Verrassend Duitsland ECONOMIE 13 Verkoopprijs kan met elektronisch prijskaartje nog makkelijker verlaagd, maar ook verhoogd worden. ROTTERDAM - Media Markt, de grootste elektronicaketen van Ne derland, brengt sinds enkele maanden als eerste Nederlandse detailhandelaar op grote schaal elektronische prijskaartjes aan. De keten kan de verkoopprijzen daardoor razendsnel verlagen of verhogen, bijvoorbeeld wanneer een concurrent producten in de aanbieding doet of wanneer een product van Media Markt zelf zeer goed verkocht wordt. De elek tronicaketen, die echter nog geen toelichting wil geven bij de ge dachte achter het systeem, ver sterkt hiermee mogelijk de toch al moordende prijsconcurrentie waarmee de elektronicabranche al jaren kampt. De nieuwe prijskaartjes, in de vorm van een klein scherm dat lijkt op een tablet, zijn onder meer aangebracht bij dvd-spelers, navigatie-apparatuur, tv's, wit goed, koffiezetapparaten en stof zuigers. De nieuwe techniek werd in november al aangekondigd, tij dens een besloten bijeenkomst de jaren negentig, toen Media voor onder andere de eigen vesti- Markt als discounter razendsnel gingsmanagers en leveranciers. groeide, plukte de keten in hoog Volgens een betrouwbare bron, tempo klanten weg bij concurren- die daarbij aanwezig was, werd ten", vertelt hoogleraar marketing ook meegedeeld dat verkopers uit- Peter Verhoef (Rijksuniversiteit gerust zullen worden met tabiets, Groningen). „Maar nu overkomt al kan Media Markt dat niet beves- het Media Markt zelf ook, met al tigen. Zodoende zouden klanten die online spelers en consumen- door verkopers aangemoedigd ten die met hun mobiele telefoon kunnen worden om ter plekke prijzen kunnen vergelijken, zelfs aankopen te doen op de website terwijl ze nog voor het schap in van het bedrijf, bijvoorbeeld wan- de winkel staan. Zeker voor elek- neer hun gewenste product in de tronica-retailers is dat vandaag de winkel niet voorradig is. dag een groot vraagstuk." Online winkels snoepen namelijk Door de grote prijsdruk en door- - onder meer met lage prijzen - dat consumenten de laatste jaren steeds meer omzet af van de ste- flink bezuinigen, maakt de elek- nen winkels zoals die van Media tronicabranche moeilijke tijden Markt, zowel in de detailhandel door. Volgens het CBS en ING in het algemeen maar vooral ook daalde de omzet in de branche in in de elektronicabranche. „Vanaf 2012 met 2,8 procent en in 2013 zelfs met zo'n 7,5 procent. Vorig jaar daalde de omzet sterker dan die van andere crisisgevoelige de tailhandelsectoren zoals kleding, schoenen en woninginrichting. Tüssen 2007 en 2013 gingen naar schatting zo'n vijfhonderd elektro- nicawinkels dicht. Onder andere Block, De Harense Smid, Electro- store, iCentre en It's kwamen daardoor al in grote problemen of gingen zelfs ten onder aan de moordende (prijs)concurrentie. Media Markt garandeert consu menten daarom dat de keten 'nooit duurder is dan de goed koopste concurrent.' De elektronische prijskaartjes vor men volgens Verhoef echter niet alleen een hulpmiddel bij het waarmaken van de laagste prijsga rantie. „In principe kan het be drijf nu ook gemakkelijker zeg gen: er is vandaag een run op de nieuwe tablet van een bepaalde producent, laten we de prijs wat omhoog doen." Volgens hem zou dat een van de redenen kunnen zijn waarom het bedrijf tot nu toe geen ruchtbaarheid aan het nieu we systeem heeft gegeven. „Maar ik kan mij ook voorstellen dat zij het eerst willen testen." In thuis land Duitsland werden vestigin gen van Media Markt en Saturn - onderdeel van hetzelfde concern - eerder ook al uitgerust met elek tronische prijskaartjes. Lector online ondernemen Jesse Weltevreden (Hogeschool van Amsterdam) verwacht dat in ie der geval concurrent BCC niet achter kan blijven, omdat ook de ze de laagste prijs garandeert. „En wanneer ook andere elektronica- ketens met flexibele prijzen gaan werken, kan dat uiteindelijk zelfs wel eens in hun eigen voordeel uitpakken. Het wordt dan voor consumenten mogelijk moeilijker om prijzen te vergelijken." ZATERDAG 11 JANUARI 2014 Media Markt begint flexprijzen' door Jelte Posthumus >5 Het ING Economisch Bureau schat dat de omzet van electronicawinkels in 2013 met 7,5 procent daalde, onder andere door afnemende bestedingen en prijsconcurrentie via internet. Welkom in Thüringen! Dit is de streek van cultuursteden en natuurparken. Bezoek Leipzig of Weimar en maak prachtige wandeltochten door hetThüringerwald. Boek nü! Jena - Fair Resort Hotel - All Inclusive Dit 4-sterren hotel ligt in cultuurstad Jena. 4-sterren hotel met binnen- en buitenzwembad Inclusief ontbijt, lunch, diner en div. drankjes Door Kras-klanten beoordeeld met een 8,4 Zie: Kras.nl/17512 Erfurt - Radisson Blu Erfurt Het hotel ligt in het centrum van Erfurt. 4-sterren hotel inclusief ontbijtbuffet Hotel met wellness met sauna en stoombad Door Kras-klanten beoordeeld met een 8,4 Zie: Kras.nl/51246 Weimar - Leonardo Hotel Weimar Dit hotel ligt op ca. 4 km van het centrum. 4-sterren hotel inclusief ontbijtbuffet Met binnenzwembad en sauna Door Kras-klanten beoordeeld met een 8,6 Zie: Kras.nl/50009 beeld Ronald Visser

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13