to©s Ik vind Rel over 'rijke' politiebaas Maak iemand abonnee! PZC 2 IN HET NIEUWS i m:smm COLOFON ENRECHTEN In nog geen twee jaar tijd zijn er minstens 34 vrouwen door hun man achtergelaten in Marokko. PAUL KUSTERS C MEIN KAMPF BESTSELLER OP INTERNET 1 IN fc>E HEL HEEFT ER IEMAND SlNfc>S KORT EEN AIRCO DANKZIJ !>E ROYALTIES... MmÈmsê. I BERKANE - Zeker 34 vrouwen zijn tussen april 2012 en de eerste week van januari 2014 door hun man zonder papieren achtergela ten in Marokko. Onder hen min stens twee minderjarige meisjes. Dat blijkt uit de meest recente cij fers van Steunpunt Remigranten Marokko, gevestigd in de noorde lijke stad Berkane. Ruim de helft van de achtergelaten vrouwen is nog in Marokko en kan nog niet naar Nederland terugkeren. Hun procedure loopt nog of moet nog worden gestart. Het achterlaten van vrouwen is een bekend fenomeen. Tijdens een bezoek aan Marokko neemt de man het paspoort van de vrouw af omdat hij wil scheiden, of omdat hij zijn dochter onhan delbaar of te westers vindt. Hij gaat terug naar Nederland, de vrouw blijft achter. Dat is niet strafbaar. Sommige van de vrouwen wer den vier jaar geleden al achtergela ten maar meldden zich pas recent bij het steunpunt, zegt drijvende kracht Mohamed Sayem. „Voor hen is het vaak lastig om terug te keren naar Nederland." Achtergelaten vrouwen worden vaak opgevangen door familie, zegt Sayem. Toch raken ze vaak in een sociaal isolement. Het steun punt helpt de vrouwen, zonder daarvoor betaald te krijgen. De stichting werd in 2012 afgesneden van subsidie, en kan bestaan door remigranten tegen betaling bij te staan in hun communicatie met de Nederlandse overheid. „Als een vrouw zich bij ons meldt, geven we dat door aan de Nederlandse ambassade in Rabat. We bekijken of de vrouw recht heeft op terugkeer. Als dat het ge val is, schakelen we een advocaat in Nederland in." Die zet de proce dure voor terugkeer in gang. De meeste vrouwen willen terug. Ze willen naar hun kinderen of heb ben hun sociale leven in Neder land. Maar de vrouwen hebben bij te rugkeer vaak geen verblijfplaats en belanden in een blijf-van- mijn-lijfhuis of op straat, zo meldt de Marokkaanse Vrouwen Vereniging Nederland. De politiek worstelt met het pro bleem van de achtergelaten vrou wen (en kinderen). Minister As- scher bepaalde in 2013 dat man nen niet zomaar hun vrouw kun nen uitschrijven uit de Gemeente lijke Basisadministratie. Dat kon tot voorheen wel. Ook moeten ambassades meer hulp gaan verle nen. Hulporganisaties vinden die maatregelen echter te weinig. Het is onduidelijk of de 34 vrou wen die nu in de cijfers van het meldpunt naar voren komen, het topje van de ijsberg vormen. FEZ - Ayada (29) werd door haar man achtergelaten in Marokko. Ze wil terug naar Nederland, om haar recht te halen, ook al heeft ze geen Nederlands paspoort. Niet om er te blijven, maar om haar eigendommen terug te ha len. „En ik vind dat mijn man in de gevangenis hoort." De Marokkaanse wil haar recht, nadat haar man haar in november zonder paspoort achterliet in de Marokkaanse stad Agadir. Zo werd Ayada een van de minstens 34 vrouwen die de afgelopen pe riode door hun man of vader in Marokko zijn achtergelaten. Ayada kent haar man - officieel zijn ze nog steeds getrouwd - al van kleins af aan; hij is een verre neef. Hij woont in Nederland, zij werd geboren in Tilburg. Maar ze woonde sinds haar achtste in Ma rokko. De twee verloven zich in januari 2013 en trouwen in mei - het is een gearrangeerd huwelijk, maar dat vindt ze niet erg, ook omdat ze hem al zo lang kent. „Hij wilde dat ik snel overkwam. Het kostte twee maanden om alle papieren in orde te maken. Ik heb alles in Marokko opgegeven en in septem ber ben ik verhuisd." Ze hebben het heel goed samen, denkt ze. Nou ja, ze krijgt geen geld. Als ze iets nodig heeft zegt hij 'oké', en vervolgens gebeurt er niks. En hij heeft liever dat ze bin nenblijft, terwijl zij er juist naar uitkeek om in Nederland haar be roep op te pakken, verpleegster. „Maar ik dacht: eerst een paar maanden wennen en dan aan het werk. Ik zag echt geen proble men. Hij zei altijd: 'Je bent het be langrijkste in mijn leven, het bes te meisje'." Hij wilde een slaaf. Maar een vrouw is een diamant, die moet je goed behandelen Onder de kop 'We houden dik geld over', schetsen Schaap en Ludwig het beeld van een huis houden waarin het geld tegen de plinten klotst. Ludwig, inspecteur bij het Amsterdamse politiekorps, zegt onder meer dat ze 'nauwe lijks twijfelt of ze het zoveelste paar schoenen wel kan kopen'. „Beschamend en tenenkrom mend", vindt Henk Hagen, belan genbehartiger bij de Nederlandse Politiebond. „Door hun opschep perige openhartigheid voelt dit aan alsof elke discussie over de po- litie-cao in die kiem kan worden gesmoord." Ook politievakbond ACP laat weten het zich 'goed te kunnen voorstellen dat collega's met verbazing naar het interview hebben gekeken'. „Het staat in schril contrast met wat veel colle ga's verdienen, want die moeten het met een stuk minder doen", al dus ACP-woordvoerder Wilma Noordergraaf. In het interview zegt het politie- stel in ieder geval twee interconti nentale reizen te maken dit jaar, naast diverse stedentrips. Ook op eersterangskaartjes bij theater Car ré 'wordt niet beknibbeld'. In reacties op internet uiten meer dere agenten hun ongenoegen over het interview. Donderdag leg de commissaris Schaap een korte verklaring af over de ontstane commotie bij RTV Noord-Hol land. Hij zegt 'geprobeerd te heb ben een beeld te schetsen van twee hardwerkende mensen'. „Het is een privé-inkijkje in ons le ven en we hebben daarmee niets bedoeld naar anderen toe.". Een woordvoerder van de Amster damse politie meldt dat het inter view als een 'interne aangelegen heid' wordt beschouwd. Hij wil al leen kwijt dat 'de kwestie is afge handeld' en dat het functioneren van Schaap en Ludwig niet ter dis cussie staat. :;r' Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. De krant wordt niet nabezorgd. U ont vangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl Dumpen vrouwen gaat door door Rik Coverde Ayada door Peter Winterman AMSTERDAM - Onder politieagenten is commotie ontstaan over een in terview van de Amsterdamse poli tiecommissaris Leen Schaap (52) en zijn partner Merel Ludwig (32). De twee vertellen in Het Parool open lijk over hun inkomen, beleggingen en de reizen die ze maken. De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee ♦Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* www.pzc.nl/abonneewerftabonnee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2