a Lawaai op de werkvloer Werkplek in de auto DE RIJINSTRUCTEUR SLUIPMOORDENAAR ill m Een op de drie mensen met een vaste baan werkt tegenwoordig wel eens thuis. Hoewel ruim driekwart van hen dik tevreden is en zegt beter geconcentreerd te werken, zitten er ook nadelen aan het thuiswerken. „Nu ik op maandag thuis werk, mis ik het napraten over Boer zoekt vrouw." Jaap Vlam is zijn hele leven al thuis werker. Na zijn opleiding tot tuinar chitect richtte hij een deel van zijn woonkeuken in als werkkamer. Daar maakt hij zijn ontwerpen en ontvangt hij af en toe klanten of re laties. Jaaps echtgenote Lia schuift sinds kort één dag per week aan bij haar man. Ze mag van haar baas één dag per week thuiswerken. Het thuiswerken van Lia is een voorbeeld van het zogeheten nieuwe werken, waarbij het ontbreken van een vaste arbeidsplek één van de belangrijkste ingrediënten is. Bij bedrijven en overheden die het nieuwe werken hebben ingevoerd, moeten werkne mers elke dag op zoek naar een werkplek die het beste past bij hun klussen van die dag. Of ze komen helemaal niet op kantoor en gaan thuiswerken. Voor wie geen vergaderingen of andere af spraken heeft en geen specifiek locatiege bonden werk, kan thuiswerken een ideale onderbreking betekenen van de dagelijkse gang naar kantoor. Zowel voor de werkne mer als de werkgever heeft het voordelen. De werkgever hoeft zijn personeel alleen af te rekenen op diens productie en bespaart op de dure inrichting van een werkplek voor elk personeelslid. De werknemer kan zijn eigen tijd indelen en hoeft niet - zoals vaak het geval is - 's ochtends en 's avonds in de file te staan. Voor Jaap Vlam telden al die voordelen niet. Hij is als zzp'er niet anders gewend dan thuis te werken. „Mijn werk vergt crea tiviteit en precisie, daarbij zouden collega's alleen maar afleiden." Maar voor zijn vrouw Lia was het thuiswerken een hele omschakeling. „Ik ben af en toe een echte kletskous en op maandagochtend even Boer zoekt vrouw doornemen met collega's, hoorde er gewoon bij. Nu werk ik op maan dag thuis, dus dat televisiepraatje mis ik." Het ontbreken van collegiaal contact is een belangrijk nadeel dat veel thuiswerkers er varen. Niet alleen vanwege het sociale aspect, maar ook zakelijk. Uit een Austra- De kinderen voelen zich op de vingers gekeken als we beiden thuiswerken lisch onderzoek blijkt dat 58 procent van de thuiswerkers af en toe behoefte heeft aan méér sociaal contact. Niet vanwege de gezelligheid, maar voor zakelijk overleg. Er is nog een ander nadeel van niet op kan toor zijn. Thuiswerken kan ten'koste gaan van iemands loopbaan en waardering. An ders gezegd: uit het oog uit het hart. 'Zicht baarheid creëert de illusie van waarde' al dus The Economist onlangs in een artikel over thuiswerken. Dus wie het langst ach ter zijn computer blijft zitten, zou wel eens de meeste indruk op de baas kunnen ma ken; ook al zit hij of zij alleen maar wat te facebooken. Uit verschillende onderzoeken blijkt dat te véél thuiswerk ook schadelijk kan zijn. Er lijkt een grens aan de positieve effecten. Wie veel uren of dagen thuiswerkt, raakt de binding met werk en collega's kwijt. Dat kan ten koste gaan van de productivi teit, volgens de onderzoekers. In veel bedrij ven wordt acht uur thuiswerk per week daarom als maximaal aanvaardbaar gezien. Jaap Vlam en zijn echtgenote zijn inmid dels al lang geen uitzondering meer als het op thuiswerken aankomt. Vandaag de dag werkt een op de drie mensen wel eens thuis, in 2005 was dat nog maar een op de vier. Gemiddeld wordt zes uur per week thuis gewerkt. Eén tegenvaller van thuis werken wil Lia nog graag kwijt. De kinde ren vinden het niet leuk als beide ouders thuiswerken. „Ze voelden zich op hun vin gers gekeken, dus daar hebben we afspra ken over gemaakt. Als we allebei thuiswer ken, gaan ze bij vriendjes spelen." VOOR-NADELEN TIPS HINTS Eenzame thuiswerker door Johan Bosveld beeld Mark Reijntjes Lia Vlam reageren? geld@depersdienst.nl Voordelen betere balans werk en privé geconcentreerder werken makkelijk kinderen op te vangen minder reistijd meer zelfstandigheid betere koffie Nadelen professioneel isolement sociaal isolement minder teambuilding afleiding in huishouden toegang tot werkvoorzieningen vooroordelen van collega's gebrek aan motivatie geen sociale controle Maak goede afspraken op werk en thuis. Zorg thuis voor goede apparatuur. Plan werktaken voor thuis en voor op kantoor. Zorg voor een goede en veilige werk plek volgens de Arbo-regels. Kies geen maandag of vrijdag om thuis te gaan werken, dat lijkt op een lang weekeinde. Voor de baas: Heb vertrouwen in de thuiswerker en bedenk dat het om productiviteit gaat en niet om de werktijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15