Het Zeeuwse liedboek komt uit Zierikzee Onduidelijk wie strand Ritthem gaat betalen Zorgen over toename middelengebruik SERVICE 39 on m'ken weck Een mooier strand is een wens die de dorpsraad afgelopen zomer heeft ingediend bij de gemeente, vertelt oud-voorzitter Friedy Gee- ve. „Dat was mede naar aanleiding van de explosie een paar jaar gele den: er ligt een hoop puin en troep op het strand. Mensen kun nen zich daaraan verwonden. Vooral als je met hoogwater gaat zwemmen, kan het gevaarlijk zijn." Toevallig houdt Rijkswaterstaat nu net een inventarisatie van de op te hogen stranden: er moet acht tot tien miljoen kuub zand op de kust worden gespoten de komende twee jaar. Die operatie dient vooral om de veiligheid van de kust te beschermen. En dat is jammer voor Ritthem. „Want daar ligt een dijk", zegt Edwin de Feijter van Rijkswater staat. „Voor de veiligheid is het dus niet nodig om daar het strand op te hogen. We kijken in zo'n ge val wel eens of we andere partijen aan elkaar kunnen koppelen. Maar als een gemeente zoiets wil, moet men het zelf betalen. Wij zijn er niet voor d. recreatie." Doordat het een beetje rommelig is, is het gebruik van het strandje wat beperkt, vindt Geeve. „Er ko men best wel wat mensen, -ik kom er zelf ook wel eens met mijn kleinzoon, maar het zou voor het toerisme goed zijn als er een mooier strandje lag. We heb ben het onderwerp ook ter sprake gebracht tijdens de discussie over de komst van de Marinierskazer ne. Er wordt straks e flink stuk van ons landelijk gebied afge snoept. Voor wat, hoort wat, vin den wij." Een strand ophogen is best prij zig: het strand bij de Brouwers- dam, waar 26.000 kuub zafid werd opgebracht, kostte de ge meente en de provincies 45.000 euro. Een aantal partijen vraagt zich af of de huidige manier van voorlich ting nog wel werkt. „Hoe kunnen we dit een halt toeroepen", vroeg Arie Heijboer (SGP-CU) zich ver twijfeld af. i let CDA heeft de indruk dat een belangrijk deel van de doelgroep nog niet wordt bereikt en de WD zou graag zien dat de aan dacht meer komt te liggen bij ouders die er volgens Dick van de Velde 'niet om malen' dat hun kind aan de alcohol zit. Volgens wethouder Jan de Poon r heeft een aantal zaken inderdaad 'min der goed gewerkt', maar is voor lichting binnen het onderwijs toch succesvol gebleken. „We wil len dat ook in het primair onder wijs gaan doen." Veruit de meeste impact had volgens hem de alco hol- en drugsbus die tijdens eve nementen is ingezet. Burgemeester René Verhulst gaf aan dat handhaving op het gebied van drugshandel steeds lastiger wordt, omdat het dealen ver schuift naar internet. „Je bestêlt online en het wordt thuis afgele verd." Van een aantal fracties mag Goes best 'voorop lopen' in de discus sie rond gelegaliseerde wietteelt (door de gemeente). Burgemees ter Verhulst gaf aan de ontwikke lingen weliswaar te volgen, 'maar er geen reclame voor te zullen ma ken'. W at in de Tho- maskerk in Zierikzee ge beurt doet denken aan de Oude Kerk in Amsterdam. Daar vormden organist/componist Wil lem Vogel en dominee/dichter Sytze de Vries een vruchtbare combinatie voor de kerkmuziek. In Zierikzee doen dominee-tekst schrijver Michiel de Zeeuw en cantor-musicus precies hetzelfde. Het Zierikzeese duo is ook goed in ludieke acties. Zo kwam er een alternatief voor het Koningslied. Het tweetal viel ook op toen de Middelburgse dominee Klaas Hen- drikse commotie opriep met zijn boek Geloven in een God. die niet be staat. De Zeeuw ergerde zich aan de toon die zijn ambtgenoot aan sloeg, maar wilde niet schelden op Hendrikse en evenmin zwij gen. Dus kwam hij samen met Van der Veer met een lied: „Het is de vraag of wij bestaan - en wie ons antwoord zal verstaan - wan neer Gods vraag „Mens waar ben jij? - vervaagt in 'wij zijn God voorbij.'" Tsja zo kan het ook. Ie mand waar je het hartgrondig mee oneens bent toezingen en af zien van kerkelijke procedures. Volgende week zaterdag ver schijnt de bundel In een land dich ter bij de zee. De titel verwijst naar brede stromen en het lied dat in 2012 in Middelburg klonk op de eerste Zeeuwse kerkendag. De meeste van de 70 nummers zijn nieuw. Een deel zijn vertaalde lie deren. De bundel is in een meer stemmige 10,00of eenstem mige 7,50) editie te koop via bestelliedbundel@thomaskerkzie rikzee.nl Veel liederen zijn soepel zingbaar. Wie weinig muzikaal is krijgt hulp via de website van de Tho- maskerk, waarop de melodieën hoorbaar zijn. De teksten blinken uit door de gepolijste woordkeus. Diepgaande schoonheid zonder opsmuk. De gebruiksvoorwaar den van de bundel zijn gunstig en zullen minder reactie oproe pen dan die van het nieuwe Lied boek van de Kerken. Meer hier over op het blog Monnikenwerk. Mijn constatering vorige week dat het kleine aantal kerkdiensten in westelijk Zeeuws-Vlaanderen op 4 januari een voorproefje leek van wat de regio mogelijk te wachten staat aan kerksluitingen riep hefti ge reacties op. Of ik wel wist dat de regiodienst in Aardenburg spe ciaal belegd was en niets te ma ken had met secularisatie. Het ant woord luidt 'ja'. Aan de conclusies van het verhaal over de onkerke lijkheid is intussen niet getornd. Op het weblog Monnikenwerk de column van de week van Marga de Haas onder de titel 'Kwijt'. Zij beschrijft hoe verloren zaken, owk in je eigen persoonlijkheid, weer boven water kunnen komen door licht. ZATERDAG 11 JANUARI 2014 mmim door Nadia Berkelder VUSSINCEN - Natuurlijk wil de ge meente Vlissingen zich best inspan nen om het strand bij Ritthem aan trekkelijker te maken. De vraag is alleen: wie gaat dat betalen? Want Rijkswaterstaat doet het niet. door Luc Oggel GOES - De Goese politiek maakt zich zorgen over toenemend alco hol- en drugsgebruik onder jonge ren. Dat bleek donderdagavond tij dens de commissievergadering, war de fracties de evaluatie van het alcohol- en drugsbeleid bespra ken. door Willem Staat www.pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 113