de invloed in Zeeland Minister Schultz: Vlaanderen moet ioodsenbesluit gewoon nakomen Naar Sotsji ZEELAND 27 commentaar Van Dixhoorn begint officieel als professor Spookrijder in Scheldetunnel Eindejaarspuzzel veel tijd in beslag genomen. Ie kunt bijvoorbeeld de journalis ten van de krant vragen de con tactenlij st in hun telefoons leeg te schudden, maar dan begin je niet vanuit een neutraal vertrek punt. We zijn bij de inventarisa tie van bestuurlijke, leidinggeven de en toezichthoudende functies van zo objectief mogelijke nor men uitgegaan. Die zullen we in de verslaglegging van ons onder zoek uitgebreid verantwoorden." Geholpen door de Kamer van Koophandel en onderzoeksinsti tuut Scoop hebben de PZC en het UCR op basis van die nor men 2700 namen vergaard. „Mon nikenwerk", erkent Lelieveldt, ,,/eker omdat je weet dat je hon derden namen noteert van men sen van wie de invloed beperkt is. Maar absoluut noodzakelijk om tot een zuiver beeld te ko men." Lelieveldt acht de kans gering dat het onderzoek verrassende namen zal opleveren. „Maar dat hoeft ook niet. Zelfs als de top van de lijst louter uit bekende Zeeuwen bestaat, is de vraag inte ressant: door wie worden de in vloedrijken beïnvloed?" De koning, de konin gin, de premier en de minister, alle maal gaan ze naar Sotsji. Zorgen over de mensen rechten zijn geen aanleiding voor terughoudendheid. De re gering denkt dat het beter is de dialoog met de Russen te blij ven zoeken. Kennelijk is het ge heugen kort. Poetin was vorig jaar in Nederland. Hij pareerde de kritiek op de mensenrech ten in zijn land ijskoud en was te de oren van zijn gastheer Rutte met een verwijzing naar misstanden hier. Dat lijkt wel voldoende dialoog. Om handelsbelangen kan het niet gaan. De geschiedenis leert dat politiek en economie elkaar als het moet behendig weten te ontwijken. Nederland heeft er een lange traditie in. Rutte verdedigt zijn reis ook met het argument dat het 'ge bruikelijk is' om te gaan. Dat is zwak. De premier heeft wél ge lijk dat een boycot van de Spe len een stap te ver is. Maar keu rig opzitten en braaf pootjes ge ven is het andere uiterste. Zeeuwen die - ongeacht de mate waarin ze zelf invloed laten gel den - iets kunnen zeggen over de invloed van anderen. Daar heb ben ze kijk op." De uitnodigingen om deel te ne men aan de enquête zijn de afge lopen dagen de deur uitgegaan. Volgende week ontvangen de vier honderd Zeeuwen die ervoor zijn benaderd per email een link die naar een korte online vragenlijst leidt. Lelieveldt is druk bezig met de analyse van de gegevens die de in ventarisatie van functies heeft op geleverd. Zijn conclusie: „Er komt nog niemand echt bovendrijven. Ik zou op dit moment nog geen voorspelling durven te doen wie als de invloedrijkste Zeeuw uit de bus gaat komen. Daarvoor geven de tot nu toe verzamelde gege- BORSELE - De oostbuis van de Westerscheldetunnel (in de rich ting van Borselë) is gistermiddag kort na half vijf afgesloten voor het verkeer omdat daar een spook rijder reed. Deze is door de politie opgevan gen. Vervolgens is de spookrijder naar de westbuis gedirigeerd in de richting van Zeeuws-Vlaande- ren. Om 17.00 uur werd de oost buis weer opengesteld voor het verkeer. vens nog te weinig uitsluitsel. Het is echt wachten op de resulta: ten van de enquête." Het reputatie-onderzoek is ook van belang om te meten hoe de in vloed van bestuurders zoals de commissaris van de koning, burge meesters, gedeputeerden en wet houders wordt beoordeeld en hoe die zich verhoudt tot die van func tionarissen uit het bedrijfsleven en de non-profit sector. Lelie veldt: „Deskundigen verkondigen al heel lang dat de macht van het openbaar bestuur tanend is. De enquête maakt het mogelijk om te zien hoe invloedrijk bestuur ders gevonden worden en op ba sis waarvan ze de invloed hebben. Je ziet bijvoorbeeld dat wethou ders en gedeputeerden nogal wat qualitate qua functies in andere organisaties hebben, maar of dat zich ook vertaalt in meer macht is niet helder. We hopen dat de deel nemers aan de enquête daar een duidelijk licht op gaan werpen." Mogelijk valt uit het opinie-onder zoek ook af te leiden wie als ster ke bestuurders worden gezien en wie in dat opzicht minder posi tief worden beoordeeld. Lelie veldt: „En ten slotte heeft de en quête nog een heel praktisch doel. We zijn bij de inventarisatie van wie er in besturen en in toe zichthoudende organen zit, uitge gaan van objectieve normen. Hoe zorgvuldig we al die functies en functionarissen ook hebben pro beren te turven, er is altijd de kans dat we iemand over het hoofd hebben gezien. De vierhon derd personen aan wie we de vra genlijst gaan voorleggen, kunnen dat dan herstellen." DEBAT EN BIJLAGE MIDDELBURG - Arjan van Dix hoorn begint vandaag officieel als professor van de geschiedenis van Zeeland bij de University College Roosevelt (UCR). Hij houdt een oratie in de burgerzaal van het oude stadhuis van Middelburg. Van Dixhoorn zal onderzoek doen naar de geschiedenis van Zeeland in de wereld en richt zich daarbij onder meer op de kennissamenleving. Hij wil studenten en vrijwilligers uit Zeeland betrekken bij zijn on derzoek. Van Dixhoorn is geboren in Zeeuws-Vlaanderen en was al do cent geschiedenis aan de UCR. De winnaars van de eindejaars puzzel die in de oudjaarsbijlage van deze krant van dinsdag 31 de cember stond, zijn: P.W. Pijpelink uit Hoek: 50 euro. De heer Brouwer uit 's-Gravenpol- der: 25 euro. De commissie oordeelde eerder dat de Vlaamse overheid de lood sen 7,9 miljoen euro moet betalen ter compensatie van de te lage ta rieven die de Belgen hebben ge hanteerd voor het begeleiden van zeeschepen op de Schelde. Vlaan deren kondigde vorige maand aan de uitspraak op grond van proce durefouten nietig te willen laten verklaren. Volgens Schultz is het omwille van de succesvolle samenwerking tussen Vlaamse en Nederlandse loodsdiensten 'van groot belang dat aan de uitspraak van de arbi tragecommissie uitvoering wordt gegeven'. Van de 460 Nederlandse loodsen werken er 160 in de Schelderegio. Zij begeleiden ongeveer een kwart van de zeeschepen op de Schelde. De Belgische loodsen doen de rest. www. klaverblad zeeland, n ZATERDAG 11 JANUARI 2014 j De nieuwjaarsreceptie van de provincie, gisteren in Middelburg; een mooie gelegenheid om personen met invloed te spreken, foto Mechteid Jansen komen bovendrijven Volgende week ontvangen vier honderd Zeeuwen de enquête Macht in Zeeland. Ze hebben tot 22 januari de gele genheid de vragenlijst in te vullen. De PZC en het UCR presenteren, de resultaten op 21 februari tij dens een debatbijeenkomst in het Stadhuis in Middelburg. Spreker is Paul Schnabel, oud-di recteur van het Sociaal en Cultu reel Planbureau. Dan wordt ook de Top 25 van de invloedrijkste Zeeuwen bekendge maakt. De bezoekers van de bijeenkomst ontvangen de PZC-bijlage Macht in Zeeland die de volgende dag bij de krant wordt gevoegd. DEN HAAG - Vlaanderen moet een uitspraak van een Belgische-Neder- landse arbitragecommissie over een financieel conflict met het Ne derlandse loodswezen gewoon na komen. Dat schrijft minister Mela- nie Schultz (Infrastructuur) vrijdag aan de Tweede Kamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 127