Help, mijn lijfrente valt vrij! Vooral kijken naar wat iemand wél kan 18 WERKEN Lang geleden heb je een lijf rentepolis afgesloten en ie dere maand braaf de inleg betaald. Eindelijk is het zo ver: de lijfrente valt vrij. Maar wie optimaal wil profiteren van zijn ingelegde geld, moet goed zijn huiswerk doen. Een lijfrenteverzekering - of lijf rentepolis - is een levensverzeke ring die bedoeld is als (aanvullen de) pensioenvoorziening. De ver zekerde stort in termijnen een be drag in een potje van een verzeke raar of bank. Aantrekkelijk is dat de premies aftrekbaar zijn van de belasting. De uitkering is wél be last. Het fiscale voordeel zit in een lager belastingtarief omdat het inkomen kleiner wordt na pensionering. Bij veel babyboomers valt de lijf rente ergens deze jaren vrij. Zij kunnen met het opgebouwde ka pitaal een lijfrente kopen. Het is niet verplicht de lijfrente te laten uitkeren bij de partij waar de op bouw heeft plaatsgevonden. Shop pen kan lonen! De eerste keuze waar de verzeker de voor staat, is het moment van uitkeren. Helaas is het nu door de lage rentestand niet het ideale mo ment voor uitkering. Hoe lager de rentestand, des te lager namelijk de uitkering die je voor dezelfde koopsom kunt aankopen. Tenzij je een zuivere lijfrente hebt, met een vast uitkeringsbedrag, maar dat komt weinig voor. Het is mo gelijk de uitkering nog even uit te stellen en een hogere 'rekenrente' af te wachten. Meestal kan dat tot de verzekerde 70 jaar wordt, bij oudere polissen soms zelfs tot een leeftijd van 75 jaar. Maar misschien heb je het geld nü hard nodig. In dat geval is de keuze snel gemaakt. Vraag altijd diverse offertes op. De rekenrente verschilt per bank of verzekeraar en een goede keuze levert fors voordeel op. „Dat kan op termijn echt tienduizenden euro's sche len, omdat het vaak gaat om hoge bedragen en een lange uitkerings periode", stelt Oscar Toom, de op richter van Uwpensioensite. Let daarbij ook goed op kosten voor advies en administratie. Sinds het provisieverbod zijn de kosten bij sommige partijen flink gegroeid. Tot 2013 werden de advieskosten vaak verrekend met de periodieke uitkeringen. Een deel van de uit kering ging naar de adviseur in de vorm van een provisie. Nu de con sument apart voor advies betaalt, zou de uitkering dus hoger moe ten zijn. Maar dat is lang niet al tijd zo. Een manier om de admini stratiekosten laag te houden, is om de verzekering minder fre quent te laten uitkeren, dus jaar lijks in plaats van maandelijks. Daarnaast moet je kiezen tussen NOOIT GEDACHT TOCH GEKREGEN naam Annemieke Broeders-Wouters woonplaats RUen leeftijd 58 opleiding mavo, slagersvakschool, telefoniste/receptionlste/adm. mw laatstvervulde beroep caissière zonder werk: van september SO 09 tot september SO 1S nieuwe baan caissière Mj Jumbo Hapers in Rfjen a hoor, ze bestaan nog: werk- I gevers die hart hebben voor I de mens achter hun bedrijfs- J kracht. Vraag dat Annemieke Broeders maar. „Ik wil mijn werkgever een groot compliment geven", zegt de 52-jarige Brabant se. „Kiske Hapers is een baas die kijkt naar de mens. Daarvan zou den er veel meer moeten zijn." Nee, ze heeft niets van hem no dig. Dat heeft ze al gehad. Onge vraagd en onverwacht. „Ik kreeg in januari 2011 een zeer ernstige hersenbloeding. De helft van de mensen die dat treft, overlijdt. Ik herstelde gelukkig en solliciteer de in september 2012 bij Jumbo Hapers in Rijen. Daar vertelde ik eerlijk wat mij was overkomen en dat ik herstellende was. Ik werd toch aangenomen - voor twintig uur per week - en was superblij. „Al na enkele dagen werken, werd de hoofdpijn steeds erger. Het was te veel, dit zou ik - hoe graag ik ook wilde - niet volhouden. Medici adviseerden met twee tot drie uur per"dag te starten. Mijn hersens kregen anderhalf jaar wei nig tot geen prikkels, dat moest ik langzaam weer opbouwen. Daar gaat mijn net verworven baan, dacht ik. Met het lood in de schoe nen ging ik naar Kiske, heb uitge legd wat er speelde en van zijn reactie viel ik van verbazing bijna van mijn stoel. Ik kon het amper geloven: hij stuurde mij niet weg, zoals ik verwachtte, maar ging akkoord dat ik drie uur per dag ging werken." Zo'n baas had ze in 2009 ook wel willen hebben. Maar na drie jaar bij een andere super marktketen werd ze zonder par don op straat gezet. „Drie jaar lang goed gefunctioneerd, geen op- of aanmerkingen, maar simpel: na drie jaar contract ge ven we geen vast contract. Dan voel je je behoorlijk gepiepeld, al begrijp ik het ook wel. Ik groeide op in een ondernemers gezin, weet hoe belangrijk de cijfers zijn. En in 2009 tekende de crisis zich al flink af. Elk risi co was het bedrijf te veel." Ze was teleurgesteld, maar bij de pakken neerzitten? „Niks voor mij. Ik ben positief inge steld én vond, en vind, mezelf te jong voor achter de gera niums. Ik pakt,e vrijwilligers werk op, deed een opleiding tot telefoniste/receptioniste en administratief medewerker. Door de hersenbloeding miste ik de diploma-uitreiking;" Een lange revalidatie volgde. „Knokken om weer te worden wie ik was, om weer in de maatschappij te staan. Ik ben nog niet klachtenvrij, werk nu tien tot twaalf uur per week en dat gaat prima. Er is nog wel de angst dat het opnieuw kan ge beuren, maar ik wil me daar door niet laten leiden." Of ze ooit de wanhoop nabij was? „Nou, ik had geluk, mijn eerste sollicitatie was raak en dan ook nog bij een baas die mij bij tegenslag niet direct op straat zette en oog heeft voor mensen met beperkingen. Of liever: die kijkt naar wat ie mand wél kan. Net als hoofd caissière Tanja Ras, die het ge lukkig ook zag zitten met mij. Ik zou willen dat er meer van zulke werkgevers opstaan. En dat lotgenoten de hoop niet op geven en door zullen zetten." TIPS HINTS CIJFERS FEITEN ZA door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Werkloos geworden, maar in deze crisistijd toch weer een baan gevon den? Het kan. Lezers vertellen over hun onverwachte geluk! door Bauke Boersma toon doorzettingsvermogen wees eerlijk over beperkingen Lawaai is www NMHMtMMK «l Ook uw verhaal vertellen? Stuur dan een mail naar: geld@depersdienst.nl Lawaai is een risico voor ge- hoorvermogen en voor con centratie en welbevinden. Lawaai irriteert, dat kan ef fect hebben op bloeddruk. In Nederland heeft 1 miljoen werknemers met lawaai te maken: 10 a 15 procent van de totale beroepsbevolking. Het aantal meldingen van ge- hoorschade loopt ondanks striktere arbowetgeving nog steeds op. 80 decibel is maximaal om zonder gehoorbescherming te kunnen werken. Als je elkaar op 1 meter af stand niet verstaat (pratend op normaal volume) door omgevingsgeluid, is de grens van 80 decibel overschreden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18