeeld het COC om de Spelen te boycotten. Maar Obama laat zich vertegen woordigen door de openlijk lesbische oud-tennisster Billie Jean King volgens Rutte is het beter is het om de Russische regering in de marge van de ceremonie aan te spreken om de 'dialoog' over men senrechten aan te gaan. „Ik zie niets in boycots", zegt Rut te steeds. Daarmee suggereert hij dat het kabinet slechts één keuze had en dat er geen tussenweg was: óf helemaal niemand sturen, óf de zwaarste delegatie in jaren. En dus is Nederland straks onge kend royaal vertegenwoordigd op een olympiade waarmee presi dent Vladimir Poetin volgens criti ci vooral zichzelf in het zonnetje wil zetten ten overstaan van de wereld én bevriende dictators als de presidenten van Wit-Rusland en Turkmenistan. Erg subtiel is die prominente afvaardiging niet. ZATERDAG 11 JANUARI 2014 Hoeveel vrouwen door hun man worden achtergelaten in Marokko is onbekend omdat niet iedereen zich meldt, foto HH Om redenen van privacy is de naam van Ayada gefingeerd. AMSTERDAM - Opnieuw is er een grote zaak aan het licht gekomen waarin een man via internet kinde ren seksueel heeft misbruikt. De verdachte heeft volgens het Open baar Ministerie (OM) ongeveer vier honderd jongens en meisjes via de webcam gedwongen seksuele han delingen met zichzelf te verrichten. www.aangeenbrugelectro.nl www.datrepareerikzelfwel.nl ANALYSE SOTSJI door Laurens Kok DEN HAAG - Het kabinet negeert de oproep tot een Sotsji-boycot. Ster ker nog, zelden was Nederland poli tiek zo prominent vertegenwoor digd op de Olympische Spelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3