ff Bazen vrezen dat aanpassingen duur zijn, maar ook kleine ingrepen hebben veel effect WERKEN 19 een levenslange of tijdelijke uitke ring. Belangrijk bij deze keuze is het doel van de lijfrente. Levens lange lijfrente is vooral aan te ra den als aanvulling op het pen sioen. Omdat levenslange uitke ring meestal langer wordt uitge keerd dan een tijdelijke lijfrente, is de uitkering vaak lager. Toom: „Heb je een goed pensioen, maar wil je de lijfrente gebruiken voor een specifiek doel, zoals een we reldreis, dan is een tijdelijke lijf rente meestal een betere keuze." Ook de gezondheid van de verze kerde komt om de hoek kijken bij de keuze voor tijdelijk of levens lang. Cru gezegd: als je door een slechte gezondheid het risico loopt vroegtijdig te overlijden, is het verstandiger te kiezen voor een tijdelijke in plaats van een le venslange uitkering. Tot slot zul je in de fiscale aspec ten van de uitkering moeten dui ken. Het tijdstip en de wijze van uitkeren is van invloed op de be lasting die de verzekerde moet be talen. Het spreiden van de uitke ring kan verstandig zijn. Oscar Toom adviseert daarom een onafhankelijk financieel adviseur te raadplegen, die de fiscale gevol gen van het uitkeren van de lijf rente in kaart kan brengen. Prachtig hé, die krekels, hoor je ze?" Nee, Ron Fa- ber (46) hoorde er hele maal niets van deze zomer, tijdens de vakantie met zijn gezin in Frankrijk. Me vrouw Faber had het con cert, dat typisch mediterrane zomergeluid, graag met haar man gedeeld. Het komt er niet meer van. Als gevolg van gehoorscha- de die Faber tijdens zijn werk opliep, val len hoge tonen buiten zijn bereik. Faber is motoragent bij het korps Zuid- Oost Friesland en zit het overgrote deel van zijn werktijd op de weg. Hij staat bloot aan nogal wat decibellen, veroorzaakt door windgeruis (vooral als met hogere snelheid wordt gereden) en de continue druk van het mobilofoonverkeer via de speaker in zijn helm. „Al rijdend krijgen we gesprek ken van alle hulpdiensten mee. De hele dag geklets. Hard vooral, om boven ver keersgeluid en windgeruis uit te komen." De krekels waren een confrontatie, een paar weken daarvoor had Ron Faber tij dens de periodieke bedrijfsgezondheids- check al ontdekt dat zijn gehoor in slechts twee jaar tijd sterk is afgenomen. „De te rugval is dusdanig, dat ik ben doorverwe zen naar de poli van het Nederlands Cen trum voor Beroepsziekten in het AMC. Daar schrokken ze ook." Voor zichzelf en voor collega's maakt Faber zich nu sterk voor preventie. Hij kreeg het voor elkaar dat de helm voorzien wordt van filters met betere geluidsdemping; van 16 naar 20 decibel. En de in 2012 aangeschaf te politiemotoren zijn inmiddels voorzien van bredere windschermen, waardoor de bestuurder minder last van ruis heeft. Lawaai is een sluipmoordenaar, zegt Bas Sorgdrager van het Nederlands Centrum voor Beroepsziekten. Hij kent de gevolgen van te veel lawaai. „Werknemers functione ren slechter, verliezen soms hun baan. De poli is het slotstuk van ellende, hier komen mensen met onherstelbare gehoorschade. De vraag 'hoe komt het nou', of beter 'hoe voorkom ik schade', wordt zelden gesteld." Een beroepsgroep die om lawaaidruk be kendstaat, is de bouwnijverheid, goed voor honderdduizenden medewerkers. Maar Fraai, stoer, hip? Dat is gehoorbescherming niet. Toch kan het op de werkvloer hard nodig zijn. „Door lawaai functione ren werknemers slechter en verliezen soms hun baan." ook industrie, defensie, groenvoorziening, .muziek en de vervoerssector zijn risicovol. Het dragen van gehoorbescherming is hier algemeen geaccepteerd. Minder bekend, maar minstens zo risicovol zijn beroepen met levend lawaai. Veeteelt (biggengekrijs) en kinderopvang (kindergekrijs) bijvoor beeld. Maar ook werken in zwembaden, gymzalen en horeca levert risico op. Lawaai op het werk is een vast item in de verplichte jaarlijkse risico-inventarisatie van bedrijven. Geluidsoverlast maakt deel uit van arbobeleid, maar iedereen met ge hoorbescherming uitrusten, is volgens Sorgdrager en like Jellema van de Nationa le Hoorstichting te kort door de bocht. Zij pleiten voor maatregelen in de categorie bronbestrijding. Jellema: „Kan lawaai wor den voorkomen, kun je werknemers beter afschermen? Is het mogelijk het aantal per sonen dat blootstaat aan lawaai te vermin deren? Werkgevers vrezen dat aanpassin gen kostbaar zijn, maar ook kleine ingre pen hebben veel effect. Creativiteit kan uit val onder werknemers voorkomen. Vaak wordt vergeten dat gehooraandoeningen in direct oorzaak zijn van het ontstaan van an dere klachten, zoals overspannenheid. Ho ren doe je met je oren, maar als die minder functioneren, ook met je hersenen. Daar naast zijn mensen met gehooraandoenin gen vaker ziek, maar ook langer." Als individuele gehoorbescherming een op lossing is, horen werkgevers te weten dat goede bescherming verder gaat dan de be kende gele schuimdopjes. „Die werken wel, maar zitten niet lekker. Je krijgt de nei ging ze na een tijdje weer uit te doen", weet Jellema. „Iets duurder maar beter zijn op maat gemaakte doppen, otoplastieken. Die bevatten een filter waarmee je alleen de schadelijke geluiden kunt dempen. En ze gaan langer mee, dus hoeven uiteinde lijk niet duurder te zijn." Sorgdrager: „Bij onderzoek onder 300.000 werknemers, ontdekte de arbeidsinspectie dat een derde gehoorbescherming niet of niet goed gebruikt. Niet uit onwil, maar omdat je met gehoorbeschermers niet goed kunt communiceren, waarschuwingsgelui den niet opvangt of het productieproces niet kunt volgen. Dit resulteerde in de ont wikkeling van een nieuw soort dempings filter, waardoor omgevingsgeluid niet meer 100 procent wordt afgesloten." Niet alleen werkgevers zijn nonchalant, ook werknemers denken al snel: 'Mij over komt het niet'. Jellema: „Het is een slui pend proces, het kan zijn dat gevolgen zich pas na vijf of tien jaar openbaren. Gehoor bescherming past niet altijd bij de bedrijfs cultuur, soms vinden werknemers het niet stoer zichzelf te beschermen. Bescherming draag je niet voor je baas, dat doe je voor je zelf. Oren heb je ook in je vrije tijd nodig." ZATERDAG 11 JANUARI 2014 www.uwpensioensite.nl 1 Geldt op dit moment nog steeds een vrijstelling van 100.000 eu ro wanneer de ontvanger van een gift die gift investeert in zijn woning? Ja, de verruimde schenkingsregels gel den in ieder geval tot 1 januari 2015. Eerder was dat nog niet helemaal ze ker; de regeling werd toen vastgesteld tot 31 december 2013. Maar inmid dels is bekend dat iedereen nog dit he le jaar van dit belastingvoordeel kan profiteren. 2 Kunnen mijn vrouw en ik ieder apart 100.000 euro belastingvrij aan dezelfde zoon schenken voor de aanschaf van een huis? Wij zijn in ge meenschap van goederen getrouwd. Nee, er geldt een zogeheten samentel- regeling voor schenkingen aan kinde ren. Als beide ouders schenken, telt de fiscus de schenkingen voor de vrij stelling bij elkaar op. Deze vrijstelling bedraagt maximaal 100.000 euro en dus niet 200.000 euro. Zelfs als jullie zouden gaan scheiden en daarmee geen fiscale partners meer zouden zijn, mogen jullie dus geen twee ton aan jullie zoon schenken. 3U schrijft dat over een papie ren schenking schenkbelas- ting moet worden betaald. Wat is dat, hoe hoog is die en is die belas ting hetzelfde als successierecht? De Belastingdienst heft schenkbe- lasting over alles wat u geschonken krijgt van iemand die in Nederland woont. Voor een deel ervan geldt een vrijstellingsbedrag, erna hangt de belasting af van de hoogte van het bedrag en van wie het komt. Zo betaalt u minder over een schenking van ouders dan over die van een vriend. Alle tarieven staan op de site van de Belastingdienst. Successierecht, sinds 2010 erfbelas- ting geheten, is een andere naam voor de belasting die wordt gehe ven over erfenissen. De regels over schenkbelasting en erfbelasting staan samen in de Successiewet. eeri sluipmoordenaar door Sandra van Maanen illustratie Job van Gelder like Jellema Info en online hoortest: www.hoorstichting.nl reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19