Eén en al tevredenheid over aanpak van wijk Nieuw Hulst ZEEUWS-VLAANDEREN 31 Maak het mee het papier al van oudsher opha len, ondervinden er allemaal de gevolgen van. „Wij zijn van twaalf naar vier vrijwilligers ge gaan", vertelt Ferdie, die al twin tig jaar de papierinzameling voor zijn vereniging coördineert. „Het wordt een hele klus om iedere keer weer aan genoeg mensen te komen." Hn toch doen alle verenigingen hun stinkende best. Er zijn zelfs clubs die het gebrek aan beschik bare vrij willigers op weekdagen compenseren met ingehuurde uit zendkrachten. Logisch, het oud papier brengt immers aardig wat geld in het laatje. Scheldesport be groot jaarlijks zo'n achtduizend euro aan inkomsten uit de inza meling. „Ik begrijp de kritiek van andere verenigingen wel dat zij ook willen meedoen. Maar deze manier van inzamelen is gewoon zo gegroeid. Wij zijn twintig jaar geleden begonnen met aanhang- wagentjes en zeecontainers bij de atletiekbaan. Een heleboel ande ren verenigingen ook, maar daar zijn er vanwege lage opbrengsten van lieverlee ook weer mee opge- In de rubriek Maak Het Mee doet een PZC-verslaggever of -medewer ker mee aan alledaagse of speciale ac tiviteiten. Vandaag: het ophalen van oud papier door verenigingen in de gemeente Terneuzen. Tips voor acti viteiten die aandacht verdienen Mail dan naar: redtern@pzc.nl TERNEUZEN - Zo. Ferdie de Klerk; Arie Molenwijk en chauffeur Jef frey Haver gaan vrijdagochtend om tien uur eens even lekker zit ten. Zou netje op het bolletje, zicht op het jachthaventje en de" Otheense kreek in Terneuzen, bakkie koffie erbij... Wat wil een mens nog meer? Nou, Arie en Ferdie hebben nog wel wat wensen. Papier, zoveel mogelijk papier. En vrijwilligers die het papier willen ophalen. Aan dat laatste heeft hun atletiek vereniging Scheldesport sinds de jaarwisseling echt gebrek. Werd het oud papier tot vorige maand in de wijken Oudelandse Hoeve en Katspolder nog elke tweede za terdag van de maand opgehaald, nu gebeurt dat op last van de ge meente Terneuzen elke tweede vrijdag. Juist, op een doordeweek se dag, voor veel vrijwilligers een werkdag. De nieuwe dienstrege ling levert de gemeente jaarlijks zo'n 75.000 euro op, omdat er geen chauffeurs meer op zaterda gen beschikbaar moeten worden gesteld. De 22 verenigingen die houden. Wij zijn stug doorge gaan, ook toen de gemeente een wagen en chauffeur ter beschik king stelde en de blauwe papier bakken introduceerde." Stichting Showcorpsen Axel, die tot de 22 inzamelaars hoort, heeft de zaak opnieuw aanhangig ge maakt bij de politieke partijen. Ferdie: „Maar als uit de nieuwe discussie voortkomt dat het geld straks over-alle verenigingen moet worden verdeeld, brengt het niets meer op. Dan is het echt de moeite niet meer. Dan moet de ge meente het helemaal zelf gaan doen. En de inzet van werkne mers kost natuurlijk geld. Wij kos ten niets. Het kost ons alleen on ze rug." I iet aantal tonnen papier neemt jaarlijks ook nog eens af, constateert Arie. „Dat heeft met internet te maken. Elk jaar halen we zeker tien ton minder op." Chauffeur Jeffrey maakt aanstal ten om richting de stortplaats te gaan. Zijn wagen zit tjokvol met kranten, folders en verpakkingen. „Ik rijd sinds deze week alleen nog maar op de oudpapierwagen. Eerst deed ik ook bedrijfsvuil, maar nu ruik ik 's avonds tenmin ste nog lekker. Papier is het scho ne werk, hè?", zegt Jeffrey met een knipoog. „Ik vind het hartstik ke leuk om met vrijwilligers van verenigingen te werken. Ze heb ben toch een andere houding dan mensen die dit werk voor hun bo terham doen. Ze weten dat het geld oplevert voor hun hobby. Dan sta je er toch anders in." En zo is het, beamen Ferdie en Arie. Nou hebben ze op een dag als vandaag makkelijk praten. „Je kunt geen beter weer hebben. Maar als het sneeuwt, hard waait of regent, vraag ik mij ook wei eens af waar ik toch aan begon nen ben", zegt Arie als hij in de Van Speijkstraat van de wagen springt bij een rij blauwe contai ners. Jeffrey kijkt in zijn spiegels of Fer die en Arie klaar zijn om verder te rijden. Nee, hij moet even halt houden. Zo vlug als ze kan komt een vrouw met haar blauwe bak aanhollen. „Sinds wanneer ko men jullie op vrijdag?" Het is precies wat woonstichting Hulst voor ogen heeft met de for se herstructurering van haar hui- zenbezit in Nieuw Hulst. „We ha len er in totaal 84 woningen weg en zettèn er 53 terug", geeft direc teur Jos Valckx aan. „Dat er min der huizen terugkomen, sluit aan bij de verwachte afname van het aantal inwoners. Minder wonin gen geeft ook meer licht, lucht en ruimte in de wijk. En we houden er rekening mee dat mensen lan ger thuis blijven wonen, door voorzieningen op de benedenver dieping te maken." Woonstichting Hulst heeft doel bewust gekozen voor een aanpak in fasen, zodat bewoners die uit te slopen woningen weg moeten, kunnen verhuizen naar nieuw bouw in de wijk. De eerste twee fasen zijn inmiddels afgerond, de derde is in volle gang. Aan de Kel dermanstraat gaan negentien wo ningen tegen de vlakte om plaats te maken voor elf nieuwe huizen. „Ze zijn gebouwd in de jaren 1949- 1950, Ze zijn ook nog wel gereno veerd", geeft Valckx aan, „maar ze hebben nu hun tijd gehad. Ze zijn niet meer toekomstbestendig, ze ker niet als het om de energievoor ziening gaat. Energiekosten zijn er hoog." De huurprijs was daarentegen laag, 400 a 450 euro per maand, al dus Valckx. De nieuwbouw doet ruim 600 -euro. „Zeshonderd in de dertig", weet Marijke Taelman. Of de energiekosten lager zijn, omdat de huizen veel beter geïso leerd zijn, durft ze nog niet te /eg gen. „Het is in elk geval minder vochtig. Dat andere huis was zó vochtig. We hebben nu ook twee zonnepanelen." Marijke Taelman is blij dat woon stichting Hulst de wijk aanpakt. „Het was nodig." De sloop van de huizen aan de Keldermanstraat is in volle gang. Werknemers van Sa- gro zijn er bezig. Flinke hopen hout liggen in de achtertuinen. Volgende week komt waarschijn lijk een kraan voor het grote werk. Valckx verwacht dat alles binnen vier weken weg is. Alle nieuwbouw moet eind dit jaar klaar zijn. We hebben in ons nieuwe huis een slaapkamer en douche beneden, ideaal ZATERDAG 11 JANUARI 2014 i' f door Raymond de Frel 'Het kost alleen mijn rug' Ferdie de Klerk en Arie Molenwijk halen al zo'n twintig jaar oud papier op, om zo de kas van hun atletiekvereni ging Scheldesport in Terneuzen te spekken. Dat doen ze sinds kort op werkdagen, foto Mark Neelemans door Harmen van der Werf HULST - „Het komt niets te vroeg." Marijke Taelman is met haar man Eddy 2 november van de Kelder manstraat in Nieuw Hulst verhuisd naar een nieuwbouwwoning in de zelfde wijk, aan de Van der Leijen- laan. „Wij raken op leeftijd", ver telt Marijke, „en hier hebben we een douche en slaapkamer bene den. Ideaal." Marijke Taelman Werknemers van sloopbedrijf Sagro zijn woningen aan de Keldermanstraat in Nieuw Hulst aan het strippen. Hout ligt hoog opgestapeld in de achter tuinen. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 131