Afkoopsom voor bouw marinierskazerne Provincie vindt aparte luchtmeting te duur Commissaris Han Polman: Eigen posities ter discussie stellen Op zoek naar Colleges Onderzoek van PZC en UCR naar macht in Zeeland gaat met enquête laatste fase in. I 26 ZEELAND MACHT zaterdag In een aantal media werd deze week aandacht be steed aan het volgen van digitale colleges. Dat schijnt de toekomst te worden voor hogescholen en universi teiten. Studenten hoeven niet meer daadwerkelijk naar de universiteit te gaan, maar kun nen thuis inloggen en vanaf hun laptop de les volgen. Ge woon vanuit hun bed dus. Zak chips erbij, fles cola bij de hand. Wat wil je nog meer als stu dent? Vragen stellen? Dat kan. Na het college kan er via de chat volop gediscussieerd wor den met de docent en mede leerlingen. Dit nieuwe lesgeven kan nog al wat gevolgen heb ben, want je kunt je afvragen of je als jonge student straks dan nog wel op kamers moet gaan, als je ook college kunt volgen vanuit je oude vertrouwde slaapkamer bij vader en moe ders. Voor een examen rijd je dan wel een keer naar je school. Als de jongeren die nu iedere zomer Zeeland verlaten voor hun studie in Brabant of de Randstad daardoor hier blij ven wonen, hebben we straks misschien wel geen bevolkings- krimp in Zeeland. Ik hoop echter voor mijn eigen kinderen dat ze vooral toch op kamers gaan. Een schitterende tijd is dat, en het is helemaal niet verkeerd om op die manier op eigen benen te leren staan. Ik heb er van genoten en achter afheb ik spijt dat ik niet ook nog naar het buitenland ben ge weest om daar nog een poosje te studeren. Ik zal het in ieder geval stimuleren. Als ze über haupt kunnen en willen gaan studeren, dat is uiteraard nog maar de vraag. Mijn dochter van zes hoorde ik van de week, met de make-up- box van Barbie in de hand, nog zeggen dat ze 'schoonmaakspe- cialiste' wilde worden. De tijd zal het leren, we zien het wel. We sparen nu wel al iedere maand voor onze kinderen, want studeren is duur. Vooral die kamers. Maar dat sparen hoeft dan misschien ook niet meer, tegen die tijd hebben we wel een oude laptop voor ze, zo dat ze thuis college kan volgen. En anders een tweedehands beautycase, als ze schoonmaak- specialiste wordt. „We willen van beide kanten ze ker weten waar we financieel aan toe zijn. Omdat we niet later ge doe willen over iets wat de provin cie ook nog had moeten doen", zei de gedeputeerde vrijdag in de Statencommissie Ruimte, Ecolo gie en Water. Van Beveren kon nog geen antwoord geven op de vraag wanneer de ontwikkelings overeenkomst wordt onderte kend. Wel wist hij te vertellen dat de onderhandelingen over de aan koop van de grond van uienhan- del De Dreu 'heel constructief ver lopen'. Daarmee zou volgens an dere bronnen bij de provincie zo'n 8 miljoen euro zijn gemoeid. De provincie draagt in totaal 15 miljoen euro bij in de planvoorbe reidingen voor de kazerne. De on derhandelingen met De Dreu gaan vooral nog over een nieuwe locatie voor het bedrijf. MIDDELBURG - Er komt geen apar te nulmeting van de luchtkwali teit boven Nieuwdorp. De dorps raad had de provincie daar om ge vraagd, zodat duidelijk zou wor den wat het verschil is nu de ovens -van de failliete fosforfa- briek Thermphos zijn uitgezet. „Nu is de kans", betoogde secreta ris Griet Aarnoutse vrijdag in de Statencommissie Ruimte, Ecolo gie en Water. „Als er straks weer andere industrieën bijkomen, heb je alweer een hele andere situa tie." Ze vond alleen SP en SGP te rug op die lijn. „Dat kan handig MIDDELBURG - Aantallen functies zeggen niet alles wanneer het gaat om macht en invloed. Zoveel is Her man Lelieveldt, universitair docent aan het University College Roosevelt in Middelburg inmiddels wel duidelijk in het onderzoek Macht in Zeeland dat hij sa men met de PZC-redactie uitvoert. De PZC en het UCR hebben de af gelopen maanden uitgebreid geïn ventariseerd wie in directies, be sturen en toezichthoudende orga nen in het bedrijfsleven, vereni gingen, instellingen en in de poli tiek zitten. Dat heeft geleid tot een lijst met ruim 2700 namen. Ruim 300 ervan kwam er meer dan één keer op voor; sommige namen doken meer dan tien keer op. In vertrouwelijke gesprekken met personen die een goed zicht heb ben op verschillende sectoren in de Zeeuwse samenleving en wie er invloed op uitoefenen, zijn veel van die namen aan de orde geko men. Daarbij werden kanttekenin gen geplaatst bij de invloed van een deel van de personen met veel functies. Lelieveldt: „Dat is een interessan te tegenstrijdigheid. Het aantal functies dat iemand vervult is kennelijk niet maatgevend voor de invloed die hij of zij uitoefent. De experts gaven bij sommige per sonen ook aan dat zij veel minder machtig zijn dan je op basis van hun functie zou verwachten. Daarom is het goed dat we in de derde en laatste fase van onze ge gevensverzameling nu een reputa tie-onderzoek gaan houden: een enquête onder vierhonderd maat schappelijk en bestuurlijk actieve zijn", pleitte Joan van Burg (SGP). „Dan weet je welke milieuruimte je nog hebt om toe te laten aan nieuwe bedrijven." Een onafhan kelijke meting kost bijna een kwart tot een half miljoen euro en dat is een beetje te veel van het goede, is een ruime meerder heid van de commissie het eens met Gedeputeerde Staten. Als tus senoplossing kan de dorpraad de reguliere meetgevens van de snuf- felpalen in het industriegebied krijgen. Of daar ook al een nieu we trend uit valt af te lezen, weet gedeputeerde Ben de Reu niet. Polman wees tijdens de bijeen komst in de Middelburgse Nieu we Kerk op 'de grote opgave' waar provincie en gemeenten voor staan door verdergaande decentra lisatie van Rijkstaken. „Er komt nogal wat op ons af." Bovendien worden de lagere overheden ge confronteerd met bezuinigingen en tegenvallende resultaten. Ook de financiële positie van de pro vincie 'is verre van rooskleurig', zei de commissaris. Hij riep de dertien gemeenten en het water schap op tot 'innige samenwer king' in het kader van een meer gemeenschappelijk belang. „We moeten bereid zijn onze eigen po sities ter discussie te stellen. We moeten ons gezamenlijk inzetten voor de toekomst van de Zeeuw en." Dus niet alleen 'die eigen diek', aldus Polman, maar ook de 'delta'. „Het is ook nodig extern gericht te zijn." MIDDELBURG - Sinds de zomer van vorig jaar zijn de Provinciale Zeeuwse Courant en het Univer sity College Roosevelt bezig een antwoord te krijgen op de vraag wie degenen zijn die in Zeeland nu echt aan de touwtjes trekken. Dat moet onder meer leiden tot een Top 25 van de invloedrijkste Zeeuwen. Het is niet zo moeilijk personen te noemen die in zekere mate van invloed hebben. Wie de krant leest en ook wat verder om zich heen kijkt, kan zonder veel moeite een lijstje maken. Wan neer een aantal van die lijstjes worden samengevoegd, levert dat al gauw een aardig beeld op. „De uitdaging van ons project is om het op een zo objectief moge lijke manier te doen", zegt Her man Lelieveldt, universitair do cent politicologie aan het UCR in Middelburg. „Daarom heeft het voorbereidende werk nogal Maikei Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde MIDDELBURG - De provincie wil van het ministerie van Defensie een 'af koopsom' voor het bouwrijpmaken van het terrein voor de marinierska zerne bij Ritthem. Dat moet achter af 'gedoe' te voorkomen, zei gede puteerde Kees van Beveren (CDA). Nog niemand is MIDDELBURG - De Zeeuwse overhe den, het bedrijfsleven en maat schappelijk veld moet meer open staan voor het gezamenlijk belang. Die oproep deed commissaris van de koning Han Polman vrijdag in zijn nieuwjaarstoespraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26