Onduidelijk wie strand Ritthem gaat betalen Schuur Serooskerke in de as gelegd Erkenning voor buurtbemiddeling Watersnoodmuseum stelt ambassadeurs aan 28 WALCHEREN APOTHEKERS Een aantal apotheken op Walcheren neemt geen oude medicijnen meer in omdat kosten de pan uit rijzen. HAARWERKEN Een mooier strand is een wens die de dorpsraad afgelopen zomer heeft ingediend bij de gemeente, vertelt oud-voorzitter Friedy Gee- ve. „Dat was mede naar aanlei ding van de explosie een paar jaar geleden: er ligt een hoop puin en troep op het strand. Mensen kun nen zich daar aan verwonden. Vooral als je met hoogwater gaat zwemmen, kan het gevaarlijk zijn." Toevallig houdt Rijkswaterstaat momenteel juist een inventarisa tie van de op te hogen stranden: er moet acht tot tien miljoen kuub zand op de kust worden ge spoten in de komende twee jaar. Die operatie dient vooral om de veiligheid van de kust te bescher men. En dat is jammer voor Ritthem. In de loods stonden landbouw voertuigen, een dieseltank van 1200 liter, twee oliedrums van elk 200 liter en een snijbranderset met acetyleengasfles. Volgens Aart van Oosten van de Veilig heidsregio Zeeland (VRZ) ont stond de explosie door die snij branderset en gingen ook de olie drums in die klap mee. Het dek sel van één van de oliedrums werd na de klap een eind verder op gevonden. De dieseltank explo deerde niet. „Want daar ligt een dijk", zegt Edwin de Feijter van Rijkswater staat. „Voor de veiligheid is het dus niet nodig om daar het strand op te hogen. We kijken in zo'n ge val wel eens of we andere partijen aan elkaar kunnen koppelen. Maar als een gemeente zoiets wil, moet men het zelf betalen. Wij zijn er niet voor de recreatie." Doordat het een beetje rommelig is, is het gebruik van het strandje wat beperkt, vindt Geeve. „Er ko men best wel wat mensen, ik kom er zelf ook wel eens met mijn kleinzoon, maar het zou voor het toerisme goed zijn als er een mooier strandje lag. We heb ben het onderwerp ook ter sprake gebracht tijdens de discussie over de komst van de Marinierskazer ne. Er wordt straks een flink stuk van ons landelijk gebied afge snoept. Voor wat, hoort wat, vin den wij." Een strand ophogen is best prij zig: het strand bij de Brouwers- dam, waar 26.000 kuub zand werd opgebracht, kostte de ge meente en de provincies 45.000 euro. Omwonenden werd wegens de forse rookontwikkeling gevraagd uit de buurt te blijven. Via NL Alert werd gewaarschuwd voor de brand en de rook. Uit metin gen door de meetploeg van de brandweer van Noord-Beveland bleek dat er geen gevaarlijke con centraties in de rook zaten. „Het liefst gebeurt het zoals het is gebeurd", zegt Van Oosten. „Want als een tank eenmaal is ge klapt, is dat risico weg. En het goedje dat erin zit, is dan ook met een verbrand." De brand brak even voor half één 's middags uit. De brandweer van Serooskerke kreeg hulp uit Mid delburg, Vlissingen en Oost-Sou burg, onder meer om water aan te voeren. De Hondegemseweg tus sen Serooskerke en Grijpskerke was tijdelijk afgesloten omdat een waterslang over de weg lag. MIDDELBURG - Een enkele pilstrip en een half flesje oogdruppels ver dwenen eind vorig jaar nog bij Co- bie Souman in de afvalbak. De Middelburgse wilde, zoals ze dat in het verleden wel vaker deed, de medicijnen inleveren bij Med- sen apotheek Hummelen op de Markt, maar daar verwezen ze haar naar de milieustraat. Souman: „Ik was verbaasd toen ik dat te horen kreeg. Ik kan me niet herinneren dat dat ooit is aange kondigd. Bij de apotheek zeiden ze dat het erg duur is om de medi cijnen af te laten voeren, maar om naar de milieustraat te rijden om een strip pillen en flesje oogdrup pels weg te gooien, vind ik zonde van de moeite." Haar plaatsgenoot Dick Hil- berdink ging wel naar de milieu straat. „Dat vind ik niet zo'n punt. Ik kom wel vaker bij de milieu straat. Maar ik vind het wel raar dat het zo moet. Het is misschien niet helemaal hetzelfde, maar als ik een auto koop in de garage, dan kan ik daar toch ook de onderde len achterlaten als er iets kapot is." Dat het afvoeren van oude medi cijnen apothekers veel geld kost, beaamt apotheker Ben van Impe- len van Kring apotheek Paauwen- burg in Vlissingen. „Er worden hier maandelijks vijf a zes tonnen vol oude medicijnen opgehaald door een gespecialiseerd afvalbe drijf. Dat kost zo rond de 400 tot 600 euro per maand. En dan heb ik het nog niet over de tijd die het assistentes kost om etiketten af te peuteren." Volgens de gemeente Middelburg zijn de medicijnen bedrijfsafval ALTERNATIEVEN Van Impelen werkte tot voor kort bij Medsen apotheek Hummelen in Middelburg en weet daarom te vertellen dat de regel om geen me dicijnen meer in te zamelen onge veer een jaar geleden van hoger hand werd opgelegd. Van Impe len: „Het is een service die je als apotheek verleent. Medsen koos ervoor om daar op te bezuinigen en daarom verlenen de drie apo theken in Middelburg die bij de keten zijn aangesloten deze servi ce niet meer. Ik snap dat wel, maar had er ook moeite mee om dat veel mensen er hinder van on dervinden. Bovendien is het een belasting voor het milieu als het in prullenbak verdwijnt en je weet ook nooit in wiens handen het nog terechtkomt." Vanwege de hoge kosten die apo theken maken, hebben enkele apo thekers de gemeente Middelburg gevraagd om te helpen. „Het zou fijn zijn als de gemeente regelma tig langskomt om chemisch afval op te halen en aan te bieden bij de milieustraat. Maar daar willen ze niet aan, omdat de verouderde medicijnen aangemerkt worden als bedrijfsafval." VLISSINGEN - Het project Buurtbe middeling Vlissingen voldoet aan de eisen die het Centrum voor Criminaliteitspreventie en Veilig heid (CCV) stelt aan deskundige bemiddeling. Het CCV heeft het project daar om een kwaliteitserkenning toe gekend. Het centrum gaf zo'n er kenning eerder al aan Buurtbe middeling Middelburg. Beide pro jecten zijn onderdeel van Stich ting Welzijn Middelburg. Alle aspecten van de buurtbemid deling zijn onderzocht. Van de aanmelding en de intakegesprek ken tot de bemiddeling zelf en de nazorg als een kwestie is opge lost. Volgens Stichting Welzijn Middelburg staat de erkenning borg voor 'deskundige en profes sionele begeleiding en opleiding van de vrijwillige bemiddelaars'. Buurtbemiddeling wordt inge schakeld om bij burenconflicten op vrijwillige basis de ruziënde partijen met elkaar in gesprek te brengen. Zij moeten dan samen kijken naar een oplossing waarin zij zich beide kunnen vinden. De bemiddelaar helpt daarbij, maar zorgt niet voor de oplossing. Dat moeten de betrokkenen zelf doen. Meer informatie staat op www.buurtbemiddelingvlissingen.nl en www.buurtbemiddelingmiddel- burg.nl. Kapsalon de Jonge Op die manier kunnen meer men sen op de hoogte worden ge bracht van het bestaan van het museum, maar vooral van het ver haal van de Ramp en de ontwik kelingen sindsdien. Van de ruim 87.000 bezoekers, die het Watersnoodmuseum vo rig jaar ontving, komt een minder heid uit de getroffen gebieden Zeeland, Zuid-Holland en West- Brabant. De ambassadeurs moeten in hun regio interesse wekken voor het museum en het verhaal van de Watersnoodramp. Ger van de Velde, voormalig bur gemeester van de gemeente Goedereede, gaat dat doen op Goe- ree-Overflakkee. Op Walcheren wordt Nelie Houtekamer, eige naar Houtekamer Van Kleef Project Proces, actief. Bedrijfs arts Rieneke Sijderius brengt de boodschap op De Bevelanden en adviseur ontwikkelingsprocessen Pieter van der Hulle, doet dat in de regio Rotterdam. De ambassadeurs gaan zelf op pad om over het museum te ver tellen, bijvoorbeeld op scholen of bij organisaties. Met een stripj e pillen naar de milieustraat door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Natuurlijk wil de ge meente Vlissingen zich best inspan nen om het strand bij Ritthem aan trekkelijker te maken. De vraag is alleen: wie gaat dat betalen? Want Rijkswaterstaat doet het niet. door Maurits Sep SEROOSKERKE - Een loods op een boerenbedrijf aan de Hondegemse- weg in Serooskerke is gisteren gro tendeels verloren gegaan door een grote brand. Twee andere schuren en het woonhuis konden worden behouden. door Wendy de Jong Ben van Impelen Om mensen tegemoet te komen is in het gemeentehuis van Middel burg een bak geplaatst waar medi cijnen in gedeponeerd kunnen worden. In Nieuw- en St. Joosland en Arne- muiden zamelen vrijwilligers over gebleven medicijnen in. In Middelburg kijkt het college in overleg met wijkteams of dat daar ook haalbaar is. Tot een paar jaar geleden reed er een chemokar op Walcheren. Mid delburg stopte er al mee in 2009, Veere per 1 januari jl. In Vlissingen reed de chemokar in 2013 twee keer. Het is niet duide lijk of deze in 2014 blijft rijden. Wij bieden al 50 jaar oplossingen voor tijdelijk of permanent haarverlies, U wordt ontvangen in een aparte ruimte of komen bij u aan huis, Tevens verzorgen wij declaraties voor alle zorgverzekeraars Gravenstraat 23-A, Middelburg^ Telefoon: 0118 612074 www.kapsalondejonge.nl OUWERKERK - Het Watersnoodmu- seum in Ouwerkerk gaat in de ver schillende regio's, waar de Ramp in 1953 plaatsvond, samenwerken met zogeheten regioambassadeurs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28