Afsluiting met volbloed strijkmuziek Dao konnen z'um nie uutlachen Mr TTtt CULTUUR 37 Harmonieorkest Ons Genoegen geeft vanavond in Vlissingen een breed geschakeerd nieuwjaarsconcert. VLISSINGEN - Op het eerste gezicht lijkt het dat de Koninklijke Har monie Ons Genoegen zich er ge makkelijk vanaf maakt met het thema Een slag in de rondte, maar over het nieuwjaarsconcert van avond in de Sint Jacobskerk blijkt juist heel goed te zijn nagedacht. Het thema valt op meerdere ma nieren uit te leggen. Zo speelt slagwerk een aanzienlijke rol in het programma en 'in de rondte' duidt op het bereik van een breed publiek dat de harmonie beoogt. „Vooral om de jeugd nog enthou siast te krijgen voor hafabra (har monie, fanfare en brass, red.) moet je echt met iets eigentijds komen. Ik weet nog uit mijn ei gen schooltijd dat muziekonder wijs gauw saai kan worden", zegt de Belgische dirigent Ward De Ke- telaere van Ons Genoegen. Hij heeft het er ook met zijn collega docent bij de muziekschool Al- bert-John Vervorst over gehad. Zo ontsproot het idee voor een ver rassend programma. Vervorst, voorheen ook dirigent bij Ons Ge noegen, werkt mee als gast. Hij so leert als slagwerker in zijn eigen compositie Concertino for Marim ba and Winds en hij neemt ook even de dirigeerstok van De Kete- laere over. Een ander gastoptre den wordt verzorgd door kwartet Capello: vier jonge professionele muzikanten naast serieus musice ren zich ook met een vleugje hu mor manifesteren. Met werken als o.m. Pinocchio en La Forza Del Destino ligt de meetlat hoog voor Ons Genoegen. In afwisse ling met de gasten brengt het har monieorkest na de pauze een non stop-programma. Een nieuw muzikaal jaar be ginnen met dansen en me lodieën uit Oost-Europa staat gelijk aan een wervelende start. Het Zeeuws Orkest (HZO) liet eerst met veel koper en slag werk de Cavalerie van Suppé bin nen marcheren en gaf zich daarna volledig over aan de warme klan ken en kleuren van de Hongaarse dansen van Brahms. Wat opviel was de soepele en toch accurate leiding van Marien van Staalen. Voor de zesde dans werden enkele liggende tonen iets langer aangehouden en klonk het vervolg, na nog een sforzando effect, lekker pittig, een aparte in vulling van het ritme waardoor al les nog afwisselender klonk. In de vijfde dans, die zwoel en dyna misch werd gespeeld, was het ver schil tussen hard en zacht opmer kelijk knap. De emoties van droefheid en vro lijkheid kwamen in de Tzigane van Ravel goed uit de verf, mede door de virtuoze vertolking door Emmy Storms. De béginsolo werd met passie, temperamentvol gebracht en haar flageoletspel was verzorgd. De toegift, met de dirigent evenals begeleider op cel lo, was de kers op de taart. In de Slavische Mars kwam de knappe orkestratie van Tsjaikovski prach tig over. Er werd lekker gemusi ceerd door enthousiaste orkestle den. Zeeland heeft geen Philhar monic Zuidnederland nodig. Na de sterk ritmische Slavische dans was de Grand, grand Overtu re voor 4 stofzuigers en orkest van Arnold verrassend. De effec ten van de stofzuigmotors die aan en uit gedaan werden, de fluiten de uitsterftonen en de humoris tische uitwerking van dit alles was verfrissend en soms hila risch. Met de tweede Hongaarse rapsodie van Liszt werd dit con cert in proms sfeer afgesloten: vol bloed strijkmuziek en heerlijke riedeltjes door de klarinet. Ik bin eigenlijk nie zó bêêstachtig." Van deze zin schrok ik toch even op, toen 'k dien uutspraok op Walcheren voo den êêsten kêêr 'óórende. Jaoren geleejen. Begin deze weeke, most 'k d'r wee an dienken. Toen de luie kat te uut de buurte lekker in 't zon netje bie m'n bèrgieng lag te sla open. Te slaopen? Toch nie ee, midden op den dag? Bêêstachtig. De leste maonden komt ie zó ielke dag even langst. Mêêstal tegen de mid dag. Vooral as 't schóón weertje is. Zoas voorige weeke. Dan komt ie nao fn'n achterdeure en legt z'n eigen dan op de matte. Zö'n rubbe ren matte, weet je wel? Gemaokt van allemao riengen. Of 't lekker ligt? Da zou ik nie we ten. Geduldig zit ie dao dan te wachten totdat ie m'n in de keuken bezig 'óórt. Vooral as de koelkasse open of dichte gaot. Dao reageert ie op. Dan begint ie te miauwen en die durft ook wel eens mee z'n naogels an de deure krauwen. Vooral as tie ongeduldig is. En die weet 't precies ee. Kom ik buuten mee leege 'annen, dan keutelt die wat voor m'n voeten. Je zou t 'r de nikke over breken. Mao kom je mee de zak mee brok ken nao buuten, dan vlieg tie naor z'n etensplekje. En geduldig wacht ie dan op z'n brokken. Zó maor 'n paor 'óór, want die is gauwe con tent. „Die zat al een stuitje an je deure te wachten", riep de buurman nog vorige weeke. „Je was zeker nie thuus?" 't Is echt een trouw bêêstje. Die weunt een straote vèder, dienk ik. Tenminsten dien kant gaot ie mêêstal op. Dan spriengt ie op de schuttieng, en op m'n schuurtje en zó zien ik 'm dan wegschufe- len. Soms zit ie ook in m'n troenke. In de kop van dien bóömvzitten schóóne plekjes om je weg te ste ken. Een echte jaoger is tie, mao niet zó 'andig, moen 'k zeggen, 'n Paor weken geleejen zat ie daor te loeren op de veugels. Noe was dat ook nie zó slim van me om in die troenke, aan wat takken, een paor netjes mee pindao's op te 'angen. En dao kwaomen de koolmeesjes op af. En 'n paor mussen ook. En 'n plezier dat die veugels daor in m'n troenke 'aonen. Ik stoeng d'r gewoon mee plezier nao te kieken en luusteren vanuut m'n keuken tje. En jao 'óór, dao kwam die kat te. Over de schuurtjes, de schut tieng, roets m'n 'ofje in. Mao die veugels waoren ook nie gek. Nog voor de katte bie de böóm was, vlogen ze weg, naor 'n andere struuk bie de buurman. An d'an- dere kant van de straote. En dao goengen ze vèder mee lawaoi ma ken. 't Was net of ze de katte uut- lachende. En mee z'n stèèrt tus sen z'n pootjes druppende die 't af. Over de schuttieng, de schuur tjes, weg naor 'n ander plekje, wao de veugels 'm nie konnen uutlachen. 'k Bin dan wel nie zó bêêstachtig, mao 'k kan d'r toch mee plezier nao kieken, nao die katte, die daor èrgenst anders in de buurte weunt. ,,'t Is gêên kaoter, maor 'n katin- ne", zegt de buurman, „en z'is ook holpen, 'óór." ZATERDAG 11 JANUARI 2014 Bewuste slag in de rondte door Ali Pankow Vanavond, St. Jacobskerk, Vlissingen, 19.30 uur. I Ward De Ketelaere dirigeert de Koninklijke Harmonie Ons Genoegen. Hij is tevens percussionist in het ensemble Capello dat als gast optreedt tijdens het Nieuwjaarsconcert vanavond in de St. Jacobskerk in Vlissingen. foto Els Swart RECENSIE door Jeanette Vergouwen Werken van Brahms, Dvorak. Tsjaikovs ki, Ravel e.a. Het Zeeuws Orkest o.l.v. Marien van Staalen. Gehoord 9 januari Scheldetheater Terneuzen. Nog zater dag in de Mythe Goes (uitverkocht). door Rinus Willemsen Opmerking: bêêstachtig is op Walche ren een bekende uitdrukking waarmee het houden van dieren bedoeld wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37